Čo sa oplatí viac, jazdené alebo nové auto?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rozmýšľate nad kúpou auta, no neviete sa rozhodnúť, čo je pre vás výhodnejšie? Otázkou, či ísť do nového alebo ojazdeného auta sa zaoberá každý z nás aspoň raz za život. Niekto by v živote nekúpil zánovné auto, iní zase nedá na „jazdenky“ dopustiť. Pre ľahšie rozhodovanie sme pre vás vypísali výhody a nevýhody ojazdených a nových áut.

Výhody nového auta

Jednou z najväčších výhod je to, že v ňom pred vami nikto nejazdil. Vďaka tomu poznáte celú históriu auta a ľahšie ustriehnete všetky pravidelné servisy a výmeny dielov. Na začiatku vám takisto nehrozia veľké náklady na neočakávané opravy. Ak sa aj vyskytnú, výrobcovia zvyčajne garantujú niekoľkoročnú záruku.

Pri kúpe si navyše môžete vybrať výbavu presne podľa svojich požiadaviek. Na nové auto nepotrebujete našetrenú celú sumu. Dnes už aj samotní predajcovia ponúkajú niekoľko možností na financovanie. Stačí, keď si vyberiete také, ktoré vám najviac vyhovuje. Vďaka tomu sa nové autá na splátky stávajú o niečo dostupnejšie.

Takisto majú oveľa nižšiu spotrebu, pretože potrebujú spĺňať prísne európske normy. Každým rokom sa navyše zlepšuje bezpečnosť. Výrobcovia prinášajú nové bezpečnostné prvky a asistentov, ktorí vám každodenné jazdenie zjednodušia oveľa viac ako ich staršie verzie.

nové alebo jazdené auto

Nevýhody nového auta

Je všeobecne známe, že hneď ako vyjdete s novým autom na cestu, stráca na svojej hodnote. Takže aj keby ste sa ho hneď po kúpe snažili predať za rovnakú cenu, pravdepodobne sa vám to nepodarí.

Hoci disponujú najnovšími technológiami, vrátane bezpečnostných, sú často terčom zlodejov. Tí sú veľakrát vynaliezaví a netrvá im dlho, aby túto ochranu prelomili. Takisto si základnú údržbu, ako výmenu filtrov a oleja, nemôžete robiť sami. Musíte navštevovať len autorizované servisy, inak vám hrozí, že prídete o záruku.

Momentálne sa kvôli nedostatkom niektorých súčiastok predlžuje aj čakacia doba na nové automobily. Preto sa môže stať, že si na svojho štvorkolesového tátoša aj pol roka počkáte.

na čo myslieť pred kúpou nového autaPrečítajte si tiež
7 otázok, ktoré by ste si pred kúpou nového auta mali položiť.

Výhody ojazdeného auta

Aj „jazdenky“ môžete kúpiť v stave takmer nového auta. Ak sa popozeráte po ročných až dvojročných modeloch, je vysoká šanca, že nájdete obstojné auto vo výbornom technickom stave. A to za oveľa prijateľnejšiu cenu, často aj o 30 – 40 % nižšiu. Pri ešte starších modeloch je aj veľkou výhodou, že mechanici majú s nimi už skúsenosti. A tak pri rôznych poruchách prídu na príčinu oveľa rýchlejšie.

Ak ste sa rozhodli kúpiť auto, ktoré je staršie, často nemá v sebe toľko elektronických súčiastok, ktorých oprava býva väčšinou nákladná. Nové autá kvôli bezpečnosti hodí do núdzového režimu aj pri malých poruchách, čo vám môže spôsobiť značné nepríjemnosti. Pri starších si viete často základné opravy a výmeny urobiť aj sami.

jazdené auto

Nevýhody ojazdeného auta

Či už ste skúsený automobilový nadšenec, alebo laik, kupovať ojazdené auto, je ako kupovať mačku vo vreci. Ich história je často neúplná, najmä ak kupujete dovezené auto zo zahraničia. Takisto vás môžu prekvapiť skryté závady, ktoré sa až po čase ukážu. Preto pri kúpe staršieho auta určite počítajte aj s nákladmi na základný servis, v ktorom vám podrobne skontrolujú technický stav automobilu.

Pri dovezených autách si tiež nemôžete byť istý so skutočným stavom najazdených kilometrov. Ak sa rozhodnete pre staršie auto, určite auto nekupujte sami a obráťte sa na niekoho skúsenejšieho.

TS, foto: Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.