Záhrada spomienok. Prvý prírodný cintorín na Slovensku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bežné cintoríny poznáme všetci. Či už tie klasické s veľkými hrobmi alebo urnové. Pravdou však je, že miesto sa míňa a napríklad Bratislave vystačí na nové hroby už len nasledujúcich osem rokov. Čo potom? Kam budeme pochovávať?
Riešením môže byť prírodný cintorín Záhrada spomienok, ktorý funguje len pár týždňov, presnejšie od polovice októbra. Na zvolenskom cintoríne Zlatý potok ho otvorili Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica v spolupráci so spolkom Ke kořenům, ktorý založil v Českej republike prvý prírodný cintorín Les vzpomínek.

„V Záhrade spomienok sa spája úcta k prírode s úctou k ľuďom,“ tvrdí správkyňa cintorína Andrea Uherková. „Pochovávať sa tu bude v rozložiteľných urnách ku kvetinovým záhonom alebo ku koreňom stromov. Jedinečné obrady poslednej rozlúčky, ktoré môžu byť civilné aj cirkevné, budú pod šírim nebom.“

 

Citlivejšie a osobnejšie obrady

Centrum Živica, Andrea Uherková aj Monika Suchánska, absolventky Sokratovho inštitútu, takto v rámci svojho projektu otvorili na Slovensku diskusiu o smrti a pohrebných rituáloch.

Mnohým ľudom dnes nevyhovuje podoba uponáhľaných pohrebov a chladných cintorínov. Nie je to len o tom prísť, položiť kvet alebo veniec, a zapáliť sviečku.
V Záhrade spomienok je to naozaj o spojení s prírodou. Ste k nej šetrní a zároveň sa zachováva úcta k človeku, k mŕtvemu i pozostalým.
Takýto trend prírodného pohrebníctva nie je vo svete nič výnimočné, na Slovensku sa však iba začína prebúdzať. Obrady sú citlivejšie, osobnejšie, podľa potrieb a vkusu pozostalých. V tichu a pokoji lesa, bez nejakých stresových faktorov.

záhrada spomienok

Záhrada spomienok

V tejto časti cintorína nie je povolené budovanie kamenných náhrobkov, ani kladenie umelých vencov. Pre zapaľovanie sviečok je vyhradené obradné miesto. Nájom za hrobové miesto prijíma Správa cintorína a o výkop hrobov sa stará pohrebná služba.
Vybraná lokalita je naozaj vhodná pre vznik takéhoto prírodného cintorína –  napríklad je to už samotný charakter mesta Zvolen, v ktorom našlo zázemie ekológia i lesníctvo.

Projekt podporila nadácia Ekopolis grantom z programu Zelené oázy sumou 4000 eur, ktoré sa využijú na úpravu priestoru, vysádzanie kvetinových záhonov, ovocných stromov a kríkov.

Srdcom obradného miesta priamo pod korunami stromov je kamenné umelecké dielo s vodnou hladinou. Práve na nej sa môžu zapaľovať sviečky. Posedieť si môžete na lavičkách od lokálnych remeselníkov. Pre zvýšenie biodiverzity bude slúžiť včelín, pričom z včelieho vosku sa budú vytvárať sviečky.

strasidelne povestiPrečítajte si tiež
Strašidelné povesti. Slovensko ich má na rozdávanie.

Ak vás zaujala téma prírodného pohrebníctva a konkrétne cintorína Záhrada spomienok,  prípadne chcete priložiť ruku k dielu, nakontaktujte sa na Andreu Uherkovú (e-mail uherkova@zivica.sk alebo mobil 0905 459 319).


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.