Osy. 20 rád, ako sa ich zbaviť a čo robiť pri bodnutí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Toto leto ich je akosi priveľa. Poletujú okolo stánkov s ovocím na každom trhovisku. Otravujú na terasách reštaurácií, keď sa chcete v pokoji najesť. Samozrejmosťou sú na záhradkách, v ovocných sadoch… Osy, sršne aj ovady vedia pekne znepríjemniť život – ako sa pred nimi brániť? Ako ich odstrániť a keď už vám ublížia, ako si pomôcť? Máme niekoľko praktických a osvedčených tipov. Od odborníkov, aj našich čitateľov.

Práve neskoré leto je rajom pre osy – vďaka teplému počasiu sú najaktívnejšie a vytvárajú si silné kolónie. Koncom leta vrcholí rozvoj ich hniezda a počet robotníc je na maxime. No a k ľuďom už majú potom blízko vďaka jedlu, ktoré je všade okolo nás – na terase, grilovačka, spadnuté a hnijúce ovocie. Navyše koncom leta ubúda nektár na kvetoch, ktorým sa osy živia, takže si hľadajú náhradnú stravu.
Pri vysokých horúčavách, ktoré trvajú niekoľko dní, sa síce osy tiež skrývajú, ich aktivita klesá. No v hniezdach majú stovky lariev, ktoré treba nakŕmiť a preto zháňajú potravu. A bývajú v takých prípadoch aj agresívnejšie.

 

ikona osaAko neprovokovať osy

Osy nelietajú okolo nás s primárnym cieľom bodnúť nás. Agresívne sa správajú, len keď sa cítia ohrozené a pri ochrane svojho hniezda. Preto zachovajte rozvahu, neposkakujte a neoháňajte sa. Odháňanie rukou osy ani sršne neodradí, bodnú väčšinou až vtedy, keď sa cítia ohrozené.

Ak vám osa sadne na telo, nič nerobte – zvyčajne odletí sama preč. Pravdou však je, že je to v danej chvíli dosť ťažké, však? Podľa štatistík môže byť bodnutie osou, či sršňom vážne následky až pre 40% populácie – alergici, ľudia s oslabenou imunitou ap.

Pre osy budete najmenej lákaví v sivom alebo zelenom oblečení. Naopak, priťahuje ich žltá farba. Takisto keď jete niečo sladké alebo popíjate sladené nápoje.
Opatrní musia byť najmä starší ľudia a deti.

Poznáte efekt hromadného poštípania? Ten môže nastať, keď človeka uštipne jedna osa, tak ostatné sa rýchlo pridajú a začnú útočiť. „Vydráždi ich pach poplašného feromónu. Vtedy sa treba stadiaľ čo najrýchlejšie dostať, napríklad útekom,“ radí entomológ Ľubomír Vidlička. Môže k tomu dôjsť napríklad v lese, keď stúpite na zemné hniezdo.

 

ikona osaPočas stolovania

  • Buďte opatrní pri jedle a nápojoch. Vždy si aspoň očkom pozrite, čo si dávate do úst, alebo si všimnite obsah pohára, z ktorého sa idete napiť.
  • Pri stolovaní vždy používajte sieťky proti hmyzu a poklop na jedlo. Taniere so zvyškami jedla radšej hneď odnášajte.
  • Aby vám nevlietali do domu, či bytu, potrite okraj okna aj dverí trochou kyseliny octovej. Osy sa jej budú vyhýbať.

osa na zákusku

 

ikona osaOdpudzovače a lapače na osy

V boji proti osám funguje napríklad kvetináč s bazalkou, ktorá im nevonia. Postavte si ho doprostred stola. Môžete využiť aj vonné oleje, napríklad klinčekový. Pripravíte ho jednoducho: prevarte si klinčeky v rastlinnom oleji.
Osvedčenými odpudzovačmi sú aj citrónová tráva, cesnak a vitamín B.

Dobre fungujú aj drievka potreté aromatickou látkou, napríklad cesnakom. Rozvešajte ich na strategické miesta na terase, v záhrade.
Vyskúšajte aj rôzne spreje, odporúčame Bros hasičák na osy a sršne, BiolitTurbo (ha-syčák) na osy ai.

