Wabi sabi. Japonská filozofia, vďaka ktorej nájdete dokonalosť a šťastie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Život je nepredvídateľný, čo môže byť niekedy frustrujúce, ale zároveň krásne. Tam, kde nič nie je isté, je totiž všetko možné. Neúprosné úsilie o dokonalosť v oblasti majetku, vzťahov, krásy či pracovných úspechov často vedie k zbytočnému stresu, úzkosti, depresii a unáhlenému úsudku.
Japonci našli „liečbu“ na tento problém vo filozofii wabi sabi, ktorá im pomáha žiť zdravší a šťastnejší život.
Viete, čo je podstatou tejto filozofie? A ako ju viete využiť v každodennom živote – práci, vo vzťahoch, pri jedle, obliekaní, či v domácnosti?

 

Opúšťanie „perfektného“ 

Wabi sabi je starodávna estetická filozofia, ktorá má svoje korene v zen budhizme. Oslavuje krásu v tom, čo je prirodzené, vrátane nedostatkov. Je to krása nedokonalá, nestála a neúplná – od asymetrickej zeleniny, cez praskliny v šálke až po chaos v živote.

Vznikla v 16. storočí ako reakcia na drahý a luxusný čínsky tovar dovážaný do Japonska. Japonskí budhistickí mnísi zareagovali tým, že do svojich tradičných čajových obradov zaradili ručne robené, nepravidelne tvarované misky s nerovnomernou glazúrou a prasklinami, na ktorých vyzdvihovali ich čistotu, jednoduchosť a nádheru.
Odtiaľ pochádza uctievanie krásy v prirodzenej nedokonalosti, nepravidelnosti, prirodzenom toku času a pominuteľnosti. To znamená vychutnať si krásu upršaného rána, oceniť naše vrásky či vnímať partnerove nedostatky ako jeho jedinečnosť.

wabi sabi japonská filozofia

 

Oslava pominuteľnosti, pokory a jednoduchosti

Japonská filozofia nás povzbudzuje, aby sme sa sústredili na milé drobnosti, ktoré sa skrývajú v našom každodennom živote a aby sme oslavovali skôr to, aké veci sú, než aké by sme ich chceli mať. Je založená na troch elementoch:

Nič nie je trvácne.
Nič nie je dokončené.
Nič nie je dokonalé.

Pôvod slov wabi sabi
Wabi – označuje jednoduchosť, skromnosť, pokoj, plynulosť, prirodzenosť, aj určité premeny a „nedostatky“, ktoré vznikli prirodzene
Sabi – označuje vnútorný pokoj a mier, nadčasovú krásu, ktorá prichádza vekom, patinu pôvabu.
Všeobecne by sme pojem wabi-sabi mohli interpretovať ako „dokonalosť, ktorú vryl čas do prirodzene nedokonalých objektov“.

 

 Wabi sabi v živote

Koncept japonského myslenia sa dá aplikovať na všetky životné situácie od vzťahov, cez jedlo, vnímanie krásy až po pracovný život.

Vzťahy

Vzťah podľa wabi sabi je taký, v ktorom sa s partnerom zámerne prijímate takí, akí ste – nedokonalí, postupne dozrievajúci a smrteľní. Skúste sa zbaviť očakávaní a predpokladov a zamerajte sa na pocity druhého človeka.
Spravte aj z nedokonalých vlastností niečo krásne a prijmete to, namiesto toho, aby ste sa tieto nedokonalosti snažili zmeniť. Ak budete prijímať chyby niekoho iného namiesto toho, aby ste ich vnímali ako projekt, ktorý sa má opraviť, zostane vám čas a emocionálna energia na prežívanie radosti z prítomnosti tohto človeka.

mýty, ktoré ničia vzťahyPrečítajte si tiež
Mýty, ktoré ničia vzťahy. Spoznajte ich!

 

Jedlo

Jedlo podľa wabi sabi by malo byť prírodné, jednoduché a pripravené intuitívne. Jeho príprava by mala byť tvorivým a radostným činom, nie skúškou, v ktorej môžete zlyhať. V praxi to znamená improvizovať s receptom, zameniť bylinky, ak práve nemáte po ruke tie správne, dopriať si čo najviac domácich potravín a oceniť výživné hodnoty každej ingrediencie. Čaro je práve v osobitom dochutení.

