Čistenie parou je veľmi pohodlný a predovšetkým zdravotne neškodný spôsob čistenia. Vďaka parným čističom udržíte svoju domácnosť v bezpečí pred baktériami a rôznymi chemickými látkami, ktoré môžu byť príčinou ochorení kože alebo dýchacích ciest. Použitie pary totiž patrí medzi najhygienickejšie a najúčinnejšie spôsoby čistenia domácnosti.
Samozrejme, hovoríme o tzv. suchej pare, ktorá sa vytvára z veľmi malého množstva vody. Objem vody sa pri jej odparovaní zväčšuje až 1700-krát a priemyselné parné čističe tak môžu v priebehu hodiny vyprodukovať až 40 kg pary. Suchá para je veľmi šetrná k všetkým typom povrchov.
V čom je para lepšia?
- preniká hlboko pod povrch organických materiálov,
- likviduje vírusy, mikróby, baktérie, roztoče, plesne i huby,
- ničí drobné mikroorganizmy,
- odstraňuje pachy,
- dokáže zneškodniť zaschnutú špinu, mastnotu, vosky, usadeniny a pod.,
- ničí alergény a nevíri pri tom prach,
- nezanecháva šmuhy, ani zbytky vodného kameňa.
Parné čističe spotrebujú na svoju prevádzku menšie množstvo vody, ako pri klasickom zmývaní. Veľkou výhodou je aj časová nenáročnosť procesu čistenia parou. Vyčistené povrchy sú hygienicky zvyčajne čisté hneď na prvýkrát a nie je potrebné čistenie opakovať.
Ako v domácnosti využijete čistenie parou?
Upratovanie domácnosti jednoducho a bez použitia chemikálií, navyše len s jedným prístrojom, to znie ako sen. Taká je však práca s parným čističom, ktorý ušetrí až 90 % nákladov na čistiace prostriedky, no predovšetkým vám uľahčí život. Možno sa pýtate, kde všade môžete takýto parný čistič využiť. Odpoveď je veľmi jednoduchá: všade.
V každej jednej miestnosti vašej domácnosti sa stane parný čistič bojovníkom s nečistotami. Uľahčí vám aj zvládnutie náročnejších úloh, medzi ktoré patrí upratovanie kuchyne. Predstavte si vyčistenie rúry, odmastenie digestora či chladničky, prípadne mrazáku. Je to priam neuveriteľné, no prístroj dokáže tlakom pary uvoľniť aj upchatý odpad, a to až do hĺbky 8 metrov.
Najväčším strašiakom kúpeľní a toaliet je pleseň. Šikovný parný čistič si poradí s čistením škár od zašlej špiny a usadenín, vyčistí a vydezinfikuje kachličky, vaňu alebo sprchovací kút, či toaletu. Úplnou samozrejmosťou je odstránenie nielen spomínenej plesne, no i vodného kameňa.
Áno, občas je dobré byť „pod parou“ a parný čistič je skvelou voľbou pre alergikov, pretože dokáže dezinfikovať matrace a sedačky tak, že ich zbaví nepríjemných roztočov. Neutralizuje pachy po domácich miláčikoch a dokáže vyčistiť aj zašlé škvrny na koberci i čalúnenom nábytku. Ľahko si poradí s problematickými radiátormi, oknami i žalúziami.
Prečítajte si tiež
Ako správne vyčistiť digestor?
7 krokov na vonkajšie aj vnútorné vyčistenie.
Ako parný čistič funguje v domácnosti
Do nádržky čističa nalejete vodu a počkáte asi 5 minút, kým sa vytvorí para požadovanej teploty a tlaku. Potom môžete začať s čistením, stačí si vybrať vhodný nástavec na konkrétny povrch.
Pokiaľ máte čistič s dvojkomorovým systémom, nemusíte sa starať ani o dopĺňanie vody počas čistenia. Prístroj si totiž priebežne dočerpáva z vlastného rezervného zásobníka, kde môžete vodu doliať kedykoľvek bez prerušenia práce.
Pri jednokomorových čističoch je naopak nutné prístroj vždy vypnúť a počkať, kým sa parný čistič schladí a klesne tlak.
Využitie pary má nekonečné možnosti
Pomocou parného čističa ľahko vyčistíte interiér i exteriér auta. Nebojte sa paru aplikovať aj na záhradný nábytok, či obľúbené miesta letného oddychu, bazény a vírivky. A to všetko je možné bez chemických prostriedkov, efektívne a rýchlo.
Parné čističe sú zároveň aj „pet friendly“, takže počas ich používania sa nemusíte báť ani o zdravie svojich štvornohých miláčikov.
Majú parné čističe predsa len nejaké nevýhody?
Buďte vždy opatrní pri čistení materiálov, ktoré sú citlivé na teplo a vlhko, teda také, čo majú kožený, resp. koženkový povrch. Niektoré druhy staršieho nábytku môžu byť impregnované voskom a takémuto povrchu para príliš neprospieva. Rovnako buďte opatrní aj pri čistení takého nábytku, ktorého povrch tvorí v tenkej vrstve lepená dyha.
Ako si vybrať parný čistič?
- Cenovo najdostupnejšie sú ručné parné čističe. Ich výhodou je, že sú malé a ľahké. Hodia sa na čistenie okien, zrkadiel a škár. Majú však nízky výkon a nie sú vhodné pre veľké plochy.
- Parné mopy sú vďaka tyčovej konštrukcii vhodné na čistenie podláh. Efektívne čistia všetky typy hladkých podláh, napr. linoleum, vinyl a dlažby. Manipulácia s nimi je jednoduchá, no majú obmedzené využitie.
- Parné vysávače oproti parným čističom špinu nerozmazávajú, ale rovno vysávajú. Hodia sa zároveň aj na čistenie kobercov a rôzne typy čalúnenia – sedačky, kreslá, matrace a podobne.
Všetky spomínané druhy zakúpite v bežnej sieti obchodov i na internete. Tie jednoduché, ručné, už približne od 20 eur, najdrahšie profesionálne parné čističe môžu stáť až 10 tisíc a viac eur. Cena najobľúbenejších a najbežnejšie kupovaných parných čističov aj s príslušenstvom sa pohybuje v rozmedzí okolo 100 až vyše 300 eur.
Foto: Freepik.com