Budapešť. Pamiatky, zaujímavé miesta, doprava a jedlo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Plánujete výlet do Budapešti a chceli by ste sa inšpirovať, čo všetko podniknúť?  Alebo ste to ani neplánovali, no teraz si vravíte – Budapešť? Prečo nie, vraj je to krásne mesto.
Áno, je! Máme pre vás tipy na miesta, ktoré by ste určite mali vidieť, atrakcie, ktoré by ste mali zažiť. A v neposlednom rade jedlá, ktoré by ste mali ochutnať. Či už ide o rýchly víkendový výlet alebo by ste sa v hlavnom meste Maďarska chceli zdržať dlhšie, zaručene budete vedieť, kam by mali vaše kroky smerovať.

Ako sa dostať do Budapešti?

budapest-madarsko-mapaPo Viedni je Budapešť druhým najbližším hlavným mestom od Bratislavy. Slováci ju s obľubou využívajú pre letisko, ktoré ponúka odlety do rôznych zaujímavých destinácií. Z nášho hlavného mesta trvá cesta vlakom približne dve a pol hodiny. Zo severnejších a východnejších častí Slovenska je to asi o hodinu dlhšie.

V rámci mesta vám odporúčame pohybovať sa buď pešo alebo integrovanou mestskou hromadnou dopravou – autobusmi, vlakmi či metrom. Práve metro v Budapešti je druhým najstarším na svete hneď po tom londýnskom. Spustili ho už v roku 1896. Prvými zaujímavými atrakciami môže byť aj samotný spôsob dopravy – fungujú tam 4 linky, modré autobusy, červené trolejbusy, žlté električky a mestská železnica H alebo S, ktorú môžete využívať s bežným lístkom.
Za vyskúšanie určite stoja Hop-on Hop-off autobusy alebo lanovka smerujúca z dolnej stanice pri Dunaji na Hradný kopec.

Deti do 6 rokov a seniori nad 65 rokov jazdia zadarmo. 24-hodinový lístok vás vyjde na 2500 forintov (cca 6,40€), 3-dňový lístok 5500 forintov (14,20€) a 1 jazda 450 forintov (1,20€).
Buď si kúpite papierové lístky v automatoch (platíte aj kartou), v novinových stánkoch, niektorých obchodoch a predajniach. Alebo zvoľte častejšiu a pohodlnejšiu možnosť – v mobilnej aplikácii BudapestGo. Takto zakúpený lístok musíte potvrdiť pri vstupe do autobusu, električky, na nástupište metra alebo vlaku.

Pamiatky a miesta, ktoré sa oplatí vidieť

retazovy-most-v-budapesti

Reťazový most cez Dunaj

Széchenyiho reťazový most

Mestské časti Budín a Pešť spája celkovo 8 mostov, pričom Széchenyiho most je tým najslávnejším. Práve tento most spojil oba brehy Dunaja ako prvý a to už v roku 1849. Svojho času bol tento most jedným z najväčších na svete. Nachádza sa na ňom dvojprúdová vozovka a aj časť pre peších chodcov.

Budapeštiansky parlament

Budova parlamentu, nazývaná aj maďarský parlament je považovaný za národný symbol Maďarska. Stojí na brehu Dunaja a so svojimi 691 miestnosťami patrí medzi tri najväčšie parlamenty na svete. Ak by ste chceli prejsť všetky izby, potrebovali by ste približne dva dni. Výška veže na hlavnej kupole dosahuje až 96 metov, čím sa táto impozantná stavba stala najvyššou v Budapešti a druhou najvyššou v celom Maďarsku.

Bazilika svätého Štefana

Táto impozantná bazilika je, ako už názov napovedá, zasvätená prvému uhorskému kráľovi Štefanovi I. Výstavba sa začala v roku 1847 a trvala takmer 50 rokov. Okrem iného je bazilika treťou najvyššou budovou v Maďarsku a z jej vrcholku sa vám naskytne panoramatický výhľad na Budapešť.

Andrássyho trieda

Po návšteve Baziliky sv. Štefana sa môžete vydať priamo na Andrássyho triedu. Je to bulvár, ktorý patrí pod UNESCO. Je lemovaný budovami, ktoré majú kultúrny význam ako: divadlá, múzeá, ambasády a aj opera. Budovy sú postavené v štýle neobaroka a neorenesancie. Ak nie ste veľkým fanúšikom kultúrnych budov, na svoje prídu aj milovníci dizajnérskych obchodov, kaviarní či reštaurácii.

budapest-parlament

Budova parlamentu v noci.