Osvedčili sa aj rôzne lapače. Vezmite si plastovú fľašu, v troch štvrtinách vyrežte do nej otvor. Zoberte si druhú fľašu, z ktorej odrežete hornú časť asi do štvrtiny (zostane vám hrdlo a rozširujúca sa časť). Hrdlom odrezanej fľaše zasuniete do otvoru, ktorý ste vyrezali do prvej fľaše. Tá je naplnená povedzme zvyškami nejakej sladkej malinovky, vodou s cukrom, pivom…čiže tým, čo láka osy. Osa úzkym hrdlom vletí dnu, ale máloktorá sa už dokáže dostať aj von.
Ak sa vám nechce zostavovať takýto domácky lapač, v obchodoch kúpite Lapač na osy, cca za 12 eur. Plastová nádobka, vkusná, neruší a podľa mnohých ohlasov splnila očakávania.

lapač na osy

Umelé hniezdo
V obchode dostanete aj umelé hniezdo, ktoré umiestnite na miesto, kde sa osy vyskytujú. Hniezdo paradoxne spôsobí, že na osy bude pôsobiť ako odpudzovač. Iba ho nafúknete, zavesíte a svojím tvarom bude osy a sršne odpudzovať. Cena nie je vysoká, pohybuje sa okolo 15€ (napríklad Waspinator).
Imitácia osieho hniezda je celkovo dobrým riešením, pretože osy si myslia, že územie je už obsadené inou osou rodinou. Preto letia ďalej.

 

ikona osaPrvá pomoc pri bodnutí osou

Stane sa, že osa aj napriek všetkým opatreniam bodne. V tom prípade treba bolestivé miesto rýchlo ochladiť a potierať octom, prípadne alkoholom. Dobré je priložiť na ranu ľad, rozkrojenú cibuľu alebo zemiak. Úľavu prinesie aj gél Fenistil.

Ak vás osa už bodla, viete, že je to veľmi nepríjemná bolesť – nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Vtedy je dobré tiež sa utiahnuť do tieňa, byť v pokoji, nepreťažovať sa, neškriabať okolie ranky.
Ak vás bodne osa do citlivých partií okolo očí, úst, na jazyk alebo na krk, kedy hrozia aj dýchacie problémy, radšej vyhľadajte lekára. Aj keď spozorujete neprimerane veľký opuch, na tvári alebo jazyku, prípadne zhoršené dýchanie, okamžite vyhľadajte lekára.

astmatický záchvatPrečítajte si tiež
Astmatický záchvat. Ako ho spoznať a čo robiť?

Osa neraz vletí do domu, či bytu a ak ste alergik, alebo precitlivený na bodnutie, nemali by vo vašej lekárničke chýbať nasledujúce veci:
Adrenalínové pero – na Slovensku sú dostupné dva druhy injekčného adrenalínu. Buď Jext alebo Epipen.
Ďalej je dobré mať účinné antihistaminikum, kortikosteroid vo forme tabliet a v prípade astmatika aj inhalačný prípravok proti obštrukcii dýchacích ciest.

Ak došlo k najhoršiemu a osa bodla alergika, počas čakania na záchranku uložte pacienta do protišokovej polohy: zodvihnite mu nohy nad úroveň hlavy. Ak dotyčný prestane reagovať na podnety, musíte začať s resuscitáciou.

citrón a doň napichané klinčekyMnohým sa osvedčil na odlákanie ôs obyčajný citrón,
do ktorého napicháte klinčeky.

 

ikona osaLikvidácia osieho hniezda

Rozhodli ste sa zlikvidovať osie hniezdo? V prvom rade by to nemal robiť človek alergický alebo precitlivený na bodnutie hmyzom. Tiež to robte večer, kedy sú všetky osy už v hniezde.
Najjednoduchšie a okamžite účinné je zaliať hniezdo vriacou vodou. Následne dôkladne utesnite vchod a máte po probléme.
Niekto používa sírne knôty, ktoré osy vydymia. Nezabudnite však, že hniezdo máva aj viac východov.
Zložitejšia je likvidácia zavesených hniezd, ktoré si osy šikovne stavajú z rozžutého dreva. Tu pomôžu insekticídy.

Ideálne je nedopustiť, aby sa osy usídlili vo vašej blízkosti. Všímajte si okolie domu a záhrady už na jar a zistite, kde sa hmyz usádza. Zbavte sa ho hneď vtedy, keď je rodina ešte malá a menej nebezpečná.

osie hniezdo na strome

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.