Naučte sa ovládať stres a napätie pomocou dýchania. Ako na to?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stres, napätie, neustále ohrozenie…to všetko nám škodí, dostáva nás do úzkych a riskujeme vysoký krvný tlak. Mnohí odborníci však odporúčajú – predýchajte to a uvoľnite sa. Vy si však poviete – ako to mám predýchať? Čo presne mám urobiť? A naozaj sa dá ovládať stres pomocou dýchania?
Jednoduchá odpoveď by bola – áno, pomocou správnej techniky dýchania sa dokážete upokojiť. Či už vás čaká dôležitá skúška v škole, rozhodujúce rokovanie, obávaný pohovor do novej práce, či vystúpenie pred publikom. Ideálne je skúšať to niekoľkokrát za deň, aby ste sa to naučili a vedeli využiť v danej chvíli.

 

Ako ovládať stres pomocou dýchania

Stres je zabijak západnej spoločnosti. Všetko to uvažovanie, fungovanie na plné obrátky, termíny. Stres nám prestavuje systém. Na zistenie, či ste v strese, vám postačí rátať dych. Vyskúšajte to. Ak sa počas jednej minúty nadýchnete pätnásť až dvadsaťkrát, ste v strese.
„Ja proti stresu bojujem minútou hmkania a dýchania. Zakaždým to zaberie. Napojíte sa na parasympatický nervový systém, kde sídli pokoj, a utíšite hektický sympatický nervový systém,“ vysvetľuje svoj systém ľadový muž Wim Hof, ktorý napísal aj knihu o svojej metóde a verte, že pred vstupom do ľadovej nohy sa človek vie poriadne vystresovať 🙂

Jeho metóda dýchania je ako masáž chrbtice zvnútra – dohora až po mozgový kmeň a doprostred hlavy. Privedie vás to rovno dovnútra tela.

ako dýchaním ovládať stres

 

Cvičenie, ktoré vás zbaví stresu

  1. Nastavte si stopky na jednu minútu.
  2. Nájdite si pohodlnú polohu.
  3. Zhlboka dýchajte.
  4. Pri výdychu pridajte zvuk hum, ah alebo om. Čokoľvek, čo vám prináša príjemný pocit.
  5. Keď vám dôjde vzduch, zhlboka sa nadýchnite a zopakujte výdych so zvukom.
  6. Pokračujte, kým nezapípajú stopky.

Koľkokrát ste sa nadýchli a vydýchli pri hmkaní? Štyrikrát? Päť alebo šesťkrát? Super.

Ako a prečo to funguje?
Len na vysvetlenie – do najhlbších častí mozgu moderného človeka tečie oveľa menej krvi v porovnaním s jeho dávnymi predkami. Pokiaľ sa nám však podarí vedome a správnym dýchaním tam krv odviesť – hlboko až do limbického systému, ktorý ovláda pamäť a emócie, do mozgového kmeňa a periakveduktálnej sivej hmoty – naše mozgy nielen prežijú, ale doslova rozkvitnú, ako keď polejete rastlinu.

správne dýchanie znižuje stresPrečítajte si tiež
Ako vám správne dýchanie zlepší náladu a dodá energiu?

 

Ovplyvňujte náladu pomocou dýchania

Áno, aj to sa dá. Chytí vás depka, máte blbú náladu, ste sklesnutí… skúste nasledujúce cvičenie na stimuláciu nervov v mozgu. Jeho okysličenie totiž zlepšuje duševnú pohodu.
Keď sledovali toto cvičenie na záberoch funkčnej magnetickej rezonancie, bolo vidno, že pri dychových cvičeniach sa mozog doslova roztancoval.
Cvičenie môžete robiť kedykoľvek máte chuť, no dokáže pomôcť zvlášť pri melancholických, náladových či depresívnych pocitoch.

Cvičenie na lepšiu náladu

  1. Nájdite si pohodlnú polohu v ľahu alebo v sede.
  2. Pokúste sa uvoľniť celé telo. Sledujte a uvedomujte si, čo cítite, vidíte, počujete. Bez hodnotenia. Iba buďte v prítomnosti.
  3. Dvadsaťkrát sa zhlboka nadýchnite a voľne vydýchnite.
  4. Posledný hlboký nádych zadržte, skloňte bradu na hrudník, napnite panvové dno a presmerujte napätie cez brucho (jadro) až k hlave.
  5. Ak niekde pociťujete fyzický diskomfort, zamerajte pozornosť tam a pozorujte. Napnite svaly v danej oblasti. Zadržte dych najviac na desať sekúnd.
  6. Vydýchnite a uvoľnite všetko napätie.
  7. Zopakujte to isté dva- až trikrát, respektíve kým vám nebude lepšie.

Ak budete dýchať a otvoríte srdce novej skúsenosti, dosiahnete spojenie po dvadsiatich minútach. To je na tom celom jedna z najkrajších skutočností. Ktokoľvek, kto metódu použije, dokáže preniknúť hlboko do mozgu a uvoľniť blokády v tele, strachy, zábrany, čokoľvek, čo bráni toku energie, tvrdí ľadový muž Wim Hof.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.