IKEA oslavuje. Už 30 rokov prináša do slovenských domácností funkčný a dizajnový nábytok za dostupné ceny

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zariaďovanie prvého bytu či vysnívaného domu patrí medzi činnosti, pri ktorých môžeme pustiť uzdu svojej fantázii a vytvoriť si domov svojich snov. V súčasnosti máme na výber množstvo interiérových štýlov, ktorými sa môžeme inšpirovať. Nebolo to tak vždy.
V minulosti mali Slováci na výber iba niekoľko druhov nábytku. To všetko však zmenila spoločnosť IKEA, ktorá presne pred 30 rokmi vstúpila na slovenský trh a ľuďom ponúkla nové možnosti zariaďovania. Nepoznaný nábytok so severským nádychom ľudí oslovil nielen svojím dizajnom, ale aj funkčnosťou.

 

Rovnako zariadené byty…

Zaspomínajte si na vaše detstvo. Je dosť pravdepodobné, že vaši susedia mali v tom čase rovnakú kuchyňu či obývačku ako vy. Na túto dizajnovú jednotvárnosť si veľmi dobre pamätá aj Maroš Schmidt, riaditeľ Slovenského centra dizajnu.
Podľa jeho slov vstup IKEA na slovenský trh všetko zmenil. „Keď prišla spoločnosť IKEA na slovenský trh mal som 13 rokov, žil som v petržalskom byte a zažil som ako dieťa, že sme tento byt dostali do užívania. Byt bol základne zariadený, tzn. kuchynská linka bola v bytoch všade rovnaká. V tom čase som mal množstvo spolužiakov, s ktorými sme sa navštevovali a bolo pre mňa celkom skľučujúce, že veľa mojich spolužiakov malo rovnako zariadený byt. V bytoch bola rovnaká nielen kuchynská linka, ale aj nábytok, ktorý si ľudia húfne kupovali v obchodných domoch. Preto som veľmi privítal pestrosť, ktorú priniesla spoločnosť IKEA na slovenský trh,“ spomína na príchod spoločnosti IKEA na Slovensko.

ikea 30 rokov

ikea 30 rokov

 

Dizajn spojený s funkčnosťou

Nábytok od spoločnosti IKEA rozprúdil vietor aj v dizajnérskom svete, a zákazníkom ponúkol nielen vkusné, ale aj cenovo dostupné a praktické výrobky. Slovákom sa tak naskytla možnosť zariadiť si svoj domov za prijateľné ceny a s nábytkom, ktorý dokázal ušetriť priestor, čo ocenili hlavne majitelia malých bytov.

„Na začiatku, keď som odišla z rodičovského domu dostala som sa do bytu, ktorý mal málo priestoru. Napriek tomu sa nám tam dobre bývalo a veľmi som ocenila úložné nápady na ušetrenie miesta, ktoré priniesla  IKEA. Ako mladá rodina sme si od začiatku zarábali na všetko sami, a preto nás potešila taktiež prijateľná cena, za ktorú sme si mohli kúpiť pekný, kvalitný a praktický nábytok,“ hovorí na tému funkčného nábytku od spoločnosti IKEA slovenská architektka, Tatiana Kollárová.

 

Favoritom je dodnes stolík LACK

Najpredávanejšou sériou výrobkov spoločnosti IKEA za posledných 30 rokov sa stala séria LACK. Stolíkov a políc z tejto série sa doteraz predalo takmer 1,5 milióna kusov. Za ich popularitou stojí nízka hmotnosť, skladnosť a jednoduchá možnosť rozobratia.

Druhým najpopulárnejším výrobkom sa stali poháre na stopke zo série SVALKA, z ktorých si vychutnáva svoj obľúbený nápoj až 1,4 milióna Slovákov. Nesmieme však zabudnúť ani na police a úložné systémy zo série IVAR v počte predaných kusov takmer 800 tisíc.
Máte niektorý zo spomínaných výrobkov doma aj vy?

ikea 30 rokov

 

Vízia do budúcna

Keďže IKEA patrí medzi najväčších maloobchodných predajcov na svete, je odhodlaná bojovať proti klimatickej zmene. V rámci svojej stratégie Lepšie pre ľudí a planétu navrhuje rôzne udržateľné riešenia a projekty, ktoré prispievajú k tomu, aby čo najviac ľudí mohlo bývať v udržateľnejšej domácnosti.

„Priamo v obchodnom dome IKEA Bratislava sa nachádza aj oddelenie Circular Hub, ktoré ponúka prostredníctvom projektu Druhý život nábytku použité či vystavené výrobky IKEA za nízke ceny. Pred pár dňami sme spustili aj jeho online formát, v ktorom si záujemcovia môžu zaobstarať nábytok mimo štandardnej ponuky,“ uvádza Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava.
Reč je napríklad o použitom nábytku či dopredaji výrobkov, ktoré už nie sú v aktuálnej ponuke.

circular hub ikea

Oslavy v IKEA
V rámci osláv prichystala IKEA špeciálne akcie pre členov IKEA Family.
Od 25. júna až do 31. júla 2022 ponúkne vybrané výrobky za zvýhodnené ceny.
V sobotu, 25. júna, sa od 10:00 do 18:00 môžu zákazníci tešiť na množstvo aktivít priamo v obchodnom dome. Dizajnéri IKEA si pre nich pripravili rôzne workshopy, na ktorých ukážu inšpirácie, ako ešte lepšie zariadiť svoje domácnosti. Nebudú chýbať ani rôzne iné aktivity, cvičenie na streche parkovacieho domu, dielne či program pre deti. Zákazníci môžu vyhrať množstvo cien a ochutnať aj švédske špeciality.
Zamestnanci dostanú pri príležitosti 30. výročia špeciálny darček. Limitovanú kolekciu oslavných ilustrácií na mieru pre nich vytvorila slovenská dizajnérka, Daniela Olejníková.

 

— PR článok —
Foto: Ikea

David McCabe Ikea

David McCabe

Ikea oslavuje 30 rokov


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.