Netradičné miesta

Bývalá židovská štvrť

Po druhej sv. vojne upadala táto štvrť pomaly do zabudnutia. V posledných rokoch sa však stala miestom najmä pre mladých ľudí. Začali tu vznikať tzv. ruin bars. Tieto podniky sa vyznačujú tým, že vznikli pôvodne na miestach so zakázaným vstupom. Atmosféra je tu uvoľnená, častokrát tu hrá živá hudba a v neposlednom rade je to skvelé miesto pre stret komunít.
Okrem ruin bars tu nájdete aj rôzne street food bary, kaviarne a reštaurácie. Štvrť je veľmi obľúbená miestnymi umelcami, ktorí tu často realizujú street art alebo tu majú otvorené malé obchodíky.

Múzeum čokolády Szamos

V Maďarsku má rodina Szamos a ich výroba čokolády dlhú históriu. Práve táto rodinná firma stojí za vznikom múzea čokolády, kde máte možnosť ochutnávať čokoládu, marcipán a iné dobroty. Prehliadka múzea je spojená s výkladom sprievodcu. Určite stojí za to sa zúčastniť aj workshopu výroby čokolády, kde si môžete toto umenie vyskúšať vlastnými rukami.

muzeum-cokolady-szamos-budapest

Pivné kúpele

Za návštevu stojí aj návšteva preslávených termálnych kúpeľov Széchenyi s bohatou tradíciou. Tieto kúpele sú jedným z najväčších kúpeľných komplexov v Európe. Kúpele sú vsadené do prostredia historických budov, pričom známe sú práve dva termálne vrty.

  • Prvý termálny vrt bol vyvŕtaný už v 19. storočí do hĺbky 970 metrov a jeho voda dosahuje teplotu 74,5 stupňov Celzia.
  • Druhý vrt bol vyvŕtaný o storočie neskôr a s teplotou 77 stupňov Celzia sa radí k jednej z najhorúcejších termálnych vôd v Európe. Kúpele sú vhodné pri ochoreniach kĺbov, dýchacích ciest, artritíde a i.

Ak nie ste nadšencom tradičných kúpeľov odporúčame vám vyskúšať kúpele pivné. Počas 45 minút môžete zažiť kúpeľ vo vode obohatenej o slad, chmeľ a kvasnice, ktoré majú pre telo a pokožku blahodarné účinky. Bonusom je neobmedzené popíjanie piva z kohútikov pri vani.

Labyrint Budínskeho hradu

Okrem vyššie spomenutých atrakcii patrí k tým najzaujímavejším Budínsky hrad zapísaný v zozname UNESCO. Základy postavili v roku 1247. Málokto však vie, že v jeho útrobách sa nachádza labyrint spájaný so slávnym grófom Drakulom. Spomínaný labyrint kedysi slúžil ako mučiareň, ktorú často využíval jeden z najkrutejších vládcov Vlad III. Pokiaľ netrpíte klaustrofóbiou z uzatvorených a stiesnenejších priestorov, prehliadka spojená s výkladom môže byť práve jeden z najzaujímavejších zážitkov v Budapešti.

víkend v RímePrečítajte si tiež
Víkend v Ríme. Pamiatky, zaujímavé miesta,
reštaurácie aj voľný čas.

Kam za dobrým jedlom?

Guláše a perkelty. Ak ste v hlavnom meste Maďarska, mali by ste určite ochutnať aj ich gastronomické klasiky. Zavítať môžete napríklad do Gettó Gulyás. Táto reštaurácia sa špecializuje na rôzne formy gulášov a perkeltov.

Langoše. Pre milovníkov langošov sa oplatí zájsť do Retro Lángos Büfé. Nečakajte prepychovú reštauráciu, ale skôr starší stánok, ktorý pôsobí nenápadne. Dlhé rady pred ním však napovedajú o jeho kvalite. Langoš si môžete vychutnať klasický, ale aj s netradičnými omáčkami a prílohami.

Zmrzlina. V letných mesiacoch vás v Budapešti môže osviežiť vychýrená zmrzlina z Gelarto Rosa. Nachádza sa pri Bazilike sv. Štefana a okrem tradičných chutí tu nájdete aj množstvo sorbetov a aj chute menej tradičné ako napríklad citrón s bazalkou či olivový olej.

budapest-dunaj-mesto

Foto: Vecteezy.com, wikimedia/Il conte di Luna,
csokolademuzeum.hu,


Zdielať

About Author

Klaudia Plevová

Volám sa Klaudia, pochádzam zo západného Slovenska a som predovšetkým manželka a matka. Mám vyštudovaný odbor Ekonomika a manažment podniku na Žilinskej univerzite v Žiline. Som milovníčkou udržateľného a zdravého životného štýlu. Mám rada veľa pohybu rôzneho druhu, pomalú módu, dobrú kávu či film, a v neposlednom rade varenie a pečenie.

Komentáre sú uzavreté.