Hlavné mesto Talianska, rozprestierajúce sa na riekach Tiber a Aniene. Jedno z najkrajších miest Európy, ktoré vzniklo už v roku 753 pred Kristom. Rím sa dá objavovať najrôznejšími spôsobmi. Ak ste ho ešte nenavštívili, musíte si pozrieť pamiatky, zaujímavé miesta, nasať históriu. Nemusíte si hneď brať dovolenku, stačí predĺžený víkend v Ríme a keď viete, čo kde navštíviť, kam ísť a čo si pozrieť, strávite 3 pekné dni vo večnom meste.
No a keď sa vraciate do Ríma, vychutnajte si jeho menej známe lokality. Prípadne navštívte rímske mestské časti ako Trastevere, Testaccio, Laterano so známou rovnomennou bazilikou, Gianicolese (štvrť pomenovaná po jednom zo siedmich mestských vŕškov nazývanom Gianicolo) a vyberané Parioli a Flaminio. Máme pre vás niekoľko tipov, ako stihnúť toto nádherné mesto počas predĺženého víkendu.
Rím v kocke
Najvýznamnejšími pamiatkami na trase po meste turistov sú Vatikán s Chrámom sv. Petra, Koloseum, Cisárske fóra, Kvirinálsky palác, Anjelský hrad postavený v roku 123 n. l. ako miesto posledného odpočinku cisára Hadriána a Campidoglio.
Na zozname povinných námestí sú Piazza Navona, Piazza del Popolo (19. storočie) s tromi kostolmi – Santa Maria del Popolo (11. storočie) a „dvojičkami“ Santa Maria in Montesanto a Santa Maria dei Miracoli (17. storočie), Piazza Venezia s Vittorianom (pamätníkom venovaným Viktorovi Emanuelovi II., nazývaným tiež „Oltár vlasti“) a s renesančným palácom, niekdajšou pápežskou rezidenciou, dnes sídlom Národného múzea, kde sú vystavené také diela ako Berniniho socha anjela s nápisom z Kristovho kríža alebo Giorgioneho dvojportrét.
„Z múzeí sú na trase Kapitolské múzeum, Galleria Doria Pamphilj, kde sa zvyknú konať aj koncerty, s obytnými priestormi a s významnou súkromnou zbierkou, ktorá okrem iných zahŕňa diela od Caravaggia, Correggia a portrét Pápež Inocent X. od Velázqueza, Národná galéria starého umenia, Palazzo Barberini s veľkými majstrami 16. – 17. storočia, ako napríklad Raffael a Caravaggio a nové múzeá moderného umenia,“ radia autori v knihe 52 úžasných víkendov v Európe. Nájdete v nej praktické tipy na tradičné aj netradičné víkendové dobrodružstvá v Európe (Lisabon, Edinburg, Krakov, Budapešť, Amsterdam…), ale aj v južnom a východnom Stredomorí (Istanbul, Marrakéš, Petra a Mŕtve more, či ostrov Džerba). Užitočné tipy, fotografie a mapky.
Víkend v Ríme – tipy
Ak máte čas, vyberte sa na jar, rovnako ako Rimania, na prechádzku po parkoch. Najkrajšie sú vo Ville Borghese, kde sa nachádza aj známa Galleria Borghese s takými majstrovskými dielami ako Berniniho Apollo a Dafné, Tizianova Láska svätá a Láska svetská a Raffaelovo Sňatie z kríža.
V žiadnom prípade si nenechajte ujsť mestskú štvrť Trastevere okolo Baziliky Santa Maria in Trastevere. V 12. storočí ju obnovili a stala sa slávnou pre mozaiky a drevený strop od Domenichina. Považuje sa za rímsku Rive Gauche. Nájdete tu veľa kníhkupectiev a pôsobivých zákutí.
Jednoznačne musíte navštíviť Vatikán, najmenší štát na svete, ale musíte sa pripraviť na dlhé rady a ešte dlhšie čakanie podľa toho, o akú pamiatku budete mať záujem. Do Chrámu svätého Petra sa dostanete relatívne rýchlo (čaká sa asi pol hodiny) a jeho poklady, kupolu, Michelangelovu Pietu a bronzový baldachýn od Berniniho, si môžete pozrieť aj bez zaplatenia vstupného.
Pozrite si aj vatikánske jaskyne, pamätníky a hrobky pápežov, napríklad Petra a Jána Pavla II.
Pamiatky, kde sa dostanete zadarmo
Áno, v Ríme je aj plno pamiatok, kde sa neplatí vstupné a sú zadarmo. Tu je pár tipov:
- Koloseum, najznámejšia pamiatka Ríma (do vnútra s lístkom)
- Forum Romanum
- Kapitol, alias Campidoglio
- Pamätník Viktora Emanuela II.
- Piazza Navona, krásne barokové námestie
- Fontana di Trevi pre zamilovaných
- Španielske schody, ktoré vedú ku kostolu Trinita dei Monti
Oplatí sa vidieť
Koloseum a Forum Romanum
Najvýznamnejším vykopávkam Ríma s budovami a monumentmi z obdobia kráľovstva, republiky, cisárstva a stredoveku by ste mali venovať minimálne pol dňa. Patria medzi ne zrúcaniny Baziliky Aemilia z roku 179 pred n. l., Venušin chrám (najväčší v Ríme), Via Sacra, ulica, po ktorej pri návrate z víťazných vojnových ťažení defilovali generáli.
Ďalej monumentálne oblúky ako Titov oblúk a Konštantínov oblúk a symbol hlavného mesta Koloseum. Pri otvorení v 1. storočí sa volalo Amfiteáter Flaviovcov. S výškou 48,5 m, 4 poschodiami (z čoho 3 mali po 80 oblúkoch) a miestom pre 73 000 divákov, ktorí boli rozdelení podľa spoločenských tried, bol najväčšou arénou antického sveta.
