Vínne mušky v domácnosti. 6 tipov, ako sa ich zbaviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vínne mušky nám síce nejako výrazne neškodia, no sú tak trochu otravné a nepríjemné. Najmä počas leta, keď máme doma viac ovocia, ktoré rýchlo dozrieva…niekedy aj začne jemne hniť. A to je pastva pre vínne mušky, ktoré tam kladú vajíčka (aj do iných kvasiacich látok a vína, odtiaľ ten názov).
Ak hľadáte spôsob, ako sa ich zbaviť, máme pre vás 6 užitočných tipov. Dozviete sa aj to, odkiaľ sa u vás doma vlastne berú a ako môžete zabrániť tomu, aby sa u vás udomácnili.

Kde sa berú vínne mušky?

Vraví sa, že treba dobre poznať svojho nepriateľa, tak si vínne mušky najskôr predstavme 🙂 Vínne mušky, latinsky Drosophila melanogaster, majú svoj pôvod v Afrike. Dnes sa však vyskytujú takmer po celom svete. Okrem označenia vínna muška sa môžete stretnúť aj s pomenovaním ovocná muška alebo octomilka.

Tento malý lietajúci hmyz, ktorého samice majú len 3 či 4 mm, má žltohnedé alebo hnedé telo a spodná strana bruška má čierne a sivé pruhy. Výrazným znakom vínnych mušiek sú ich jasne červené oči.

Potravou vínnych mušiek sú výlučne organické zložky v štádiu kvasenia alebo hnitia. Vínne mušky preto vyhľadávajú prezreté či inak poškodené ovocie a zeleninu. Pochutia si aj na sladených nápojoch, víne či pive.

Ak sa pýtate, kde sa berú vínne mušky, odpoveďou je, že sa k vám domov môžu dostať na potravinách kúpených v obchode alebo prinesených zo záhrady. Keďže je životný cyklus vínnej mušky veľmi krátky, môžu sa k vám dostať ako vajíčka a potom sa u vás doma vyliahnu. A vtedy začínajú nepríjemnosti, pretože jedna samička dokáže naklásť až 500 vajíčok naraz. Po 24 hodinách sa z vajíčka liahnu larvy. Tie sa po pár dňoch menia na dospelú mušku, ktorá žije okolo 40 dní.

Vedeli ste?
Vínne mušky sú nielen nepríjemné, môžu byť aj nebezpečené. Môžu šíriť baktérie, vírusy a choroboplodné zárodky, ktorými kontaminujú potraviny. Keďže sa rozmnožujú na špinavých miestach, ako sú smetné koše či hnoj, môžu šíriť baktérie E. coli, listériu či salmonellu.

ako sa zbaviť vínnych mušiek

Prevencia proti vínnym muškám

Ako iste viete, jednoduchšie je problémom predchádzať, ako ich potom riešiť. Tu je zopár jednoduchých preventívnych opatrení, ktoré môžu zabrániť tomu, aby sa u vás objavili vínne mušky.

  • ovocie a zeleninu umyte hneď po tom, čo ich prinesiete domov
  • uistite sa, že máte okná dôkladne chránené sieťkou proti hmyzu
  • ovocie nenechávajte prezrieť a ak prezrie, urýchlene ho spracujte
  • hnijúce ovocie hneď vyhoďte
  • zrelé ovocie a zeleninu skladujte v uzatvorenej nádobe v chladničke
  • odpad z kuchyne vyhadzujte do uzatvorenej nádoby na odpadky
  • udržiavajte kuchyňu čistú a suchú
  • pravidelne venujte pozornosť čisteniu kúpeľňových aj kuchynských odtokov, ktoré môžu byť ideálnym miestom na kladenie vajíčok vínnych mušiek

vínne mušky a ovocie

Ako sa zbaviť vínnych mušiek

Ak prevencia zlyhala a doma máte vínne mušky, začnite konať hneď. Veľmi účinným spôsobom na to, ako sa zbaviť vínnych mušiek, sú rôzne pasce. Tu je pár tipov na pasce na vínne mušky:

1. Pasca z jablčného octu

Do pohára nalejte jablčný ocot a pohár prikryte fóliou alebo vreckovkou uchytenou gumičkou. Vo fólii či vo vreckovke urobte malé dierky, cez ktoré sa mušky dostanú do pohára a vy ich môžete zlikvidovať.

2. Pasca z vína alebo piva

Vo fľaške nechajte trochu vína alebo piva, ktoré naláka mušky. Tie vletia do fľašky, no úzke hrdlo ich cestu von neumožní.

3. Pasca zo saponátu na riad a jablčného octu

Do misky stačí naliať trochu octu a rozmiešať ho so saponátom. Ocot priláka mušky a saponát, ktorý sa im zachytí na krídlach, im znemožní lietanie.

osa na zelenom listePrečítajte si tiež
Osy. 20 rád, ako sa ich zbaviť a čo robiť pri bodnutí.

4. Pasca zo sviečky

Mušky v tme dobre nevidia, čo môžete využiť vo svoj prospech. Mušky v tme hľadajú svetlo, a tak skúste do plytkej misky umiestniť sviečku a misku naplniť vodou. Sviečku zapáľte a zhasnite svetlo. Sviečka mušky pritiahne, no plameň im poškodí krídla a mušky spadnú do vody.

5. Ovocná pasca

Do pohára dajte kúsky ovocia, pokojne aj prezretého, prikryte misku igelitom a urobte doň dierky. Pasca bude fungovať tak, ako pasca z jablčného octu.

6. Pasce z obchodu

Ak sa vám nechce vyrábať si pascu na vínne mušky doma, môžete si kúpiť pascu aj v obchode. Natrafiť môžete na lepiace pasce, tekuté pasce či elektrické pasce na vínne mušky. Ale načo vyhadzovať peniaze, keď si doma môžete urobiť vlastnú, jednoducho a rýchlo? Viď bod č. 1 až 5 🙂

 

Foto: Pexels.com. Freepik.com, wikimedia/Sanjay Acharya


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.