Vzťahy sú niekedy dosť komplikované, ale je pravda, že takými si ich robíme aj my sami. Vieme, že to už nemá cenu, že sme dali dostatok príležitostí, že to nikam nevedie…a predsa zotrvávame v takom nezdravom vzťahu. A pritom nemusí ísť len o partnerský vzťah, ale aj kamarátsky, kolegiálny ap.
Minulosť a to, čo sme spolu prežili, hovorí za veľa. Odvaha urobiť hrubú čiaru a pokračovať sa môže niekedy vyplatiť. Najmä ak necháte minulosť minulosťou, zabudnete, odpustíte…áno, môže to vyjsť. Ale často ide o nevyvážené vzťahy, ktoré sú nezvratne narušené, ťaháte za kratší koniec a taký vzťah vás neurobí šťastnými. Ani vás neposilní.
Tu je 10 signálov, že je načase ukončiť vzťah, ísť ďalej a odpútať sa.
10 signálov, že je načase ukončiť vzťah
Áno, niekedy treba povedať dosť a odísť, hoci máte za sebou roky spolužitia a spájajú vás mnohé spomienky. Aj tu sa neraz prejavuje spomienkový optimizmus a v rozhodujúcich chvíľach zvykneme vyťahovať len krásne spomienky, aby sme rozchod oddialili. Pretože sa bojíme, máme strach, nechce sa nám do toho. Ono totiž príde bolesť, smútok, no po čase odznie a vy sa môžete vybrať inou, lepšou cestou…
1. Nemeňte svoju podstatu
V partnerských vzťahoch neraz chceme zmeniť toho druhého takpovediac „na svoj obraz“. Je dobré, ak sa partneri inšpirujú, ovplyvňujú a vedia sa prispôsobiť v drobných veciach. Ale nemeňte svoju podstatu. Nechoďte proti svojim zásadám a pravidlám. Je lepšie stratiť niekoho, kto vás chce prerobiť, a zostať sami sebou.
Je ľahšie zaplniť voľný priestor vo svojom živote, ktorý patril niekomu inému…ako zaplniť priestor vo svojom vnútre, v ktorom ste bývali.
2. Keď sa činy nezhodujú so slovami
Či už v partnerstve, alebo priateľstve – všímajte si, či sa činy dotyčného zhodujú s tým, čo hovorí a aké má daný človek zásady. Ak sa činy a slová odlišujú veľmi často alebo pravidelne, je to zlý signál. Možno na začiatku mávnete nad tým rukou – veď každý klameme, upravujeme pravdu, odkláňame sa…ale ak ide o dôležité záležitosti, neustupujte. Nedôslednosť a prelietavosť partnera bude mať výrazný vplyv na vašu budúcnosť. A radšej žiť sám ako v zlej spoločnosti…
3. Nenúťte partnera, aby vás miloval
Nevynucujte si lásku. Nepodmieňujte činy tým, aby vás niekto miloval. A platí to aj opačne, voči vašej osobe. Lásku treba dávať nezištne, prirodzene, zo srdca. Nemožno o ňu prosiť, alebo si ju vyžadovať. Láska je o slobode.
A hoci sa vám to bude pri odchode zdať kruté, bolestivé, koniec jednej lásky nie je koncom života. Láska k druhému človeku sa proste niekedy končí, a to z rôznych dôvodov. Vždy sa však môžeme poučiť. Občas to môže trvať dlhšie, ale napokon stretneme toho pravého/pravú, s kým to bude stáť za to.
4. Vzťah založený len na fyzickej príťažlivosti
Keď sme zaľúbení, dokážeme prehliadať mnohé veci. Ten druhý sa nám páči, v jeho očiach vidíme iskričky, najradšej by sme zbozkávali každý kúsok jeho/jej tela…no ak po čase zistíte, že je to len o fyzickej príťažlivosti a v srdci to úplne tak necítite, je čas prehodnotiť vzťah.
Vzhľad každého z nás sa mení, už v priebehu pár rokov a vy chcete predsa partnera na dlho. Možno až do konca života. Dôležité je teda to, čo je vnútri. Ako sa vám s daným človekom žije. Čo spoločne prežívate.
A pamätajte, že ľudia, ktorých priťahujete len vďaka peknej tvári a telu, nezostanú s vami. Naproti tomu človek, ktorý dokáže vnímať krásu vášho srdca, či duše, vás nikdy neopustí.
