Betlehem. Vianočné trhy, Banksyho kresby, aj Betlehemské svetlo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Miesto narodenia Ježiša Nazaretského. Mesto Dávidovo, v ktorom bol korunovaný za kráľa Izraela. Prvý kresťanský kostol – Chrám Narodenia Pána. Banksyho ikonické kresby na múre, či hotel ponúkajúci najhorší výhľad na svete. A samozrejme, Betlehemské svetlo ako symbol lásky, nádeje a pokoja…
Aj to všetko je Betlehem, mesto v Palestíne, kde sa prelína náboženská tradícia, kultúra a moderné umenie. Toto miesto je pre nás kresťanov známe predovšetkým ako miesto narodenia Ježiša Krista, ale jeho dôležitosť presahuje náboženský rozmer. Počas Vianoc ožíva špeciálnou atmosférou a priťahuje tisíce pútnikov a turistov z celého sveta.

Miesto narodenia Ježiša Krista

betlehem-na-mapeBetlehem leží asi 8 kilometrov juhozápadne od Jeruzalema v centrálnej časti Západného brehu Jordánu. Mesto je dostupné cez checkpointy a hranice medzi Izraelom a Palestínou, čo z neho robí politicky a geograficky citlivú oblasť.
Z Jeruzalema sa tam najjednoduchšie dostanete taxíkom alebo organizovaným turistickým autobusom. Aj niektoré mestské autobusy jazdia až k hraniciam, no do mesta je potrebné prejsť cez checkpoint peši.

Podľa kresťanskej tradície sa Ježiš narodil v jaskyni, kde dnes stojí Chrám Narodenia Pána. Tento chrám je na zozname svetového dedičstva UNESCO a je to prirodzene jedna z najnavštevovanejších pamiatok v regióne.

Vianočný Betlehem

santa-claus-betlehem-autobusPočas Vianoc sa Betlehem mení na miesto s nezameniteľnou atmosférou. Námestie Manger Square je centrom osláv, kde sa koná pôsobivý vianočný trh, koncerty a procesie. Mimochodom, svoj názov má námestie podľa jaslí, v ktorých sa údajne narodil Ježiš.

Jednou z hlavných udalostí je polnočná omša v Chráme Narodenia Pána, ktorá priťahuje veriacich zo všetkých kútov sveta. Počas Vianoc sú trhy plné ručne vyrábaných dekorácií a darčekov, čo je ideálne miesto na zakúpenie originálnych suvenírov. Betlehem je tradične známy svojimi veselými a svetlom naplnenými vianočnými oslavami, no vlani v roku 2023 zrušili všetky oslavy ako prejav solidarity s obyvateľmi Gazy.
Tento rok si turisti aj miestni mohli užiť pravú betlehemskú vianočnú mestskú dedinu, ktorú otvorili už 15.novembra. Centrum je sviatočne ozdobené, nechýbajú krásne obchodíky a vianočná atmosféra.

Rajecká Lesná bazilikaPrečítajte si tiež
Rajecká Lesná.
Pútnické miesto, slovenský betlehem aj gejzír.

Mliečna kaplnka

Ešte jedna pikoška – s narodením Ježiša sa v Betleheme spája aj miesto známe ako Mliečna kaplnka alebo Mliečna jaskyňa. Nachádzajúce sa neďaleko hlavného námestia a Chrámu Narodenia. Fasáda kaplnky je zdobená v svetlých farbách a na priečelí má rok 1872. Hoci to je pomerne nedávno, toto miesto navštevovali ľudia už v byzantskom období vďaka príbehu spájanom s Máriou, ktorá na tomto mieste kŕmila Ježiša a kvapka jej materského mlieka dopadla na skalu. Práve to zmenilo jej farbu na bielu.
Už samotný vstup je zážitkom, pretože ide o podzemné jaskyne s oltármi, ktoré navštevujú hlavne páry, ktorým sa nedarí počať.

jeruzalem-izrael-mur-kresba

Banksy a Betlehem

Betlehem je aj miestom moderného umenia, ktoré upozorňuje na politickú situáciu. Toto miesto miluje svetoznámy street art umelec Banksy, ktorý tam  vytvoril viacero diel. Tie kritizujú okupáciu a dôsledky konfliktu. Napríklad dievča držiace balónik alebo vojak a holubica mieru. Tieto diela poukazujú na túzu po mieri a na absurdity konfliktu.

