Adriana Sklenaříková. Ako vyzerá jej bežný deň?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Adriana Sklenaříková. Či presnejšie Adriana Sklenaříková-Karembeu, hoci s prvým manželom Christianom Karembeu sa rozviedla a teraz žije v marockom Marrakéši s druhým manželom Aramom Ohanianom.
Slovenská supermodelka, ktorá prerazila vo svete. V Guinnessovej knihe rekordov je zapísaná ako modelka s najdlhšími nohami na svete (124 cm), bola Miss Wonderbra, moderovala v televízii a napísala napríklad knihu o životnom štýle s dlhým názvom Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top.

Ako vyzerá jej bežný deň? Ako sa dokáže udržiavať v top forme, hoci má na krku päťdesiatku? Ako Adriana tvrdí, „byť modelkou neznamená nemať komplexy, nemať lepšie chvíle a horšie dni. Sme ako všetci ostatní. Áno, dobre, možno trocha vo väčšom… A trocha viac nalíčené a načesané. Ale keď ráno vstaneme, máme pokrčenú tvár ako všetci.“
Adriana veľmi dobre vie, čo to znamená zdravý životný štýl – ona sama študovala medicínu v Prahe a jej mama bola dietologička. Má pevné zásady a disciplínu, ktoré síce občas poruší (zhrešiť občas treba, usmieva sa), ale v živote to má dobre upratané.
Pozrite si, ako vyzerá jej bežný deň.

 

Adriana Sklenaříková a jej bežný deň

„Najprv nalačno vypijem pohár vlažnej vody s citrónom, pokračujem bylinkovým čajom,“ začína rozprávať Adriana Sklenaříková.
Potom cvičí. Keďže nemá v rezerve glukózu, telo načrie do tukových zásob. Je to teda spôsob, ako schudnúť a zbytočne netrpieť. Ale nie je to jediný argument. Športovci často trénujú nalačno, aby si cvičili výdrž. Lebo organizmus nalačno je vo väčšej záťaži, prechádza krízou.

Až potom si dá raňajky, ktoré tvorí kaša z chia semienok, občas z ovsených vločiek alebo cereálií namočených v rastlinnom mlieku (mandľovom, sójovom, ryžovom, z lieskovcov). K tomu pridá čerstvé ovocie a trocha medu.
A dá si kávu. „Zbožňujem kávu. Prestávka na kávu je pre mňa dôležitá. V mladosti som kávu nepila. Teraz pre mňa predstavuje milú chvíľu oddychu, v ktorej si moje chuťové poháriky naplno užívajú jej horkosť a bohatstvo aróm. Vychutnávam ju a niekedy aj zhreším – pridám si no nej šľahačku…“ prezrádza.

 

Striedmy obed

Na obed jedáva dosť striedmo, predovšetkým preto, lebo dáva prednosť malým množstvám. A aj preto, lebo je obeťou profesionálnej deformácie. V časoch modelingu obedovala len zriedkavo. Je komplikované najesť sa, keď ste uprostred fotenia alebo vás práve líčia. Môžete sa zababrať a potom treba začať odznova.
Jedáva výživné jedlo, ktoré v tele vydrží – šalát s bielkovinami (zmes šošovica/ryža, šošovica/kvinoa alebo vajíčka). A dá si kávu!

adriana sklenaříková karembeu

Popoludnie

Popoludní nesmie chýbať malý ovocný olovrant. „Najradšej mám jablká. A dám si aj nejaké sušené ovocie, ktoré zbožňujem,“ vysvetľuje Adriana Sklenaříková. „Ak si mám dať niečo na zahryznutie, vo všetkých kategóriách vyhráva niečo z orechov hocijakého druhu. Takýto olovrant je nevyhnutný, aby vám nechýbala energia, najmä ak sa na obed neprepcháte! Večer mám rada… polievky, ale som si istá, že vás to neprekvapuje.“

 

Nevyhnutné cvičenie

„Do štyridsiatky športujeme kvôli zadku. Po štyridsiatke športujeme kvôli srdcu.“
Americkej herečke a producentke Téi Leoniovej sa podarilo takto bez príkras zhodnotiť situáciu a Adriana s ňou stopercentne súhlasí.
Dva kardiotréningy a jeden silový tréning za týždeň sú úžasným predsavzatím. Ona sama má napríklad veľmi dobre zabehnutý režim a cvičí skoro každý deň (5- až 6-krát týždenne). Ale vie, že režim je tu aj preto, aby sa občas narušil! Čo najmenej, ale treba si dopriať aj prestávky, zvoľniť tempo, ak nie, stanú sa z nás roboty.