5. Ak nedokážete dôverovať…
Vzájomná dôvera je jedna z najdôležitejších vecí vo akomkoľvek vzťahu – partnerskom, kamarátskom, kolegiálnom. Musíte si byť tým druhým istí, že vás nesklame, že vás podrží v ťažkej chvíli a pomôže. Láska znamená, že ak niekomu dáte možnosť ublížiť vám, tak ten druhý to neurobí. Treba hľadať vo vzťahu vernosť, ohľaduplnosť, úctu, rešpekt…a čo najskôr odhaliť falošnosť, ktorá môže váš vzťah postupne zabíjať.
6. Ak si vás ten druhý neváži
Zdravý vzťah je o tom, že si vážime jeden druhého. Že poznáme hodnotu toho druhého, lebo len tak dokážeme vybudovať vzťah na silných základoch. Nesnažte sa zostávať s niekým, kto si neuvedomuje vašu hodnotu a vlastne mu na vás nezáleží. A nemyslite si, že časom príde na to, čo vo vás má…deje sa to len veľmi zriedka. Skôr sa utvrdzuje vo svojom presvedčení a postupnými krôčikmi vás ponižuje, podceňuje, berie ako druhoradú osobu. Radšej čo najskôr odíďte, hoci si myslíte, že to nedokážete. Veď všetko ostatné dobre funguje…no omyl. Toto je tiež mimoriadne dôležitý faktor zdravého vzťahu.
7. Nesmiete povedať, čo máte na srdci?
Pretože sa bojíte, že ten druhý sa urazí, nahnevá, odcudzí? Možnosť porozprávať sa s partnerom naozaj úprimne a otvorene je nevyhnutné pre vyvážený vzťah. Musíte byť schopní hovoriť zo srdca bez toho, aby ste sa neskôr trápili ľútosťou. A vyčítali si niečo.
Ak sa bojíte povedať partnerovi, čo naozaj cítite, čo naozaj chcete a po čom túžite – nie je to dobrý základ vzťahu. S postupujúcim časom budú takéto momenty pribúdať a budete sa báť povedať čoraz viac vecí. Neraz dokonca úplne bežné, ktoré by nemali byť v dobrom vzťahu tabu.
8. Musíte obetovať vlastné šťastie?
Ak sa musíte často podriaďovať, obetovať svoje šťastie, prispôsobovať sa…niečo nie je v poriadku, Áno, vzťah je o kompromisoch a raz potiahne jeden, potom druhý. Niekedy je ťažké udržať rovnováhu a spravodlivé rozdelenie. No skúste sa spýtať priateľov, známych, aký majú z vás pocit.
“Ak totiž umožníte partnerovi (priateľovi, kolegovi), aby čerpal z vášho života viac, ako do toho vkladá sám, vyvedie vás to z rovnováhy. Váš životný účet bude veľmi rýchlo v mínuse a bude naďalej klesať. Takýto účet treba zrušiť, presne ako v banke, a založiť si nový, lepší a výhodnejší,” píšu Marc a Angel Chernoffovci v knihe 1000 + maličkostí, ktoré dělají šťastní a úspěšní lidé jinak.
9. Aktuálna situácia sa vám nepozdáva
Často vo vzťahu nevidíme výstražné signály, že čosi nie je v poriadku. Sme v tom ponorení, nevnímame to, žijeme deň za dňom, až to všetko praskne. No ak už teraz si uvedomujete, že čosi nie je v poriadku, že sa vo vzťahu necítite komfortne, že ťaháte za kratší koniec, je čas pobrať sa ďalej. Mnoho ľudí sa šplhá po rebríku úspechu, aby na jeho vrchole zistili, že je opretý o nesprávnu stenu.
Nežeňte sa za niečím, čo vám vlastne nevyhovuje a nie ste s tým spokojní. Vieme, že sa nám nechce zliezť tých pár priečok, lebo sme si dali námahu, aby sme vyšli tam, kde už sme…ale je lepšie zísť dolu a postaviť sa k rebríku, ktorý je na správnom mieste.
Prečítajte si tiež
Chýba nám empatia? Tu je 5 rád, ako si zlepšiť vzťahy.
10. Posadnutosť minulosťou
To je neraz hlavný dôvod nešťastných vzťahov, aj ich rozpadov. Žijeme v minulosti, porovnávame, posudzujeme a zabúdame si užívať prítomnosť. Zabudnite na bolesť a zármutok, ktorý vám spôsobil niekto z minulosti. Odosobnite sa.
Podstatou šťastia nie je nenávisť, pomsta, zášť voči niekomu z minulosti, ale poučenie sa z toho. Berte to ako novú skúsenosť a vykročte na novú cestu. Nechajte minulosť za sebou, osloboďte sa a otvorte myseľ i srdce novému partnerovi a novým momentom.
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com