Ako zaujať? Zopár rád pre čerstvých absolventov škôl

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Úspech závisí od toho, ako sa vo svojom živote naň pripravíte. Jednou z dobrých ciest je vzdelanie.
Základné a stredné ste zrejme považovali za samozrejmosť . A to vysokoškolské za dôležité rozhodnutie, ktoré zmení váš život k lepšiemu.
V prípade, že ste toto leto opustili akademickú pôdu s vysnívaným diplomom a titulom, zrejme očakávate, že sa na trhu práce uplatníte oveľa jednoduchšie. Poradíme, ako zaujať. 

 

Žiaľ, realita je iná

Po úspešnom vypracovaní diplomovej práce a absolvovaní vysokej školy si zrejme myslíte, že vám svet otvára s pracovnými príležitosťami svoju náruč. Vieme, že nezamestnanosť sa mení a raz je na tom lepšie a inokedy nie. Uplatniť sa na trhu práce samozrejme môžete, ale nečakajte hneď, že to bude pozícia, ktorá vás dostane na výslnie.

Skôr ako podniknete prvé kroky, pouvažujte nad týmito bodmi:

  • aké sú vaše kariérne priority?
  • identifikujte svoje schopnosti a zručnosti
  • vypíšte si svoje slabé stránky a popracujte na nich
  • vyberte si svoje najsilnejšie stránky, aby ste ich vedeli adekvátne prezentovať
  • pouvažujte, čo všetko ste schopní obetovať pre kariéru
  • aký typ firmy preferujete: veľká alebo malá? domáca či zahraničná?
  • chcete podnikať samostatne? máte záujem o prácu v zahraničí?

 

Vyžaduje sa prax

A tá je u väčšiny absolventov minimálna alebo žiadna. Z tohto dôvodu sa na začiatku musíte uspokojiť možno aj s nižšie platenou pozíciou a prácou, o ktorej ste si mysleli, že ju nikdy robiť nebudete. Cesta na vrchol je náročná a prekračovať jednotlivé pozície sa určite neoplatí, pretože to môže vaše konanie v budúcnosti ovplyvniť.

ako uspieť na pracovnom pohovorePrečítajte si tiež
Užitočné tipy, ako uspieť na pracovnom pohovore.

 

Sebavedomie je dobré, ale nepleťte si ho s egom

Ďalšou vecou, ktorá vám môže uškodiť, ale aj pomôcť je vaše ego. Príliš vysoké sebavedomie. V tomto smere vám odporúčame spozornieť už v momente, keď si vyberáte pracovnú pozíciu. Nie všade oceňujú vysoké ambície, bezproblémové jednanie a komunikáciu, s ktorou ste na tom možno lepšie než osoba, ktorá s vami robí pohovor. Menšia pokora neuškodí, čo ale neznamená, že by ste sa zase mali ponižovať. Všetko s mierou.

 

Ako zaujať?

Distingvované vystupovanie, čistý  a upravený odev a dobrá nálada. Niekto použije na zvýraznenie svojich predností univerzálne bieliace pásiky a iný staví naopak na prirodzenú krásu, ktorá nemôže uškodiť tiež.

Stavte na svoje schopnosti aj vy. Využite vzdelanie a verte si, že to zvládnete. Ak to na prvom pohovore nedopadne podľa vašich predstáv, svet funguje ďalej a každý jeden deň máte nádej, že sa vám pošťastí.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.