Espresso tonic, aerocano či dalgona. 3 recepty na osviežujúcu ľadovú kávu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vysoké horúčavy mnohým z nás dávajú poriadne zabrať, a tak hľadáme osvieženie, kde sa dá. Milovníci kávy si teplé dni radi spríjemnia ľadovou kávou, no viete o tom, že tento nápoj má rôzne ľadové variácie? Ľadová káva totiž nemusí mať len podobu studenej kávy s cukrom, mliekom, ľadom a prípadne aj zmrzlinou. Pár sezón je totiž veľkým hitom napríklad Espresso tonic, no a zanietení kávičkári si pochutnávajú na káve pomenovanej Aerocano. Ak dávate prednosť instantnej káve, určite vás zaujme Dalgona káva. Poďme si teda predstaviť recepty na tieto tri ľadové kávy.

káva ikona1. Espresso Tonic

espresso tonic ľadová káva recept

Ak tento nealkoholický drink s kávou ešte nepoznáte, možno sa vám bude spojenie kávy a toniku zdať trochu čudné. Verte nám, ak raz Espresso Tonic ochutnáte, pravdepodobne si ho zamilujete. Nápoj je jednoduchý na prípravu a nevyžaduje si ani množstvo ingrediencií. Napriek tomu je pre skvelý výsledok potrebné riadiť sa niekoľkými radami.

Pôvod espressa tonic
Len pre zaujímavosť – tento nápoj sa zrodil v Oslo, po jednej párty, po ktorej zostalo trochu toniku. Jeden z účastníkov párty sa rozhodol vyrobiť nápoj z espressa, trošky sirupu a toniku. Ostatným sa zdal nápoj veľmi osviežujúci. No a keď po niekoľkých mesiacoch v roku 2007 otvárali dvaja z ľudí, ktorí boli aj na spomínanej párty, svoj vlastný bar v meste Helsingborg, rozhodli sa do svojho menu zaradiť nápoj s názvom Kaffe&Tonic.

recept postupNa prípravu potrebujete: 30 ml espressa, 180 ml toniku, ľad a plátok pomaranča alebo grepu, prípadne vetvičku rozmarínu na ozdobu.
Postup: Pripravte si 30 ml espressa, odporúčame z kvalitnej výberovej kávy z niektorej zo slovenských pražiarní. Nechajte ho trošku vychladnúť, nemusí však byť úplne studené. Do pohára dajte ľad a nalejte doň tonik. Potom môžete do pohára vložiť aj plátok pomaranča, ktorý vám pomôže dosiahnuť, aby sa tonik s espressom nezmiešali.

Rovnaký efekt bude mať, ak budete do toniku liať espresso tak, že nad hladinou toniku pridržíte lyžičku a kávu budete liať na ňu. Espresso tak pomaly stečie do toniku a nehrozí, že by sa tieto dve tekutiny zmiešali.

ľadový čaj 5 receptovVyskúšajte tiež
Ľadový čaj – 5 skvelých receptov na osviežujúce nápoje.

káva ikona2. Aerocano

aerocano receptHoci je tento typ ľadovej kávy o poznanie menej známy ako Espresso tonic, rozhodne si zaslúži vašu pozornosť. Čo to teda Aerocano je?
V jednoduchosti by sme mohli povedať, že ide o ľadové Espresso americano napustené vzduchom z trysky espresso stroja. Znamená to, že túto osviežujúcu kávu si doma pripravíte len v prípade, že vlastníte stroj na espresso. Vďaka tomu, že do kávy napustíte vzduch, získa ľahkú nadýchanú textúru. Pozrime sa teda, ako sa táto ľadová káva pripravuje.

recept postupBudete potrebovať: espresso dopio (double shot, dvojité espresso), tri kocky ľadu (približne 50 g) a 40 g čistej vody.
Postup prípravy: Ako prvé si pripravte dvojité espresso z kvalitnej kávy, ideálne z lokálnej pražiarne, ktorá si vašu podporu určite zaslúži. Espresso potom prelejte do kanvičky na mlieko, prípadne do vyššej šálky s uškom. Pridajte do espressa ľad a vodu.
Pomocou trysky na mlieko potom túto zmes napustite vzduchom. V podstate to urobíte tak, ako keď si napeňujete mlieko do kapučína. Napeňovať stačí maximálne 15 sekúnd.
Aerocano máte hotové, stačí ho preliať do pohára, v ktorom ho budete servírovať a pridať ešte pár kociek ľadu, aby bolo naozaj ľadové.

káva ikona3. Dalgona Coffee

dalgona recept ľadová káva

Hoci ortodoxní kávičkári nepovažujú instantnú kávu za kávu, mnoho ľudí dáva prednosť práve tejto podobe kofeínového nápoja. A práve na Dalgona Coffee budete potrebovať instantnú kávu. Takto si pripravíte osviežujúcu Dalgona kávu.

recept postupBudete potrebovať: 2 PL kryštalového cukru, 2 PL instantnej kávy, 2 PL studenej vody, ľad, mlieko podľa chuti.
Postup prípravy: Do vyššieho pohára alebo misky pridajte kávu, cukor a vodu. Potom použitím metličky alebo šľahacieho mixéra našľahajte zmes tak, aby mala penovú štruktúru. Pri ručnom miešaní to bude trvať približne 10 minút.
Do vysokého pohára nalejte asi do troch štvrtín mlieko, pridajte ľad a potom doplňte kávovou penou. A je to hotovo!

Pozrite si video, ako pripraviť Espresso tonic:

 

Foto: LepšíDeň.sk/autorka, Freepik.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.