Kvirinálsky palác
Od roku 1946 úradné sídlo prezidenta republiky a súčasne aj múzeum s nádvorím a so sálami belle-étage: počnúc Sálou kyrysníkov zo 17. storočia od architekta Carla Maderna, ktorú vybudovali na žiadosť pápeža Pavla V., cez kaplnku Cappella Paolina, v ktorej sa od októbra do júna konajú koncerty, až po reprezentačné priestory vyzdobené freskami od Guida Reniho a Pietra da Cortona.
Panteón
Dokonale zachovaná stavba uprostred Piazza della Rotonda, postavená na príkaz cisára Hadriána v 2. storočí a v 7. storočí vysvätená za kostol, sa stala symbolom rímskej kultúry. Pod obrovskou murovanou kupolou s priemerom viac než 43 metrov sú uložené telesné pozostatky Raffaela, Annibala Carracciho a nachádzajú sa tu aj hrobky talianskych kráľov.
Piazza Navona
„Toto námestie, bravúrnu ukážku rímskeho baroka, vybudovali na zrúcaninách štadióna, ktorý dal okolo roku 86 n. l. postaviť cisár Domicián. Nachádza sa tu Kostol S. Agnese in Agone s konkávnym priečelím postavený v rokoch 1653 – 1657 podľa plánov Francesca Borrominiho a aj kostol Bernarda Rossellina z roku 1450 Nostra Signora del Sacro Cuore, ktorý zreštauroval Sangallo il Giovane. Najväčším skvostom je však Fontána štyroch riek, jedno z najvýznamnejších diel Giana Lorenza Berniniho,“ upozorňujú autori v knihe 52 úžasných víkendov v Európe.
Španielske námestie, Piazza di Spagna
Námestie s barokovou Fontanou della Barcaccia od Pietra a Giana Lorenza Berniniho je známe po celom svete. Nachádza sa tu dom, kde žil básnik John Keats, čajovňa Babington’s z roku 1893, Palazzo di Propoganda Fide, na ktorého výstavbe sa podieľali Bernini a Borromini a patrí Svätej stolici. A samozrejme Španielske schody, barokový súbor z čias pápeža Inocenta XIII. spájajúci námestie s kostolom Trinità dei Monti (16. storočie).
Lateránska bazilika
Tu stojí najstarší obelisk v Ríme zhotovený z červeného granitu, od 4. storočia sídlo pápežov, až kým nebolo preložené do Avignonu. Ku komplexu patrí aj kostol s priečelím od Alessandra Galileiho s dielami od Borrominiho, s byzantskými mozaikami a krížovou chodbou, baptistérium San Giovanni in Fonte a múzeum.
Nakupovanie a tržnice
V Ríme sa dá nakupovať rôznymi spôsobmi: v dizajnérskych obchodoch v centre mesta (najprv na Via Condotti a Via del Babuino), v starožitníctvach na Via dei Coronari, na trhoch v mestských častiach v starobylom obchode s názvom Al Sogno (V sne) s hračkami a dobovými bábikami…
Fascinujúci je trh Porta Portese, klasický nedeľný blší trh medzi Piazza Ippolito Nievo, Via Rolli a Via Portuense, prekrásny je trh na Campo de’Fiori, jeden z najstarších trhov v Ríme, kde dostanete kúpiť miestne ovocie, kvety a zeleninu.
Nesmierne obľúbený je trh Testaccio (v rovnomennej mestskej štvrti, dopoludnia od pondelka do soboty), s pestrou paletou „rímskych výrobkov“, kde nájdete aj potraviny.
Fontány
Už básnik Shelley napísal: „Do Ríma sa oplatí ísť už len kvôli fontánam!“
Tvrdí sa, že ich je 1 500, nepočítajúc liatinové fontány. Presné číslo však nepozná nik. Jedna z najstarších sa nachádza na námestí Santa Maria in Trastevere. Ozdoby sú zo 17. storočia z dielne Giana Lorenza Berniniho a neskôr ich zreštauroval Carlo Fontana, autor veľkej mramorovej fontány v Gianicole, ktorú Rimania s láskou nazývajú Fontanone (Obrovská fontána).
Najznámejšou je však Fontána štyroch riek na námestí Piazza Navona so štyrmi bielymi mramorovými sochami, ktoré symbolizujú rieky Níl, Gangu, Dunaj a Rio de la Plata. Je Berniniho dielom, ktorý už v roku 1643 vytvoril Tritónovu fontánu na Piazza Barberini.
Nezabudnime ani na Fontánu di Trevi. V 18. storočí ju postavil Nicola Salvi a kúpeľom v nej v známom filme La dolce vita ju navždy zvečnila Anita Ekberg.
Ďalšie užitočné tipy
Reštaurácie. Ideálne je hľadať na google maps, kde máte aj hodnotenia. Naše 3 odporúčania: špičková a drahšia La Pergola (michelinský šéfkuchár), tradičná Hostaria Romana (rímska kuchyňa) a módna Urbana 47 (chodia tam umelci a intelektuáli).
Ubytovanie. Choďte cez Booking, ale môžete skúsiť lacnejší Bed and Breakfast Bio, arthotel Black Hotel, či luxusný Hotel Hassler.
Voľný čas. Kami spa, kde dostanete procedúry z Japonska, Číny, Indie, Thajska i Indonézie. Diskotéka Spazio 900 pre mladých. A Auditorium Parco della Musica s koncertmi, konajú sa tam aj divadlá a festivaly.
Zdroj a foto: 52 úžasných víkendov v Európe, Freepik.com, Wikimedia