Keď sa povie puding, takmer všetci si dnes predstavíme papierové vrecúško, v ktorom je pudingový prášok rôznych chutí – kakaový, jahodový, vanilkový, karamelový ap. Varí sa jednoducho, s mliekom a cukrom, jeho príprava je rýchla…ale tiež je to stále to isté. A trošku oklamané, nemyslíte?
Kedysi však naše staré mamy varievali úplne iné pudingy, ktoré už boli takmer ako nákypy a nielenže chutili, ale aj zasýtili. Veľmi dobre to vie jedna z najvýznamnejších slovenských spisovateliek Terézia Vansová, ktorá zbierala recepty od čitateliek ženského časopisu Dennica na prelome 19. a 20.storočia. Zostavila potom kuchársku knihu, aká dlho nemala obdobu.
Poďte s nami vyskúšať tri z pudingov, ako sa pripravovali kedysi.
Pudingy na rôzne spôsoby
Puding je anglické slovo a označuje špeciálne národné anglické múčne jedlo. Anglické vianočné pudingy majú veľké rozmery a bývajú pripravované a varené starostlivo, takmer slávnostne. Varia sa v obrúskoch, menšie v servítkach, a varenie si vyžaduje viac hodín.
„Príprava pudingov, ale zvlášť nákypov, vyžaduje veľkú pozornosť a presnosť, lebo aj malá chyba môže spôsobiť nezdar. Napríklad jednou zo základných podmienok úspechu je tuhý sneh, a tento sa neušľahá z takých bielkov, do ktorých sa dostal čo len aký malý kúštik žĺtka,“ píše Terézia Vansová v spomínanej Novej kuchárskej knihe, ktorá vyšla v novom krásnom vydaní a nájdete v nej 900 osvedčených receptov. K tomu aj rôzne tipy, ako sa kedysi stolovalo a prestieralo, aké pokrmy sa varili v slávnostné dni, ako mala prebiehať správne obsluha a tiež pridáva tipy o správaní sa pri stole.
3 recepty na tradičné pudingy
1. Žemľový puding
250 g nakrájaných, mliekom obliatych žemlí alebo rožkov sa zamieša s 2 vajíčkami. Ďalej sa pridajú 2 vrchovaté lyžice cukru s vanilkou, lyžica ryžovej múky, 60 g masla, šťava a kôra z citróna.
Môže sa piecť alebo variť.
2. Puding s jabĺčkami
Asi 6 žemličiek (podľa potreby viac alebo menej) sa rozkrája na tenké kolieska a poleje sa dobrým mliekom. Nákypová forma sa vymastí čerstvým maslom, na dno sa dá vrstva žemličiek, na ne na plátky nakrájané jabĺčka, na tieto hrozienka, cukor, škorica, citrónová kôra a kúsky masla, potom zase žemličky a tak striedavo až dovrchu.
Navrch majú prísť žemličky. Konečne rozmiešať 2 žĺtky s 250 ml sladkej smotany alebo vína, poliať a upiecť.
3. Orechový puding
250 g masla, 5 žĺtkov, 2 vajíčka, 200 g cukru, 250 g orechov utlčených s mliekom, 250 g strúhanky, citrónová kôra, štipka soli, šálka sladkej smotany, sneh z 5 bielkov. Maslo sa mieša so žĺtkami, potom sa pridajú vajíčka, cukor, orechy, strúhanka a nakoniec sneh.
Uvarí sa vo forme v pare, podáva sa s ovocnou šťavou.
Vyskúšajte tiež recept na
Pudingový koláč, ktorý si zamilujete.
Pudingy varené aj pečené
Pudingy sa varia aj pečú. „Varia sa na spôsob anglických v obrúsku, ktorý musí byť nielen čistý, ale ešte aj prepraný, na prostriedku vo veľkosti taniera nahrubo vymastený maslom a posypaný strúhankou. Keď sa má doňho naliať pudingová hmota, položí sa obrúsok na dierkovú misu. Potom sa zaviaže, ale tak, aby mala hmota dosť miesta „narásť“. Obrúsok sa tuho zaviaže a dá sa do hrnca s vriacou vodou,“ vysvetľuje Terézia Vansová vo svojej kultovej knihe.
Aby sa nepotopil ani neprihorel, musí sa zavesiť, alebo sa na spodok hrnca položí obrátený tanier. Keď voda vyvrie, má sa dolievať vriacou. Keď sa takto varený puding vyberá z vody, položí sa zase na dierkovú misu, aby odtiekol, kým sa obrúsok odviaže. Potom sa puding vyklopí na misu, poleje sa nejakým krémom a nesie na stôl.
Iný spôsob prípravy je vo vymastenej, strúhankou vysypanej forme, ktorá sa vloží do vriacej vody a nechá sa tam vrieť, kým puding nie je uvarený. Skúška sa spraví ihlicou na pletenie – keď ihlicu vytiahneme čistú, je puding hotový.
Môže sa aj piecť vo formách na nákyp. Tie sa najskôr vymastia a vysypú strúhankou, formy na ľahké vaječné nákypy sa vysýpajú múkou, múkou pomiešanou s cukrom alebo samotným cukrom.
Zdroj a foto: Nová kuchárska kniha, Tatran, LepšíDeň.sk, Vecteezy.com