Dokonca tam má Banksy vlastný hotel The Walled Off Hotel, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti známeho bezpečnostného múru. Hotel je známy ako „hotel s najhorším výhľadom na svete“, pretože za izbu si zaplatíte pekne mastnú sumu, ale izby majú výhľad priamo na sivý betónový múr.

Hotel je 500 metrov od kontrolného bodu do Jeruzalema a míľu od centra Betlehema. Aj keď sa v hoteli neubytujete, môžete sa doň pozrieť. Múzeum a galéria umenia sú pre nerezidentov otvorené každý deň od 11:00 do 19:30. Piano bar je otvorený každý deň aj pre nehostí hotela.
Nájdete tam rôzne typy izieb, napríklad aj izbu vybavenú prebytočnými vecami z izraelských vojenských kasární. Posteľ vás vyjde od 70 USD za noc. Je bez nejakých dekorácií a ozdôb, má len skrinku, osobný trezor, spoločnú kúpeľňu a bezplatné štuple do uší.

banksy-hotel-betlehem-mur

Betlehemské svetlo

Tradícia Betlehemského svetla má hlboký symbolický význam a vznikla ako súčasť snahy šíriť posolstvo mieru, nádeje a solidarity. Všetko sa začalo v roku 1986 v Rakúsku. Počas vianočného obdobia si redakcia rakúskej televízie ORF dala za cieľ priniesť svetlo z Betlehema ako symbol pokoja a mieru.
„Vzali“ svetlo z Chrámu Narodenia Pána v Betleheme a prepravili ho do Rakúska. Neskôr ho  rozosielali do ďalších krajín, čím vznikla medzinárodná tradícia šírenia Betlehemského svetla.

Je to symbol pokoja. Svetlo je považované za symbol Ježiša Krista ako „svetlo sveta“. Prináša nádej, mier a duchovnú harmóniu do domovov ľudí počas Vianoc. Tiež je to symbol jednoty a solidarity, preto sa prenáša po celom svete a spája rôzne komunity, cirkvi a národy.
Má tiež duchovný odkaz. Svetlo pripomína tému Vianoc – lásku, nádej a mier.

Skauti a dobrovoľníci svetlo rozvážajú po celom svete. V mnohých krajinách, vrátane Slovenska, sa do šírenia zapájajú skautské organizácie. Aj u nás na Slovensku ho skauti rozvážajú do kostolov, nemocníc, domovov dôchodcov a domácností, kde sa stáva symbolom Vianoc.

betlehemske-svetlo-slovensko

Pikošky o Betlehemskom svetle
Možno ste nevedeli, že svetlo je prevážané v špeciálnych lampách, ktoré zabraňujú jeho zhasnutiu počas cesty. Ak by náhodou zhaslo, musí byť zapálené znovu priamo v Betleheme.
Každý rok Betlehemské svetlo privezú aj pápežovi vo Vatikáne. Toto gesto symbolizuje jednotu medzi cirkvou a veriacimi z celého sveta. Hoci má svetlo kresťanský pôvod, jeho posolstvo mieru a nádeje oslovuje aj ľudí iných náboženstiev alebo neveriacich. Mnohé rodiny si ho prinášajú domov ako symbol dobra a lásky bez ohľadu na vierovyznanie.

Zaujímavé je špeciálne rozdelenie na letiskách. Po príchode do Rakúska svetlo na Schwechate starostlivo rozdelia medzi jednotlivé krajiny, ktoré si ho prevezmú a pokračujú v jeho šírení ďalej.
Svetlo má aj ekologickú stránku. Pri roznášaní sa snažia používať ekologické materiály, ako sú znovupoužiteľné lampy a nádoby.

Zdroj a foto: walledoffhotel.com, betlehemskesvetlo.sk
FB/visithistoricbethlehem, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.