Čo je pracovné oblečenie a ako si poradiť s jeho výberom?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ochranné oblečenie, pracovný odev, kancelársky dress code. Je niektorá z týchto troch možností podmienkou vykonávania vašej práce? Ktorákoľvek to je, tento článok bude pre vás určite užitočný.

 

Pracovný odev ako ochrana

Rizikový faktor je pri niektorých povolaniach vysoký, a v takých prípadoch je úlohou zamestnávateľa väčšinou aj to, aby zabezpečil svojim zamestnancom primeranú ochranu. Jedným z hlavných pilierov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je aj pracovný odev. A tu nemáme na mysli iba napríklad prilbu alebo pevnú pracovnú obuv, tzv. workery, ktoré majú chrániť telo pri nehodách. Patria sem aj také odevy, ktoré považujeme skôr za uniformu. Ale ich hlavnou funkciou je pritom zabraňovať kontaktu s nečistotami alebo nebezpečnými látkami, napríklad lekársky plášť, resp. iné zdravotnícke oblečenie alebo hasičské overaly.

To, či pracovníci na danom pracovisku musia byť vybavení pracovným odevom alebo kvalifikovaným ochranným odevom, je vo všetkých prípadoch určené požiadavkami podmienok pracoviska. Preto je dôležitá analýza rizík, podľa ktorej sa potom definujú tieto potreby. V prípade ochranného odevu musí byť uvedená a klasifikovaná nielen povaha ochrany, ale aj jej stupeň.

ako vybrať správne pracovné oblečenie

 

Pracovné oblečenie ako imidž

Ako vnímate pracovný dress code? Dokázali by ste pôsobiť na takom pracovisku, kde by nosenie ochranného odevu nebolo potrebné, napriek tomu by ste nemali stopercentnú slobodu v tom, čo si oblečiete?
Niektorí zamestnávatelia trvajú na tom, aby sa ich zamestnanci obliekali v jednotnom štýle. Má to zvýšiť imidž firmy, ale aj atmosféru na pracovisku. Podľa niektorých teórií hrá výzor zamestnancov rovnakú rolu ako logo firmy. Mnohí to vnímajú ako pozitívnu požiadavku, ktorá „uľahčuje život“, no sú aj takí, ktorých to skôr otravuje. Je jedno, do ktorej skupiny patríte. Pokiaľ na vašom pracovisku je predpísaný dress code, máme pre vás niekoľko tipov, ako si vybrať takýto typ pracovného oblečenia.

Kancelársky dress code nie je jednotný. Pred tým, ako svoj šatník doplníte o nové kúsky pred nástupom na dané pracovisko, majte jasno v tom, či by ste sa mali obliekať podľa pravidiel business formal (prísnejšie zásady) alebo business casual (menej prísne predpisy ako má business formal). V oboch prípadoch by ste sa mali zabudnúť na tričká bez rukávov, šortky, legíny a šľapky, resp. papuče.
Vyhýbajte sa textílii z umelých vlákien, pretože v nich nedokáže pokožka dýchať. Prírodné materiály sú v tomto kontexte tie najlepšie, no ich problémom je, že sa rýchlo pokrčia. Ideálnym riešením budú teda zmiešané tkaniny.

ako vybrať správne pracovné oblečenie

 

Kde kúpiť pracovné oblečenie?

Ak sa pozriete na predchádzajúce dva opisy odlišných typov pracovného oblečenia, nie je ťažké uhádnuť, že v prípade kancelárskeho dress code-u sa jednotlivé kúsky zháňajú oveľa jednoduchšie. Nepatria totiž do kategórie špeciálnych odevov.

Pracovné odevy s ochrannou funkciou si kupujte u overeného predajcu, akým je napríklad portál dobrytextil.sk. Okrem toho, že predávajú kvalitné produkty od českých a zahraničných výrobcov, aj cenovo sú dostupní. Sortiment je naozaj široký, v sekcii pracovných odevov nájdete nasledovné podkategórie:

ako vybrať správne pracovné oblečenie

 • montérky,
 • pracovné bundy,
 • pracovné mikiny a nohavice,
 • pracovné vesty,
 • pracovné kraťasy,
 • pracovné flanelové košele,
 • kuchárske oblečenie,
 • pracovné plášte a zástery,
 • reflexné odevy,
 • nepremokavé oblečenie,
 • jednorazové oblečenie,
 • pracovné odevy pre zváračov,
 • rybárske oblečenie,
 • pracovné rukavice,
 • ochranné pracovné pomôcky,

v pracovnom tímePrečítajte si tiež
Ktoré vlastnosti z vás urobia v pracovnom tíme hviezdu?

ako vybrať správne pracovné oblečenieUž dávno neplatí to, že pracovný odev má byť len funkčný. Už aj v tejto oblasti sa pokladajú za dôležité estetické aspekty a móda. Nie tak dávno ešte platilo to, že lekári a zdravotné sestry musia nosiť iba biele plášte. Toto pravidlo sa dnes považuje za zastarané. O tom svedčí aj kolekcia Grey’s Anatomy od Barco Uniforms pre zdravotníkov na portáli predajcu Medical Uniforms. Okrem vysokej kvality sa vyznačuje aj jedinečným dizajnom, ktorý bol inšpirovaný známym seriálom. Výber pracovného oblečenia teda nie je len nutnosťou, ale aj zábavou.

— PR článok —
Foto: freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.