Už ste niekedy ochutnali brezovú vodu, alebo tiež miazgu, či šťavu? Ak si viete zadovážiť čerstvú brezovú miazgu, ideálne je piť ju čistú, neriedenú a čerstvú. Vyzerá ako čistá voda, má jemne drevitú, orieškovo sladkastú chuť. Povieme si, ako a kedy je najlepšie ju získať. Ako ju piť a ako ju fermentovať, aby vydržala dlhšie. A mala v sebe ešte viac vzácnych látok.
Čo je to brezová voda?
Brezová voda má rôzne liečebné vlastnosti – breza si počas zimy ukladala cenné živiny, ktoré teraz využijete vy. Výborne prečisťuje organizmus, detoxikuje, podporuje trávenie a zlepšuje celkovo imunitu organizmu. Obsahuje cenné minerály a stopové prvky. Je to tiež prírodný liek proti zápalom, analgetikum, prospieva pokožke.
Brezová voda sa tiež často využíva v kozmetických výrobkoch, najmä vo vlasových produktoch, ktoré majú upokojujúce účinky na pokožku hlavy a podporujú zdravý rast vlasov. Okrem toho nájdete aj vo výrobkoch na ošetrenie pokožky, pretože má antiseptické a hydratačné vlastnosti.
Brezovú vodu môžete používať klasicky aj v kuchyni ako základnú prísadu alebo dochucovadlo. Môžete ju pridať do nápojov, sirupov, dezertov alebo dokonca do polievok a omáčok.
Ako a kedy získať brezovú vodu
Na získanie brezovej vody sa pochopiteľne využíva breza. Do kmeňa treba vyvŕtať malú, niekoľkocentimetrovú dierku (odporúča sa 2 až 3 cm, aby ste sa dostali do najvnútornejšej časti kôry, kde voda prúdi). Miazga začne prúdiť okamžite von, takže majte už vopred pripravenú nádobku a hadičku, ktorú zasuniete do otvoru. Môžete na to využiť aj klasickú plastovú slamku alebo nejakú podobnú trubičku.
Pod slamku dáte nádobku, do ktorej začne odkvapkávať brezová miazga. Ide to pomaly, ale isto, takže dajte si načas. Môže to trvať niekoľko hodín, prípadne aj cez noc.
Tiež myslite na samotný strom a nezničte ho. Tak ako vám nezoberú liter a viac krvi, pristupujte s pokorou a ohľaduplnosťou aj k breze. Priemerne veľký, dospelý strom môže stratiť cca liter šťavy, aby to prežil bez nejakej úhony, či problémov.
Nezabudnite potom ranu na strome aj ošetriť. Vyrobte si malý drevený klátik veľkosti diery, ktorým ju uzatvoríte a zatriete štepárskym voskom.
V breze je táto miazga len asi 4 týždne v roku, v priebehu druhej polovice februára až do apríla, kedy sa breza prebúdza z hibernácie. V závislosti od počasia, stromu ap. Vždy však predtým, ako začne strom pučať.
Kúpená brezová voda?
Áno, v bio a špecializovaných obchodoch nájdete brezové vody najčastejšie v tetrapaku, ale tie prechádzajú pasterizáciou alebo obsahujú konzervanty. Tak väčšinu vzácnych minerálov strácajú.
navyše je neraz sladená alebo stabilizovaná kyselinou citrónovou. Už to teda nie je „živá voda“, ale mŕtva, ktorej chýbajú liečivé účinky.
Prečítajte si tiež
Liečba stromom, čiže dendroterapia.
Ako funguje a v čom vám pomôže?
Fermentácia brezovej vody
Preto je lepšia čerstvá. Dá sa teda piť priamo, príliš ju neodkladajte, lebo už po dvoch dňoch sa zakalí a nevyzerá najlepšie. Radšej ju fermentujte, čím sa jej liečivé látky ešte znásobia. Ako štartér použite klasickú kombuchu, ktorú zoženiete v bio obchodoch a obchodoch so zdravou výživou.
POSTUP: Na 1 liter brezovej vody potrebujete 1 materskú kultúru kombuchy, 200 ml dozretej kyslej kombuchy, pár guľôčok celého korenia, nejaké bylinky (podľa chuti).
Brezovú vodu prelejte do pohára cez sitko, aby ste ju zbavili prípadných nečistôt. Pridajte zrelý kombuchový nápoj a materskú kombuchu matnou stranou hore.
Pohár prikryte plátnom, dajte gumičku a nechajte pri teplote 22 a 28 stupňov odstáť. Počkajte 3 až 5 dní, v nápoji sa začnú tvoriť jemné bublinky. Fermentáciou brezová voda bude strácať sladkosť, získa kyslejšiu, až octovú chuť.
Brezovú miazgu fermentujte asi 2 týždne, postupne prestane perliť a neskôr sa z nej stáva kombuchový ocot. Môžete ju slamkou priebežne ochutnávať, budete cítiť zmenu…a keď bude vyhovovať vaším chuťovým bunkám, vyberte kombuchu. Proces fermentácie zastavíte tým, že preložíte fľašu do chladničky.
Pozor pri práci s kombuchou – nemá rada kovové veci, takže žiadna lyžička, ale skôr drevená vareška, napríklad. Do fľaše na začiatku môžete pridať „ochucovadlo“ v podobe korenia alebo obľúbených byliniek. Mätu, medovku, brusnice. Vo Fínsku v brezovej vode macerujú vetvičky alebo listy čiernej ríbezle, čím získava lepšiu chuť a zároveň sa konzervuje.
Pozrite si video, ako získať brezovú vodu:
Foto: LepšíDeň.sk, Youtube.com/Ben & Lois Orford