Franklinov efekt má vyše 300 rokov a stále si ním viete získať ľudí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď vám niekto vyhovie a urobí vám láskavosť – však si hneď získa vaše sympatie? Akosi sa na takého človeka dívate s úsmevom, priateľskejšie.
Ale pozor! Vedeli ste, že keď vy požiadate niekoho o láskavosť, tak ten človek vás bude mať radšej? Áno, dobre čítate: vy požiadate o láskavosť a dotyčný pocíti k vám väčšie sympatie. Navyše vám tú láskavosť aj splní 🙂
Znie to nelogicky? Vôbec nie. Volá sa to Franklinov efekt a dokonale funguje už vyše 300 rokov.

 

Franklinov efekt

Benjamin FranklinBenjamin Franklin bol americký štátnik, vydavateľ, prírodovedec a okrem iného mu prisudzujú vynález hromozvodu. Raz povedal:
„Človek, ktorého ste požiadali o láskavosť, vám pomôže aj kedykoľvek v budúcnosti. Na rozdiel od človeka, ktorého ste k pomoci prinútili.“
Tu je základ tzv. Franklinovho efektu, ktorý vám aj dnes – po vyše 300 rokoch – môže pomôcť získať si ľudí na svoju stranu.

Sporadicky sa okolo tohto efektu robia výskumy, testujú sa ľudia a výsledok je vždy rovnaký: Franklinov efekt naozaj funguje. A pritom je to taký jednoduchý princíp.

Benjamin Franklin svoju metódu krásne využil aj vo svete politiky. Stál proti oponentovi, ktorého si však potreboval získať na svoju stranu. Nenápadne a nenásilne. Preto sa rozhodol, že ho požiada, či mu požičia jednu vzácnu knihu zo svojej súkromnej knižnice. Jeho oponent súhlasil a Franklin mu o týždeň knihu vrátil aj s ďakovným listom.
Keď sa následne stretli naživo v snemovni, Franklin mal vyhraté: nemusel sa ani namáhať, pretože oponent ho sám oslovil a pustili sa do diskusie. „Predtým ma nikdy neoslovil a teraz hovoril so mnou veľmi zdvorilo. Odvtedy bol mimoriadne ochotný zo všetkých síl mi pomáhať,“ povedal vtedy Benjamin Franklin.
Napokon sa z nich stali priatelia.

 

Pocítite vďačnosť

Pred časom publikoval magazín Human Relations výsledky jedného takého výskumu a tie vyvrátili všetko, čo sme si mnohí doteraz mysleli o psychológii láskavosti.

Je logické, že k človeku, ktorý nám urobí láskavosť, cítime väčšiu vďačnosť. Páči sa nám oveľa viac, však? Ak vám niekto upečie koláč, cítite k nemu alebo k nej väčšiu náklonnosť.
No výsledky tejto štúdie ukázali, že opak je pravdou.
Človek, ktorého požiadame o láskavosť, naozaj pocíti silnú náklonnosť k nám. Inými slovami, človek, ktorý pre nás vykoná nejakú službu, nás začne mať rád, lebo sme mu umožnili cítiť sa lepšie a potrebnejšie.

lepšie vzťahyPrečítajte si tiež
11 krokov, ako mať lepšie a úprimnejšie vzťahy.

 

Ako využiť Franklinov efekt?

Franklinov efekt funguje len vtedy, ak nežiadate druhého človeka o niečo významné a veľké. A samozrejme, na konci mu preukážete úprimnú vďačnosť.
Ľudia majú radi pochvalu za to, že mohli niekomu pomôcť.

Keď sa Franklinov efekt využíva v prípade interakcií muž-žena, výsledný pocit je intenzívnejší. Dámy, ak totiž požiadate muža o láskavosť, dovoľujete mu objaviť v sebe mužnosť. Mnohé ženy tento efekt využívajú podvedome, inštinktívne, ani o tom nevedia. Vedia však, ako účinne pohladiť mužské ego. Ako si získať chlapa 🙂

Všetko je založené na predpoklade, že ak niekto pre vás urobil dobrý skutok, urobí ho znovu. Ľudia totiž predpokladajú, že láskavosti robia len pre tých, ktorých majú radi. Ak teda požiadate niekoho o láskavosť a on súhlasí, máte takmer vyhrané. Druhá strana takmer nikdy neodmietne – vždy treba žiadať o dosiahnuteľné a realistické veci, ktoré príliš nezaťažia dotyčného. Ten sa splnením láskavosť vo vzájomnom vzťahu viac angažuje, keďže robí pre vás niečo dôležité.

Záver? Niekedy je dobré láskavosti nielen preukazovať, ale aj slušne a vďačne požadovať 🙂

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.