10 osvedčených tipov, ako vyčistiť rôzne veci v domácnosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V domácnosti, kde sa žije, sa aj ušpinia veci. Či už v kuchyni, kúpeľni, obývačke… ako ich vyčistiť bez drahých prípravkov z obchodu, ktoré sú často s pridanou chémiou. Ako si poradiť s tým, čo máme doma, čiže napríklad ocot, sóda bikarbóna, soľ, či citrón?
Naše babičky vedeli, ako vyčistiť svojpomocne rôzne veci v domácnosti. Takmer zadarmo, ekologicky a jednoducho. Máme pre vás 10 osvedčených rád a tipov – ako vyčistiť strieborné a zlaté šperky, stenu od oleja a mastných škvŕn, či zájdené drevené poličky alebo špinavé hrebene a kefy na vlasy.

ikona zdvihnutý palec1. Čistenie sklenených váz

Často sú po čase akési zájdene, sú tam škvrny, špina, ktorá nejde dolu len tak vodou. Využite sódu bikarbónu. Naplňte vázu teplou vodou, pridajte pár lyžičiek sódy bikarbóny, premiešajte a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, alebo cez noc. Potom vázu dôkladne umyte.
Sóda bikarbóna odstráni nečistoty a usadeniny, ktoré sa tam nazbierali za dlhšie obdobie. Ak sa predsa len ešte niečo udržalo, nasypte do vázy pohár surovej ryže, prilejte horúcu vodu, pár kvapiek prípravku na umývanie riadu a vázu poriadne pretrepte. Potom vypláchnite a uvidíte rozdiel 🙂

ikona zdvihnutý palec2. Hrebene a kefy na vlasy

Čistý hrebeň a kefa sú základom – nielen zbavené zvyšných vlasov, ale tiež rôznych nečistôt. Preto ich občas namočte do roztoku vody a octu, nechajte pôsobiť asi pol hodiny a potom dôkladne opláchnite. Octový roztok účinkuje skvele na odstránenie mastnoty, ktorá sa tam usadila z vlasov, ale aj zo sprejov, či lakov na vlasy.

ikona zdvihnutý palec3. Vyčistite sprchovú hlavicu

Aj vás sa rýchlo zanáša vápenatými usadeninami z vody? Použite jednoduchý trik – naplňte mikroténové vrecúško octom a pripevnite ho na hlavicu tak, aby bola v octe ponorená. Môžete ho obviazať šnúrkou alebo stiahnuť gumičkou.
Vrecko nechajte na sprchovacej hlavici cez noc – ocot zmäkčí všetky usadeniny a potom ich ľahšie odstránite.

ako vyčistiť veci v domácnosti

ikona zdvihnutý palec4. Ako vyčistiť koberce

Už spomínaná sóda bikarbóna pomôže aj tu, len ju zmiešajte s pár kvapkami obľúbeného esenciálneho oleja. Takúto zmes nechajte trošku odležať, aby sa prepojila, stačí pár hodín. Potom ju naneste, rozsypte na koberec a nechajte pôsobiť 30 minút. Napokon dôkladne povysávajte ako zvyčajne a koberce budú voňavé a získajú svieži vzhľad.

ikona zdvihnutý palec5. Očistite drevené poličky a skrinky

Na drevenom nábytku, poličkách, skrinkách sa po čase objavuje zafarbenie, menšie špinavé miesta, ktoré však nejdú len tak dolu. Ak nechcete použiť chémiu z obchodu, vyčistite ich po svojom: zmiešajte citrónovú šťavu a soľ, aby vznikla hustá pasta. Tú potom nanášajte na škvrny a silno zašpinené miesta. Jemne ich potierajte krúživými pohybmi. Napokon opláchnite, utrite vlhkou handričkou a nechajte vyschnúť.
Lakovaný nábytok leštite vatovým tampónom namočeným v roztoku olivového oleja a alkoholu v pomere 2 : 1. Potom nábytok pretrite vlnenou handričkou.

upratovanie v kúpeľniPrečítajte si tiež
Upratovanie v kúpeľni. Vodný kameň, pleseň a čistenie.

ikona zdvihnutý palec6. Čistenie hrncov

Keď varíte v hrncoch polievku z mäsa, prípadne rôzne prívarky, po čase ich vnútro nepekne stmavne. Očistíte ich takto: znečistené dve-tri nádoby postavte do väčšieho hrnca a pridajte prací prášok (na jeden liter 2 polievkové lyžice). Varte asi hodinu.
Po takomto kúpeli ostanú pekné najmä misy z jenského skla. Pozor! Misy nevyberajte z horúcej vody, mohli by prasknúť.

ikona zdvihnutý palec7. Stena od oleja

Niekedy sa vám stane, že najmä v kuchyni prsknete olej na stenu (tam kde nie sú obkladačky). Stenu takto mierne postriekanú tukom či olejom vyčistite školskou kriedou. Naneste kriedový prášok na znečistené miesta a nechajte pôsobiť do druhého dňa. Potom zľahka oprášte.

ikona zdvihnutý palec8. Čistenie sporáka

Vykypelo vám mlieko alebo vyprskla masť na rozpálený sporák? Stačí ho posypať kuchynskou soľou a zápach sa nebude šíriť. Po vychladnutí sporák pohodlne očistíte.
Ak máte na sporáku mastné škvrny, najľahšie ich vyčistíte za sucha, a to benzínom alebo perchlóretylénom.

ako vyčistiť veci v domácnosti

ikona zdvihnutý palec9. Zažltnutá bielizeň

Tip na vyčistenie zažltnutej bielizne: 4 olúpané cibule nakrájajte nadrobno, nastrúhajte 25 g jadrového mydla, primiešajte 100 g dreveného popola a zalejte litrom octu. Zmes zohrejte v hrnci, dajte do vaničky, bielizeň do nej namočte na 12 hodín a potom ju vyperte. Zažltnutej bielizni môžete predchádzať aj lyžicou liehu a terpentínu, ktoré pridáte do vody na plákanie.

ikona zdvihnutý palec10. Čistenie zlata a striebra

Strieborné šperky čistite tak, že ich vložíte na pol hodiny do plnotučného mlieka. Dôkladne opláchnite horúcou vodou a osušte mäkkou handričkou.
Druhý spôsob: hrniec vyložte alobalom a vsypte lyžicu soli. Prilejte vodu, vložte strieborné šperky a nechajte povariť asi 30 minút. Potom strieborný šperk dôkladne opláchnite čistou vodou a starostlivo osušte.

Zlato najlepšie vyčistíte horúcou vodou, do ktorej pridáte trocha prostriedku na umývanie riadu, čpavku alebo jemného pracieho prášku. Roztok nechajte pôsobiť asi 10 minút, potom zlaté šperky dôkladne opláchnite a osušte mäkkou handričkou. Pot, krémy alebo mejkapu odstránite zo zlata cibuľovou šťavou, ktorú necháte pôsobiť niekoľko hodín.

starostlivosť o šperkyPrečítajte si tiež
Čistenie a starostlivosť o šperky.

Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.