Černice a recepty na lahodný sirup, kompót, džem a marmeládu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ostružina černicová, alias černica, patrí medzi obľúbené bobuľové ovocie. Môžeme ju pridávať do koláčov, jogurtov, k zmrzline či palacinkám. Ak máte dobrú úrodu a zostanú vám nejaké černice navyše, spracujte si ich na neskôr. Môžete ich mraziť, sušiť či zavárať. Máme pre vás recepty na černicový kompót – bez prípravy nálevu, aj s nálevom. Tiež recept na černicový sirup, džem a marmeládu.
Len na osvieženie – marmeláda je akoby rozmixovaná ovocná nátierka, ktorá neobsahuje kúsky ovocia. Naproti tomu džem ich obsahuje.

Černica
Patrí medzi kry z čeľade ružovité. Pochádza z Ázie a Severnej Ameriky a poznáme viac ako 800 druhov. V strednej Európe sa ostružiny pestujú už niekoľko storočí. Darí sa im v nížinatých oblastiach, s dostatkom slnečných lúčov, ale aj na okrajoch lesov. Keďže rastliny kvitnú až v júni, nehrozí poškodenie plodov mrazmi. Čierne bobule sú podobné malinám. Majú tmavočervenú až čiernu farbu a sladkú chuť.

Plody dozrievajú koncom júla. Kríčky sú husto posiate tŕňmi. Obdobie zberu je niekoľko týždňov. Rastliny rodia priebežne od konca júla až do konca augusta. Pestovanie černíc nie je náročné, nájdete ich v mnohých záhradkách. Rastliny vyžadujú slnečné stanovisko, pôdu bohatú na živiny a oporu. Ovocie je u nás počas sezóny dostupné u domácich pestovateľov, ale aj na tržniciach.

Černice a 4 recepty

černica1. Černicový sirup

Suroviny

  • 600 g čerstvé (mrazené) černice
  • 500 ml voda
  • 500 g kryštálový cukor
  • 2 KL kyselina citrónová (alebo šťava z 1 citróna)
  • + gáza (alebo husté sitko)

POSTUP

recept postupČerstvé černice umyjeme a preberieme. Môžeme použiť zrelé, sladké plody. Dbáme však na to, aby neboli plesnivé alebo iným spôsobom znehodnotené. Odvážime v miske 600 g černíc.
Pripravíme si  hrniec s 500 ml vody. Do vody dáme variť černice. Varíme 10 minút. Do sitka vložíme čistú gázu. Černice aj s vodou precedíme cez sitko a gázu vyžmýkame. K černicovej šťave pridáme kryštálový cukor a varíme 5 minút. Pred koncom zamiešame k sirupu 2 KL kyseliny citrónovej alebo šťavu z jedného citróna.

Sirup plníme do čistých fliaš. Fľaše so sirupom môžeme sterilizovať po dobu 2 minút, aby viečko pevne uzavrelo fľašu. Skladujeme v špajze na tmavom a chladnom mieste.
Z tejto dávky pripravíte približne 1,2 až 1,3 litra sirupu.
Náš tip – ak budeme sirup variť dlhšie, môžeme si z neho pripraviť rôsol alebo toping.

černica2. Černicový kompót – bez prípravy nálevu

Suroviny

  • 1 kg pevné čerstvé černice
  • 400 g kryštálový cukor
  • 1 l studená voda

recept postupPOSTUP

Černice preberieme a na sitku opláchneme studenou vodou. Do čistých pohárov ukladáme po vrstvách černice a posypeme ich lyžicou cukru. Naplníme poháre až po okraj. Potom nalejeme do každého pohára studenú vodu. Poriadne uzavrieme a dáme sterilizovať. Sterilizujeme buď 3 minúty od bodu varu, alebo 20 minút pri teplote 80°C.
Z tejto dávky pripravíme 7 pohárov kompótu s objemom 370 ml.

černicaČernicový kompót

černice a kompót recept

Suroviny

  • 2 kg pevné čerstvé černice
  • 1 l voda
  • 800 g kryštálový cukor

recept postupPOSTUP

V hrnci uvaríme sirup z jedného litra vody a 800 g kryštálového cukru. Sirup necháme vychladnúť. Prebraté čerstvé černice umyjeme na sitku pod prúdom studenej vody. Do čistých pohárov naukladáme černice. Vychladnutým sirupom zalejeme černice v pohároch. Poháre uzavrieme a dáme sterilizovať na 3 minúty od bodu varu, alebo 20 minút pri teplote 80°C.
Z tejto dávky pripravíme 14 pohárov s objemom 370 ml.

Náš TIP
Takýto černicový kompót sa hodí k ryžovému nákypu, pečenému kuraťu či lievancom.

černica3. Černicový džem

Suroviny

  • 2 kg zrelé sladké černice
  • 1,6 kg kryštálový cukor

recept postupPOSTUP

Zrelé černice dôkladne preberieme a umyjeme. Do hrnca s dvojitým dnom dáme variť černice. Počas varenia miešame. K černiciam pridáme cukor a varíme až pokým nie je džem dostatočne hustý.
Džem nalejeme do čistých pohárov a dobre uzavrieme. Poháre otočíme hore dnom na dobu 5 minút, potom ich obrátime späť.
Z tejto dávky uvaríme 10 pohárov džemu s objemom 370 ml.

černice a džem

černica4. Černicová marmeláda

Suroviny

  • 2 litre černicovej kaše
  • 1,6 kg kryštálový cukor

recept postupPOSTUP

Umyté zrelé černice zomelieme na mlynčeku na bobuľové ovocie. Ak nemáte radi jadierka, odporúčam vyskúšať marmeládu nielen z černíc, ale aj z malín či egrešov. V pretlačenej černicovej kaši rozmiešame kryštálový cukor a necháme ho úplne rozpustiť. Zmes varíme za stáleho miešania a  po častiach. Marmeládu nalievame do čistých pohárov a dobre uzatvoríme. Poháre otočíme hore dnom na dobu 5 minút a potom otočíme späť.
Z tejto dávky uvaríme 10 pohárov marmelády s objemom 370 ml.

černiceSkúste ďalšie recepty na spracovanie černíc
Liečivé černice. Urobte si šťavu, likér, či lahodný krém.

Prečo konzumovať černice?

  1. majú veľký obsah vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu
  2. bioflavonoidy pôsobia preventívne proti starnutiu buniek, hemoroidom i cievnym príhodám
  3. černice znižujú nervozitu a stres
  4. redukujú hmotnosť, zlepšujú trávenie, zmierňujú koliky a hnačky
  5. šťava z černíc zmierňuje opuch hlasiviek, zachrípnutie i bolesti hrdla
  6. čistia krv, posilňujú cievy a regulujú hladinu cukru v krvi
  7. černice je vhodné konzumovať ako prevenciu pred vznikom nádorových ochorení
Ak pestujete černice, pozrite si rady profesora Ivana Hričovského,
ako zlepšiť rodivosť černíc:

 Foto: Vecteezy.com, Unsplash.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.