Čo je pri výbere televízora rozhodujúce?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Súčasný televízor prekračuje doposiaľ známe limity. Rastúca veľkosť uhlopriečky, vyšší rozmer rozlíšenia či najnovšie technológie sú potvrdením toho, že od televízora dnešnej doby očakávame oveľa viac, ako sme zvykli kedysi.

Nie je tomu tak dávno, čo televízor predstavoval revolučný prvok v domácnosti a ten, kto ho vlastnil, mohol sa ním pýšiť. Kým kedysi sa vyskytovali len ojedinele, dnes tvoria bežnú súčasť našich obývacích priestorov. Súčasné televízory však prešli nesmiernym pokrokom a pri ich kúpe nie sme viac limitovaní jediným druhom, za to ale rozhodujeme medzi množstvom parametrov. Či už to budú televízory v akcii, pôjde o výpredaj alebo novinku na trhu, pri televízore je vhodné zvážiť viacero parametrov.

 

Veľkosť uhlopriečky nasmeruje

Pri kúpe televízora často volíme podľa uhlopriečky. Tá by mala byť pri výbere kľúčová, rozhodne však nie rozhodujúca. Prispôsobiť by sa mala veľkosti izby a v prípade, že hľadáme zariadenie do kuchyne, menšia obrazovka bude viac ako postačujúca. Samotná uhlopriečka ale ovplyvňuje ako typ rozlíšenia, tak aj vzdialenosť od miesta sledovania.

Výber podľa sledovaného obsahu

Čím vyššie rozlíšenie zvolíte, tým máte väčšiu možnosť sedieť bližšie k televízii bez toho, aby ste vnímali jednotlivé pixely obrazovky. Rozlíšenie ale treba vyberať najmä podľa obsahu, ktorý plánujete pozerať. Pokiaľ pôjde o sledovanie aktuálnych programov slovenských staníc, vysoké rozlíšenie naplno nevyužijete. Naopak, kvalitné filmy cez streamovacie služby dokážu vyťažiť z takéhoto rozlíšenia maximum a pri nízkom by rozhodne nevynikli.

televízory oledPrečítajte si tiež
Čím sa odlišujú televízor OLED od bežného štandardu?

 

Pokroky v technológiách

Enormné televízne prijímače sú už divákmi odpísané a minulosťou sa stávajú aj tie plazmové. LED televízory predstavujú funkčnú klasiku, ktorú si zvolí väčšina. Ak patríte ale k náročnejším divákom s veľkými očakávaniami, siahnete po súčasnom maxime OLED či QLED televízorov. Mnohí ale zabúdajú na plynulosť obrazu a práve tá sa odvíja od vyššieho čísla obnovovacej frekvencie obrazu. V prípade, že chcete sledovať športové prenosy, mali by ste sa zamerať aj tento atribút.

Výrobcovia stavili v konkurencii najmä na technológie či funkcie. Boj o sympatie však výrazne ovplyvňuje aj rozlíšenie s veľkosťou uhlopriečky a ten, kto posúva hranice, získava divácku priazeň. Smart funkciu už má väčšina novších modelov, čo ale netreba zabúdať je voľba vhodného tunera. Dizajn už rozhodne nie je taký kľúčový ako kedysi, výber televízora závisí totiž najmä od jeho vybavenia.

— PR článok —
Foito: Vasyl Shulga / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.