Ovocie a zelenina z vlastnej záhrady alebo z farmárskeho trhu so svojím nepravidelným a často vtipným tvarom, ale neprekonateľnou šťavnatou chuťou, sú stelesnením wabi sabi. Omnoho viac než dokonale sformovaná skleníková verzia dovezená z iného štátu.
Dôležité je tiež zapojenie všetkých zmyslov – vnímajte vzhľad, textúru, bohatstvo vôní, ale aj zvukov a chutí. V neposlednom rade je dôležité aj servírovanie – drvenie korenia v drevenej miske, cinkanie striebra, praskliny v glazúre keramickej misky – to všetko dotvára wabi sabi.

 

Domov a bývanie

Domov wabi sabi je plný rustikálneho charakteru, šarmu a vecí, ktoré sú výlučne vaše. Japonské slovo utsukushii (krásny) sa vyvinulo z pôvodného významu „byť milovaný“. Stavte na ručne vyrábané veci, ktoré sú jedinečné a kvalitné zároveň. Hľadajte skutočné umenie – také, ktoré neviete oceniť peniazmi. Vyberajte prírodné materiály ako drevo, kameň, kov, a nie plast, ktorý o pár rokov skončí na skládke.

Používajte farby, ktoré imitujú to, čo sa nachádza v prírode – zelená, sivá, zemské tóny a hrdza vytvárajú atmosféru pokoja a harmónie. Wabi sabi neznamená prijatie neporiadku či zanedbávanie – za všetkým je práca. Odstráňte všetko nepotrebné, spravte poriadok v priestore aj v sebe, aby zostala len jednoduchosť a prirodzenosť.

wabi sabi japonská filozofia

 

Krása

Vo filozofii wabi-sabi je jednou z hlavných čŕt pominuteľnosť a neustála zmena. Vyzdvihuje proces starnutia a prirodzenej progresie života. Jazva, ktorú máme ako pamiatku po adrenalínovom športe či zničené nechty, ktoré sú pamiatkou dňa stráveného v milovanej záhrade – to všetko sú nedokonalosti, v ktorých je ukrytá naša krása.
Rozmaznávajte svoje telo, ale bez toho, aby ste ho týrali a podriaďovali sa akýmkoľvek kultom krásy. Krása v zmysle wabi sabi znamená starať sa o seba a nemeniť svoju tvár na prázdne plátno.

 

Oblečenie

V tejto oblasti ide o ocenenie toho, čo už máte. Namiesto toho, aby ste každú sezónu míňali energiu na nákup nových trendov, vráťte sa k tomu, čo máte radi a spomeňte si, prečo to máte radi. Napríklad starostlivo opravená záplata na šatke ju premení na niečo, čo vlastní iba jeden človek.
Nemusíte lipnúť na starých či nepohodlných kúskoch, ani si okamžite zostavovať kapsulový šatník, ale nevyhadzujte mäkký sveter len preto, že trochu vybledol. Pri kúpe nového oblečenia zasa vyberajte prírodné, udržateľne vyrobené odevy z vlny, bavlny, konope, bambusu alebo kože.

oblečenie a wabi sabi

 

Práca

Pracovitosť je cnosť, no tiež má svoje hranice. Dobrá práca je vo filozofii wabi sabi taká, v ktorej ste plne oceňovaný za to, kto ste a čo robíte, aj so všetkými nedostatkami. Zlaďte svoje činy a slová so svojimi hodnotami a budete odrážať svoje najlepšie ja. Autenticita odstráni aj mocenské boje na pracovisku.
Tiež je dôležité pamätať na pominuteľnosť práce, produktu alebo služby. Takáto perspektíva vám umožní vyhnúť sa frustráciám a komplikáciám, ktoré vám zbytočne pridávajú do nabitého pracovného dňa.

Wabi-sabi je o prijatí samého seba a nadviazaní na to, čo už v živote máte. Jemne nás povzbudzuje, aby sme sa uvoľnili, spomalili, ustúpili z hektického moderného sveta a našli pôžitok a vďačnosť vo všetkom, čo robíme – v pandémii, na Vianoce aj každý jeden deň.
Ak vás táto japonská filozofia zaujíma, prečítajte si nasledujúce knihy. Dozviete sa v nich množstvo zaujímavých a podnetných informácií o spôsobe života, ktorý vás možno urobí ešte šťastnejšími.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.