Prečo je lepšie dýchať nosom a nie ústami? Ako vám to pomáha?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Dych je život, a ak dýchate dobre, budete na tejto zemi dlho,“ hovorí jedno sanskritské príslovie. Zamysleli ste sa nad tým ako dýchate? Poviete si – normálne, nemám s tým problém.
Ale nie je dýchanie ako dýchanie. Väčšina z nás dýcha ústami, čo nie je celkom správne – ako sa zjednodušene hovorí: ústa sú na jedenie, nos je na dýchanie. No pritom dýchame najmä ústami a to nám môže spôsobovať mnohé zdravotné ťažkosti alebo vedľajšie účinky.
Prečo je lepšie dýchať nosom a nie ústami? Čo spôsobuje dýchanie ústami nášmu telo, ako nám škodí a čo treba robiť?

Mnohí odborníci sa zhodujú, že ak nesprávne dýchate, je takmer nemožné, aby ste sa cítili dobre. Aby ste jasne premýšľali, dobre spali, prekonávali choroby alebo získavali nejaký prospech z  cvičenia či iných zdravých praktík.
Ak nedýchate poriadne, vaše bunky a orgány ani váš mozog nedostávajú palivo, ktoré potrebujú na dosiahnutie optimálneho zdravia.
Vaše telo sa musí oveľa viac namáhať, aby sa zbavilo toxínov. Zlé dýchanie spôsobuje únavu, stres, úzkosť a vplýva na fyzické, duševné aj emocionálne zdravie. Dobrou správou je, že sa to dá napraviť.

Prečo je lepšie dýchať nosom?

Vzduch, ktorý dýchate, neobsahuje len znečisťujúce látky. Cudzorodých látok sa v ňom môže nachádzať oveľa viac. Sú tam rôzne čiastočky, prach, peľ, baktérie, vírusy, plesne, organické zlúčeniny, kovy a rôzne malé čiastočky. Toto všetko vám dráždi pľúca, ak dýchate ústami.

Váš nos filtruje, čistí a  sterilizuje vzduch s  cieľom ochrániť vás pred tým. Kým povolí vzduchu vstúpiť do klubu, dá ho do poriadku. Má na to viaceré metódy.
Prvou obrannou líniou sú malé chĺpky vnútri nosa, ktoré okamžite filtrujú väčšie čiastočky.
Ďalšou je sliznica, vlhká tenká vrstva tkaniva, ktorá vystiela vnútro nosa a produkuje hlien, ten lepkavý neobľúbený materiál. Hlien zachytáva prach, odpadové látky, baktérie, huby, jednoducho všetko, čo by mohlo poškodiť telo. Ak sa tam niečo zachytí, telo to buď rozloží, alebo to vyfúkate do vreckovky.

Keď vdýchnutý vzduch prešiel do nosa a chĺpky zachytili väčšie čiastočky, pokračuje do takzvaných nosových mušlí. Vďaka svojmu tvaru premiešavajú, ohrievajú a zvlhčujú vzduch. Pľúca a hrdlo totiž netolerujú vzduch, ktorý je príliš suchý, studený alebo špinavý. Tento vyhadzovač pľúc teda kontroluje všetky molekuly vzduchu čakajúce v rade na to, aby sa dostali dovnútra. Niektoré pustí, ale iné nie.

„Znamená to, že do pľúc sa dostane len akurátne teplý a vlhký vzduch, ktorý nepoškodí jemné tkanivá v nich. Navyše sa tak optimalizuje fungovanie a dopravovanie kyslíka. Zdravý nos dokáže efektívne poskytnúť až deväťdesiat percent tepla a vlhkosti potrebných na úpravu vdýchnutého vzduchu,“ popisuje proces Stuart Sandeman v knihe Nádych, výdych.

prečo dýchať nosom

Ale ústami sa mi dýcha ľahšie…

Nos pri nádychu zachytáva všetko, čo nechceme vo svojom tele, vrátane vírusov – to asi chápeme všetci. Pri výdychu ich vypustený teplý vzduch zabije a vypudí z nosa. To je dobré, nie?

Pri dýchaní nosom však treba prekonávať väčší odpor (spôsobujú to nosové mušle), čo pomáha kontrolovať prúd vzduchu do tela. Vy si však poviete – vyšší odpor asi nebude nič dobré, tak prečo nos neobísť a nedýchať rovno cez ústa, aby sa do tela dostalo viac vzduchu? Veď moje telo potrebuje dostatok vzduchu a teda kyslíka na správne fungovanie.
Alebo nie?

Nuž, zvýšený odpor pri dýchaní nosom umožňuje, aby sa v pľúcach vytvoril správny tlak, čo zlepšuje efektívnosť dýchania. Pri dýchaní nosom na vdychovaný vzduch pôsobí asi o päťdesiat percent viac odporu ako pri dýchaní ústami. Vďaka tomu môžete vdýchnuť približne o 10 až 20 percent viac kyslíka.
To zlepšuje obeh kyslíka v krvi aj hladinu oxidu uhličitého. Systém je tak celkovo oveľa vyváženejší. Dostatočný odpor v nose je pri nádychu potrebný aj preto, aby sa zachovala elasticita pľúc.

V skratke – dýchanie nosom optimalizuje vzduch prichádzajúci do pľúc a spomalí vaše dýchanie na takú rýchlosť, pri ktorej telo aj myseľ podajú ten najlepší výkon.
Tak už sme vás presvedčili, že je rozhodne lepšie dýchať nosom ako ústami? 🙂

ako prekonať panický záchvatPrečítajte si tiež
Panický záchvat, či záchvat úzkosti. Ako ho prekonať?

Viac o knihe Nádych, výdych
nádych, výdychNájdete v nej cvičenia, ktoré vás preberú, upokoja a zlepšia váš výkon v akejkoľvek oblasti. Naučíte sa lepšie sústrediť, naštartovať svoju tvorivosť a dostať sa do stavu plynulého vykonávania akejkoľvek činnosti. Dokonca vám poskytne pomôcky na zmiernenie stresu a úzkosti, bolesti či vyrovnávanie so stratou.
Prídete na to, ako sa pomocou dýchania dá zbaviť starých a nepotrebných návykov, spôsobov a presvedčení, ktoré vás len brzdia. Nájdete v nej aj príbehy ľudí, ktorí sa vrátili z okraja pomyselnej priepasti a znova našli šťastie, ľudí, ktorí vo svojich životoch potrebovali objaviť niečo viac, čím by porazili svoje obavy, naplnili vízie či splnili ciele.
Presne o tom je kniha Nádych, výdych.

 

Foto: Freepik.com, Tatran


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.