Mávate upchatý nos? Toto je účinné cvičenie, ktoré vám pomôže

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Odhaduje sa, že 30 % až 50 % dospelých dýcha ústami, hlavne nadránom. Pritom dýchať by sme mali hlavne nosom (prečítajte si prečo v našom článku). Dýchanie prevažne ústami môže spôsobovať viaceré zdravotné problémy a vedľajšie účinky, napríklad astmu, vysoký krvný tlak, slabé trávenie, srdcovo-cievne ochorenia, alergie, horšiu funkciu pľúc.
Tiež vyčerpanie, zlý spánok, chrápanie, zápach z úst, spánkové apnoe, zubný kaz, ochorenia ďasien, zúženie dýchacích ciest, krivé zuby natisnuté na seba, hlučné jedenie, nedokonalú reč, ale aj problémy s prehĺtaním a poškodenie mäkkých tkanív v dýchacích cestách…

Nie je to málo, však? Preto treba dýchať hlavne nosom, no čo ak ho mávate častejšie upchatý? Ako sa dá nám dýchať, veď to nejde – poviete si. Ak mávate občas upchatý nos – a nie je to z choroby, nádchy, alergie, ale jednoducho akoby sa vám počas dňa upchal – funguje na to jedno jednoduché cvičenie. A v noci si môžete prelepiť ústa – je to skvelý spôsob, ako zlepšiť dýchanie a tým aj svoje zdravie.

Cvičenie na upchatý nos

nádych výdych knihaToto cvičenie je lepšie než akýkoľvek sprej, aký ste kedy vyskúšali. Funguje tak, že dočasne zvýši hladinu oxidu uhličitého v tele, čo ho prinúti uvoľniť zablokované dýchacie cesty a vpustiť viac kyslíka. Pohyby hlavy presunú hlien zachytený v nose.
Cvičenie vyskúšal Stuart Sandeman, autor skvelej knihy Nádych, výdych, v ktorej dáva tipy, ako vďaka správnemu dýchaniu doslova prevziať kontrolu nad svojím dňom.

Nájdete v nej cvičenia, ktoré vás preberú, upokoja a zlepšia váš výkon v akejkoľvek oblasti. Naučíte sa lepšie sústrediť, naštartovať svoju tvorivosť a dostať sa do stavu plynulého vykonávania akejkoľvek činnosti. Dokonca vám poskytne pomôcky na zmiernenie stresu a úzkosti, bolesti či vyrovnávanie so stratou.

Tak poďme na to, tu je cvičenie ako uvoľniť zapchatý nos:

  • Normálne sa nadýchnite nosom. (Ak ho máte príliš zapchatý, nadýchnite sa jednou stranou úst.)
  • Normálne vydýchnite nosom (prípadne jednou stranou úst).
  • Jemne si zapchajte nos prstami a zadržte dych.
  • Pomaly nakloňte hlavu vľavo.
  • Pomaly nakloňte hlavu vpravo.
  • Zakloňte ju.
  • Predkloňte ju.
  • Vráťte sa do východiskovej polohy.
  • Jemne sa nadýchnite nosom.
  • Vydýchnite nosom.
  • Opakujte podľa potreby, až kým sa vám neuvoľnia dýchacie cesty. (Ak pri nadychovaní lapáte po dychu, zadržiavali ste ho pridlho.)

Ak je pre vás dýchanie nosom stále ťažké, môže byť na vine nejaký štrukturálny problém. V tomto prípade odporúčame návštevu lekára.

cvičenie na upchatý nos

V noci si zalepte ústa

Počas dňa treba dýchať nosom čo najviac a najčastejšie. Čo však v noci, keď spíte? Aj vy sa zobudíte s úplne vyschnutými ústami, akoby ste v nich mali púšť? Je to dôkaz toho, že ste dýchali najmä ústami, ktoré sa vám tak vysušili. Odborník Stuart Sandeman radí – zalepte si ústa!
„Ľudia nad týmto najrýchlejším a najefektívnejším spôsobom spočiatku často krútia nosom,“ priznáva. „Ale verte mi. Je to overené a nie raz. Jednoduché, efektívne riešenie pomôže nastaviť všetko tak, aby vzduch v tele prúdil tak, ako má. Vnesie rovnováhu do celého vášho systému. Prišiel čas zalepiť si ústa. Viem, že to znie strašne, ale pôjdeme na to pomaličky.“

Nepoužívajte lepiacu ani izolačnú pásku 🙂 , ani nič podobne silné. Použite jemnú zdravotnícku pásku typu „micropore“, ktorú dostať vo väčšine lekární. Je jemná a ľahko ju odlepíte, keby ste sa potrebovali nadýchnuť. Je zo špeciálneho papiera, má šírku cca 2,5 cm a dĺžku vyše 9 metrov, takže vám vydrží dosť dlho. Využíva sa na fixáciu obväzov, pripevnenie sond, cievok, katétrov, ale tiež na prelepenie úst. Je vhodná aj pre citlivú pokožku, hypoalergénna a tých 9 metrov vás vyjde na nejakých 13 eur.

dýchaním proti stresuPrečítajte si tiež
Naučte sa ovládať stres a napätie pomocou dýchania.

Dávajte pozor, aby ste si ňou nedepilovali tvár 🙂 Ak máte popraskané pery, tiež postupujte opatrne. Ak vám páska cez ústa spôsobuje úzkosť, začnite s tridsiatimi sekundami denne. Keď sa s tým stotožníte, postupne pridávajte, až sa dostanete na pohodlných dvadsať minút denne. Dýchanie nosom prirodzene spomalí dychovú frekvenciu, takže nádychy a výdychy budú mať rovnakú dĺžku, čo nastolí rovnováhu sympatickej a parasympatickej vetvy autonómnej nervovej sústavy.

Nos je najužšou časťou dýchacej sústavy, takže ak sú dýchacie cesty upchaté, človeku to môže pripadať takmer nemožné. Jednou z príčin môže byť posunutá nosová priehradka, štrukturálny kolaps steny, ktorá rozdeľuje vnútorný priestor nosa. Posun je bežný pri kontaktných športoch, ale môže nastať aj pri nehodách zasahujúcich aj nos. Niektorí sa s posunutou priehradkou už narodili.

cvičenie na upchatý nos

Foto: Freepik.com, Tatran


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.