Adriana sa pätnásť rokov intenzívne venovala gymnastike, takže nevychádzala z nuly. Osobne má veľmi rada metódu Laffay, pri ktorej sa využíva hmotnosť vlastného tela, ale tá si vyžaduje väčšiu športovú zdatnosť.
„Môj režim má dva základné aspekty. Najprv kardio (chôdza, beh, eliptický trenažér, švihadlo). Starať sa o srdce je základ, pretože tento orgán je motorom nášho zdravia. Srdce všetko poháňa, treba ho teda rozmaznávať a trénovať, aby dobre fungovalo,“ približuje Adriana.

cvikyPrečítajte si tiež
Účinné cvičenie pre vaše telo. 60 skvelých cvikov.

Niekedy, keď nie je doma a nemá potrebné vybavenie alebo sa jej nechce prezliekať, hľadá spôsoby, ako sa vynájsť. Kardiotréning nahradí chodením po schodoch a dá si svojich 16 poschodí. Je na schodisku a vzpriamená chodí hore-dolu po schodoch tridsaťpäť minút.
Kardio strieda so svalovým cvičením, aby dosiahla čo najlepšie komplexné výsledky. Pracuje aj na ohybnosti. Strečing je veľmi dôležitý, pomáha spomaľovať starnutie. Ak nie ste ohybní, nič sa nedeje. Pomaly to príde. Treba svojmu telu dôverovať, vždy môže napredovať. Vyčerpanie jej prináša okamžité uspokojenie. Je to dôkaz dobre vykonanej práce!

 

7 dní podľa Adriany Sklenaříkovej

ikona kalendárDeň 1: Kardio

Behávam štyridsať minút až hodinu. Po behu si dám strečing.

ikona kalendárDeň 2: Posilňovanie

Pred každým svalovým tréningom sa pätnásť až dvadsať minút rozcvičujem buď na eliptickom trenažéri, alebo krátkym behom. Telo sa tak zahreje a je pripravené na pohyb. Vyberiem si svalovú partiu, napríklad cviky na priame brušné svaly + core (vtedy sa zapájajú vnútorné svaly). Urobím 400 až 500 opakovaní. Ale každý má svoje tempo. Končím strečingom.

ikona kalendárDeň 3: Kardio

Rýchla chôdza v telocvični s veľkým prevýšením, medzi 12 až 15 %. A končím strečingom.

ikona kalendárDeň 4: Posilňovanie

Rozohrejem sa. Posilňujem ramená a chrbát (priemerne hodinu). A končím strečingom.

ikona kalendárDeň 5: Kardio

Vyberiem si cvičenie, ktoré som nerobila 1. a 3. deň (bicykel, eliptický trenažér alebo beh).

ikona kalendárDeň 6: Posilňovanie

Rozohrejem sa. Posilňujem svaly, ktoré som ešte v týždni neposilnila, napríklad stehná a zadok. A nakoniec strečing.

ikona kalendárDeň 7: Oddych

Iná možnosť je rozložiť všetky tri aktivity do každého tréningu, čiže tridsať minút kardio, dvadsať minút posilňovanie a desať minút strečing alebo tridsať minút kardio, dvadsať minút posilňovanie, desať minút strečing.

 

adriana sklenaříková behPravidelný beh

Behu venuje šesťdesiat minút, z ktorých beží svojím tempom približne dvadsať, aby sa dobre rozohriala. Potom beží tridsať sekúnd vysokým tempom. Vzápätí beží tridsať sekúnd veľmi pomaly dlhými krokmi, aby nabrala dych. A zopakuje to dvanásťkrát.
„Samozrejme, to je moje časovanie. Na začiatok vám odporúčam dve série po ôsmich behoch s minútovou prestávkou na oddych, počas ktorej budete bežať dlhým krokom alebo si dáte rýchlu chôdzu. Potom sa sústredíte na dĺžku intervalu a intenzitu behu, aby ste si zvyšovali fyziologické kapacity (srdcové, svalové) a vytrvalosť,“ radí Adriana Sklenaříková.

Ak vás zaujímajú tipy a triky Adriany Sklenaříkovej, siahnite po jej knihe. Radí v nej, ako byť top v jednoduchom zmysle slova. Teda dobre sa cítiť vo vlastnom tele, vo svojej koži, v hlave, byť vyrovnaná, vo forme, mať jasnejšiu myseľ.

Foto: Ikar, Instagram

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.