Andrea Bučko pokrstí nový album Escape | Akcia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mesto na Seine priťahuje umelcov už po stáročia. Jeho čaru, ktoré vonkoncom nie je len romantické, ale má v sebe množstvo protikladov, neodolala ani Andrea Bučko. Aj vďaka vypracovanému projektu na nový album „Escape“ spojenému s organizáciou improvizačných hudobno-tanečných happeningov, sa Andrea dostala do medzinárodnej rezidencie pre umelcov Cité Internationale des Arts. Medzinárodné prostredie ju inšpirovalo k väčšine skladieb po hudobnej i príbehovej stránke. Paríž ako mesto nie je len krásne a romantické, ale aj neobyčajne kruté. Je to cítiť aj v atmosfére jej novinky „Escape“.

Nový album „Escape“, ktorý vznikol na takmer dvojročnej rezidencii v Paríži, pokrstí 24. marca v bratislavskom Luna Bare a 5. apríla vo Viedni. Viac na jej Facebooku.

 

Escape

andrea bučkoNiektoré zo skladieb na novom albume vznikli aj spolupráci s irackým maliarom – politickým utečencom Mudim, pre ktorého prácu Andrea skomponovala cyklus ôsmych piesní. Hudobno – výstavnú performanciu zvanú Les Âmes Retrouvées (Znovunájdené duše) potom reprezentovala v Paríži v galérii Cité des Arts a na Slovensku vo Francúzskom inštitúte v Bratislave. Na album sa síce nedostali všetky piesne z tohto projektu, no práve Escape, zhudobnená báseň od Emily Dickinson, prepožičala názov celému albumu.

Počas svojej rezidencie sa Andrea stretávala aj s ďalšími politickými a vojnovými utečencami umelcami. „Stretli sme sa tam vlastne samí utečenci – niektorí utekali pred vojnou tam vonku a niektorí pred vojnou vo svojom vlastnom vnútri. Príbehy od tých najjednoduchších a najmilších až po tie najsmutnejšie mi boli zdrojom neustáleho prílivu tvorivosti a zároveň veľkou školou života a pokory.“

Medzi dvanástimi pesničkami sa na album dostala aj spolupráca so známym brazílskym hudobníkom Heliom Flandersom (Vanguart), ktorého Andrea spoznala rovnako vďaka Parížu. Zoznámila ich umelkyňa Santarosa Barreto, jej blízka kamarátka, s ktorou tam nejaký čas bývala. Pred rokom Helio dokonca prišiel na Slovensko, kde spolu s Andreou odohrali malé turné a zložili spoločný duet „When our voices match (Touch me)“, ktorý ako singel vyjde v apríli tohto roka a Andrea k nemu chystá aj videoklip.

„Pravdepodobne jeden z mojich najosobnejších hudobných počinov,“ tvrdí Andrea Bučko v rozhovore.

Album „Escape“ vychádza na konci marca vo viedenskom vydavateľstve blankTON recordings. Oproti poslednému Andreinmu albumu „Polarity“ bude ešte komornejší, citlivejší, intímnejší a viac – menej akustický. Do textov, ktoré si až na malé výnimky píše Andrea sama, sa dostali aj básnici ako spomínaná Emily Dickinson, Guillaume Appolinaire či slovenský básnik Peter Konečný. Na albume spolupracovali významní slovenskí hudobníci ako Mária Kmeťková, Boris Lenko, Pavol Mucha, Daniel Špiner, Pavol Bereza, Peter Zajaček, Adam Kuruc, Martin Gašpar…
Andrea svoje nové dielo pokrstí 24. marca v bratislavskom Luna Bare a 5. apríla vo Viedni.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.