Prečo je strečing taký dôležitý? A ako ho správne robiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už ste to určite počuli veľakrát – nezabúdaj na strečing, ideálne pred aj po cvičení. Mnoho ľudí však berie strečing ako nutné zlo, nudu alebo niečo, čo im aj tak nič neprináša. Pritom všetci skúsení fitness tréneri, ale aj kondiční lekári vám to potvrdia – strečing je megadôležitý a určite ho nezanedbávajte! Keď už pre nič iné, aj strečing pomáha spáliť kalórie, predlžuje skrátené svaly a zväčšuje rozsah pohybu.

Na strečing nedá dopustiť ani topmodelka Adriana Sklenaříková – nižšie vám ponúkneme jej 4 obľúbené strečingové cviky.
Mali by ste vedieť, že pred tréningom je vhodný dynamický strečing, ktorý vás zahreje, zvýši tepovú frekvenciu (napríklad miernym poklusom) a precvičíte si celé telo.
Po tréningu je zasa vhodnejší statický strečing, ktorým si ponaťahujete veľké svalové skupiny a protichodné svalové skupiny.

 

Strečing? Určite áno

Strečing v prvom pomáha vytvarovať, zoštíhliť postavu a najmä zlepšiť ohybnosť. Vplýva najmä na celkové držanie tela a na to, ako pôsobíme na okolie. Strečing nás narovnáva, uvedomujeme si vďaka nemu chrbticu, jej zvislosť a po krôčikoch si mozog na zvýšenú námahu zvykne, prispôsobí sa.
Budeme kráčať vzpriamenejšie, budeme ohybnejší, zlepší sa spôsob, akým sa budeme pozerať na iných ľudí, ako spôsob chôdze, bude plynulejšia.

Pravidelné naťahovanie tela môže zmierniť, či dokonca úplne odstrániť tzv. bolesti hrdzavejúceho tela, ktoré sa prejavujú vystreľovaním do chrbta či kĺbov, pričom sa svalový tonus vráti pomaly, bez traumy. No a okrem toho sa obnovuje aj koncentrácia, pretože každá poloha si vyžaduje hlboké dýchanie, uvedomenie si tela, treba si ho predstaviť a skontrolovať optimálnosť zaujatej pozície.

„Týmto spôsobom pozitívne zamestnáme myseľ, zbavíme ju nepríjemných pocitov, žijeme v prítomnom okamihu,“ tvrdí Adriana Sklenaříková vo svojej knihe. „A to je výborné pre našu psychiku! Zbožňujem to, lebo mi to robí dobre. Nič viac! Cítim sa živá, uvedomujem si svoje telo, to, že sa naťahuje, cítim aj malé svaly, z ktorých sa skladá, a to je znamenitý pocit.“

 

Pár dôležitých zásad

  • Skúste zostať v každej pozícii tridsať sekúnd, ale predovšetkým nič nesiľte. Radšej menej sekúnd a postupne časom zvyšovať ich počet.
    Uvedomte si, že strečing nie je záležitosťou výkonu, ale pohody. Jeho skutočnou podstatou je uvelebiť sa vo vlastnom tele, vedieť zaujať svoje miesto, hýbať sa a naťahovať tak, aby sa nám rozprúdila krv, vedieť sa vzpružiť. Využiť všetko, čo nám umožní žiť lepšie, dlhšie.
  • Dôležité je aj správne dýchanie. Stáva sa, že ak sa príliš sústredíme, robíme niečo nové alebo niečo trocha zložité, zabudneme dýchať – nedýchame vôbec alebo dýchame len plytko. Ale strečing slúži na prekrvenie tela, preto sa pri ňom treba vedieť zhlboka nadychovať! Ak sa sústredíme na dýchanie, lepšie odstránime napätie a pomôžeme svojmu telu robiť pokroky, zdokonaliť pozície.
  • Pri strečingu sa všetko robí veľmi pomaly. Nerobte prudké pohyby, nezabúdajte na prepojenie mysle s telom. Neoddeľujte ich. Pri športe môžeme niekedy príjemne popustiť uzdu, ale pri strečingu to nejde! Naopak, treba dávať pozor na to, čo robíme a uvedomovať si každý pohyb, aby sme predišli bolesti alebo zraneniu.
  • Aj keď pri strečingu pociťujeme malé napätie, je to príjemné vybočenie z rutiny, pri ktorom sa môžeme spojiť so svojím tak často zanedbávaným telom.

