Aj vám sa tento rok urodilo dosť paradajok a uvažujete, ako ich zužitkovať? Ideálne sú samozrejme čerstvé, len tak k chlebíku. Alebo do osviežujúceho šalátu k mäsu, grilovačke…prípadne z nich môžete všeličo pripraviť.
Tak poďme na paradajky a zaváranie – pripravte si domáci pretlak, kečup, omáčku, šťavu a dokonca džem podľa našich receptov.
Prvé paradajky priniesol do Európy v 15.storočí Krištof Kolumbus. Počas 17. až 18.storočia boli pestované ako okrasné rastliny. Od konca 18.storočia sa v Taliansku z paradajok začali pripravovať prvé jedlá. Pridávali ich do zeleninových šalátov a začali variť rôzne šťavy, omáčky aj polievky.
Dnes poznáme mnoho kultivarov a odrôd. Kolíkové či kríčkové, mäsité, koktailové, bobule majú rôzne tvary – od hruštičky, vajíčka až do býčie srdce. Spektrum farieb je od žiarivej žltej, cez oranžovú, červenú, fialovú ale aj čiernu. Paradajky patria medzi plodiny, ktoré s obľubou pestujeme nielen v záhradkách, ale dokonca aj v črepníkoch na balkónoch. Pestovanie nie je náročné, postačí slnečné miesto, opora a dostatočná zálievka. Ak by vám nestihli koncom leta dozrieť, vyskúšajte tieto 4 triky, ako nechať paradajky dozrieť.
Paradajky a zaváranie
Možno ste nevedeli, že tepelne upravené paradajky sú dokonca zdravšie. Paradajky obsahujú lykopén – karotenoid a antioxidant, ktorý dodáva plodom červenú farbu a navyše má protirakovinový účinok. Obsah lykopénu sa vplyvom tepla zvyšuje.
1. Rajčiakový pretlak
Suroviny
- 1 liter paradajkovej kaše
- 50 g kryštálový cukor
- 50 g soľ
POSTUP
Zrelé mäsité paradajky preberieme a umyjeme. Nakrájame na menšie kúsky a dáme variť do hrnca. Varíme približne 20 minút. Potom paradajkovú zmes prepasírujeme cez sitko. Takto prepasírovanú paradajkovú kašu si odmeriame a dáme variť. Na 1 liter šťavy dáme 50 g kryštálového cukru a 50 g soli. Zmes varíme pokým nie je dostatočne hustá.
Pretlak plníme do čistých pohárov. Poháre s pretlakom otočíme hore dnom na dobu 5 minút a potom ich obrátime späť.
2. Domáci kečup
Suroviny
- 3 kg paradajky
- 6 ks veľká cibuľa
- 3 ks cvikla
- 25 guľôčok čierne korenie
- 6 guľôčok nové korenie
- 4 ks bobkový list
- 2 PL mletá sladká červená paprika
- 1 KL štipľavá mletá paprika (nemusí byť)
- 2 PL soľ
- 250 ml ocot
- 6 ks klinček sušený
- 250 g kryštálový cukor
- ½ KL kyselina citrónová
POSTUP
Umyjeme a očistíme paradajky, cviklu a cibuľu. Zomelieme na mlynčeku. Paradajkovo-zeleninovú zmes dáme variť. Pridáme všetky prísady okrem cukru a kyseliny citrónovej. Ak máme radi zázvor, môžeme pridať aj ten.
Keď je zmes dostatočne uvarená, odstavíme a prepasírujeme cez sitko. Kečup dáme do čistého hrnca a varíme s kryštálovým cukrom, pokým nie je kečup dostatočne hustý. Pred koncom zamiešame kyselinu citrónovú.
Plníme do čistých pohárov alebo sklenených fliaš. Sterilizujeme aspoň 5 minút od bodu varu.
3. Paradajková omáčka
Suroviny
- 3 kg paradajky
- 0,5 kg cibuľa
- 3 ks kápia
- 1 hrsť bazalka (čerstvá alebo sušená)
- 1 stonka zeler
- 1 stonka ligurček
- 3 – 4 PL kryštálový cukor (aj viac, podľa kyslosti paradajok)
- 1 dcl olivový (rastlinný) olej
- podľa chuti čierne korenie a soľ
POSTUP
Paradajky umyjeme, olúpeme a zbavíme jadierok. Nakrájame na malé kúsky. Cibuľu nakrájame na drobno. Do hrnca dáme polovicu olivového oleja a cibuľku na ňom opečieme. Keď má cibuľka zlatistú farbu, pridáme paradajky a kápiu nakrájanú na rezančeky. Zmes priebežne miešame. Ligurček a zeler opláchneme a zviažeme niťou. Bylinky vložíme do paradajkovej zmesi. Ochutíme korením,soľou a bazalkou. Množstvo cukru závisí od kyslosti paradajok .
Varíme asi 30 minút. Pred koncom varenia vyberieme bylinkový zväzok. Pridáme zvyšok olivového oleja a zmes rozmixujeme tyčovým mixérom na hladkú kašu. Paradajkovú omáčku plníme do čistých pohárov. Sterilizujeme 5 minút od bodu varu.
4. Paradajkový džem
Suroviny
- 1 liter paradajková šťava
- 500 g kryštálový cukor
- 1 ks vanilkový cukor
- 1 KL kyselina citrónová
POSTUP
Paradajky preberieme a umyjeme. Vyberáme zrelé mäsité paradajky. Nakrájame na menšie kúsky a dáme variť. Môžeme pridať aj zopár jabĺk nakrájaných na drobné kúsky. Uvarenú zmes prepasírujeme. Na 1 liter paradajkovej šťavy dáme 500g kryštálového cukru a 1 vanilkový cukor.
Zmes varíme pokým nie je dostatočne hustá. Pred koncom pridáme kyselinu citrónovú. Džem nalejeme do čistých pohárov a obrátime hore dnom na 5 minút. Potom otočíme späť.
5. Paradajková šťava
Suroviny: 5 kg zrelé paradajky
POSTUP
Umyté zrelé paradajky nakrájame na menšie kúsky. Dáme variť do hrnca. Počas varenia zmes miešame. Po asi 45 minútach paradajkovú šťavu rozmixujeme a prepasírujeme. Šťavu nalejeme do čistých sklenených fliaš a sterilizujeme 10 minút od bodu varu.
7 dôvodov prečo konzumovať paradajky
- lykopén obsiahnutý v paradajkách znižuje hladinu LDL cholesterolu a chráni cievy
- zlepšujú trávenie, znižujú príznaky zápchy a hnačky
- obsahujú draslík, ktorý znižuje vysoký krvný tlak
- konzumácia paradajok udržiava zdravú pokožku, zuby a vlasy
- zlepšujú zrak aj dobrú náladu
- u žien zmierňujú príznaky menopauzy
- posledné štúdie dokonca naznačujú,že pravidelná konzumácia paradajok môže predchádzať vzniku astmatických ochorení
Bonusový recept – ako si zavariť cherry paradajky. Netreba mraziť, ani sušiť, ale podľa tohto receptu ich zavaríte s kapary a olivovým olejom.
Foto: Pexels.com, Freepik.com