Chcete zmeniť prácu? 5 užitočných krokov, nad ktorými sa treba zamyslieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nie ste v súčasnom zamestnaní úplne spokojní a škrie vás čoraz viac vecí? Možno vám vyhovuje lokalita, možno plat…ale peniaze nie sú vždy všetko a musíte mať predsa pocit, že ste dostatočne ocenení vo svojej práci. Že tam radi chodíte, že máte skvelých kolegov, že sú tam dobré podmienky…
Ak niečo z toho chýba, určite ste sa už niekedy pristihli ako rozmýšľate – hmm, čo keby som dal výpoveď. Dokázal by som to? Bolo by to lepšie? Neprešiel by som však z dažďa pod odkvap?

Nikdy neviete. Ale keď to neskúsite, budete sa trápiť naďalej. Ak si teda už vravíte: „Táto práca ma ubíja, to skutočne nie je nič pre mňa“, je načase vystúpiť z komfortnej zóny. Áno, je to ťažké, niekto má už pri tom pomyslení zimomriavky, oblieva ho pot…ale čo ak vám nová zmena dodá úplne iný impulz do života? Chcete sa o to obrať?

 

Ak naozaj chcete zmeniť prácu…

Možno natrafíte na zaujímavejšie zamestnanie s lepším platom a milšími kolegami, ktorí vás nielenže nebudú ubíjať, ale dokonca vás nakopnú. „Riadiť sa vlastným svedomím sa javí ako najlepší plán, prinajmenšom preto, že vás nebude kváriť pocit, že ste zradili sami seba a zbytočne znášali niečo, čo ste znášať nevládali. Žiť s pocitom nespokojnosti nie je vôbec príjemné,“ radí aj svetoznámy Jordan B.Peterson v knihe Za hranicou poriadku s podtitulom Ďalších 12 pravidiel pre život. Jeho knihy a tipy sa stali obľúbené práve pre ten praktický rozmer, že dokáže  vystihnúť problém, poradiť, nasmerovať vás a dodať silu.

Za hranicou poriadku

 

ikona zdvihnutý palecMožno si poviete: Čo ak ma vyhodia?

V takom prípade sa chystajte hľadať si novú, azda lepšiu prácu (alebo si pre svojho šéfa, keď si vás zavolá, pripravte pádne argumenty, prečo by vás prepúšťať nemal). V žiadnom prípade si však nesmiete hneď na začiatku povedať, že keď odídete z práce (chcene či nechcene), zrúti sa vám svet.

 

ikona zdvihnutý palecMožno si poviete: Bojím sa pohnúť ďalej

Toto je veľmi časté a nečudo – je nám dobre tam, kde to poznáme, vieme, čo nás čaká, hoci nám nie všetko je po vôli. Je prirodzené, že sa bojíte, ale pozrite sa poriadne, čo za sebou nechávate. Ako to pekne vystihol Jordan Peterson – nie je horšie pokračovať v práci, ktorá vás bytostne ubíja?! Kde sa cítite slabí, je vám zo seba zle, chodíte domov naštvaní, vynervovaní a vylievate si zlosť na iných?!

Pri rozhodovaní v živote málokedy o nič nejde. Často treba zvážiť, či je väčšie riziko zostať stáť, alebo sa pohnúť ďalej. Existuje mnohých ľudí, čo po dlhom plánovaní prešli do inej práce a po rokoch blúdenia v púšti boli na tom psychicky a materiálne lepšie.

 

ikona zdvihnutý palecMožno si poviete: Čo ak ma inam nevezmú?

Je pravda, že pomer odmietnutých uchádzačov je mimoriadne vysoký. Peterson klientom v tomto smere radí, aby mali reálne očakávania a rátali s pravdepodobnosťou 1 : 50. Určite sa stane, že sa nedostanete na niektorú pozíciu, hoci na ňu máte vhodnú kvalifikáciu. Sotvakedy je to však zo strany firmy osobné.

„Takéto odmietnutie je neoddeliteľnou súčasťou života a musíme sa naučiť akceptovať, že hodnotenie je v našej spoločnosti často arbitrárne. Firmy odmietajú uchádzačov o miesto rovnako ľahko, ako je dnes ľahké poslať životopis. Žiadosti o prácu sa však o to ťažšie spracovávajú,“ upozorňuje Peterson v knihe Za hranicou poriadku.
A ruku na srdce – ak ste sa niekedy uchádzali o novú prácu, však ste oslovili mnoho firiem, možno aj desiatky. A často s takmer totožným životopisom. Prečo by vás mali hneď vziať, ak to isté ponúkate všetkým ostatným?

chcete zmeniť prácu?

 

ikona zdvihnutý palecMožno si poviete: Nechcem zažiť zlyhanie

Firmy občas majú na konkrétnu pozíciu kandidátov zvnútra (a tak sú pohovory len formalitou) a niektoré majú vlastné databázy už evidovaných uchádzačov, ktoré využívajú, keď treba pracovnú silu nabrať rýchlo. Prijímanie do zamestnania sa tak mení na matematický a štatistický problém, ktorého základnou premennou je množstvo vhodných uchádzačov. Neuspieť v takom prípade neznamená vaše osobné zlyhanie. Pri hľadaní novej práce sa musíte od začiatku obrniť veľkou dávkou pesimistického realizmu.

 

ikona zdvihnutý palecMožno si poviete: Čo ak o mňa nebude mať nikto záujem?

Keď nebudete priveľa čakať, nebudete priveľmi sklamaní. Rátajte s tým, že po odoslaní stopäťdesiatich žiadostí vám môže prísť len tri až päť pozvaní na pohovor. Hľadať si novú prácu týmto tempom vám môže trvať aj viac ako rok. Aj rok hľadania je však lepší než celý život plný trápenia a osobnostného úpadku.

Rok však nie je krátka doba. Hľadanie novej práce si teda treba naplánovať, musíte byť trpezliví, prijať pomoc od ľudí, ktorí chápu, čím prechádzate, a dobre vidia, že ste pripravení na ťažkosti a máte realistické očakávania. J.Peterson to radí svojím klientom a má za sebou roky praxe a skúseností.

ako uspieť na pracovnom pohovorePrečítajte si tiež
Na pracovnom pohovore sa vyhnite týmto chybám.

 

Ešte pár tipov, na ktoré myslite:

  • Možno zistíte, že vám pre novú pozíciu chýbajú určité schopnosti, ktoré by významne zvýšili šancu ju získať. Neváhajte sa preto doškoliť, naučiť nové veci.
  • Oplatí sa tiež poriadne zvážiť najhoršie možné scenáre vývoja a prebrať ich s tými, ktorých sa vaše rozhodnutia najviac dotknú.
  • Staré kruté porekadlo radí, že keď treba mačke odseknúť chvost, je lepšie to spraviť naraz. Ak chcete zmeniť prácu, začnite na tom robiť – neodkladajte to, že ešte chvíľu, že po tej akcii, či zákazke, že od budúceho roka…
  • Dobre si zanalyzujte, prečo vlastne chcete meniť prácu. Určite to nie je pre skoré vstávanie. Možno ani kvôli napohľad podradnej práci – aj smetiari, upratovačky a údržbári robia dôležité veci. Musíte si úprimne povedať, že je to napríklad kvôli nemožnosti postúpiť, pre nevďačnosť a neférovosť vedenia ap. Alebo je to kontraproduktívna práca, nezmyselná a vôbec ma nenapĺňa… Mali by to byť konkrétne argumenty.

 

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.