 

Strečing podľa Adriany Sklenaříkovej

A tu sú 4 sľúbené strečingové cviky topmodelky Adriany Sklenaříkovej. Má ich samozrejme viac, ale pre ilustráciu a na začiatok to stačí J

ikona postavaLEKNO

strečing Adriana Sklenaříková cvik lekno

Sadnite si na podložku, nohy vystrite pred seba.
Skúste čo najviac vyrovnať chrbát. Inak povedané, treba sa dobre zastabilizovať na sedacích kostiach (to sú tie kosti, ktoré cítime pod zadkom, keď sa posadíme), aby sme sa nehrbili ani neohýbali.
Ak máte takú možnosť, je v začiatkoch dobré cvičiť pred zrkadlom, aby ste si mohli kontrolovať nastavenie a neublížili si.
Jedna noha ostane natiahnutá na zemi.
Chodidlo druhej nohy oprite o vnútornú stranu stehna vystretej nohy.
Potom sa nakloňte dopredu, no chrbát držte stále vystretý.
Tlačte pupok dopredu. To je najlepší spôsob, ako sa predkloniť s rovným chrbtom a predísť tomu, aby sa plecia pohli z pozície a trup sa ohol. Plecia musia pohyb kopírovať. Ale musíte myslieť na to, aby ste zatlačili pupok!
Pupok je vtlačený dovnútra, ale zároveň riadi klesanie trupu.

Cieľ: pupok sa dotýka stehna (samozrejme, s výnimkou vrcholových športovcov, im sa to nepodarí!). Nadýchnite sa asi 6-krát. Potom zopakujte. Dvakrát na každú stranu.

 

ikona postavaLEKNO DVA!

strečing Adriana Sklenaříková cvik lekno dva

Ostaňte v tejto pozícii.
Myslite na vystretý chrbát a vykonajte pomalý krúživý pohyb, aby ste sa dostali k otvoru na strane ohnutej nohy.
Je to pohyb, ktorý robia baletky.
Samozrejme, ak je napätie priveľké, cvik ihneď ukončite!
Pamätajte na pupok, ktorý tlačí trup dopredu a zabraňuje jeho prehnutiu.
Chrbtica musí byť natiahnutá, akoby bola z gumy napnutej smerom dohora.
Brada je mierne zaklonená, aby sa chrbtica ešte viac natiahla.
A… dýchajte!

 

ikona postavaTROJUHOLNÍK

strečing Adriana Sklenaříková cvik trojuholník

Sadnite si, vystrite chrbát, rozkročte sa a natiahnite nohy do V.
Predkloňte sa pomaly dopredu a stále myslite na pupok, ktorý je ako lampáš a má osvetliť podložku. Klesať začnite v oblasti bedier. Tie rotujú a vedú celú hornú časť tela. Pohyb sa nezačína v pleciach!
Správne dýchajte, myslite na bolestivé zóny, vdychujte do týchto miest.
Nemusíte v tejto polohe zostať dlho, pomaly vstaňte.

 

ikona postavaPAVÚK

strečing Adriana Sklenaříková cvik pavúk

Ostaňte v predchádzajúcej pozícii.
Budeme pracovať na ohybnosti chrbtice.
Zdvihnite vystretú ruku nad hlavu, nahnite sa doboka smerom k opačnej nohe.
Musíte cítiť, ako sa vám naťahuje slabina.
Zhlboka dýchajte a narovnajte sa, pričom stiahnite priečny brušný sval.
Zopakujte druhou rukou.

Pozrite si video, ako sa robí celý strečing – dokonalé pretiahnutie tela:


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.