V novembri treba čo najlepšie pripraviť záhradu na zimu. Upratať ju, postarať sa o citlivé rastliny, vysadiť niektoré kríky a stromčeky, pripraviť si listovku. Treba ešte vybrať zo zeme a uložiť poslednú zeleninu, zasadiť cesnak, okrasné cibuľoviny, a urobiť mnoho ďalších, väčších i menších úkonov. November v záhrade je pomerne aktívny – na čo teda nezabudnúť a čoho sa vyvarovať?
Poradíme, čo s opadaným lístím, kedy zozbierať posledné plody, čo vysadiť a na čo si dať pozor.
Lístie nevyhadzujte, urobte si listovku
Lístie zo stromov opadáva doslova za noc a ráno sa brodíme pestrofarebným lístím. Nielen na záhrade, ale všade, kde rastú listnaté stromy. Listy na záhrade je však potrebné pohrabať a zlikvidovať. Všetko lístie však hrabať nemusíte, ak vám vyslovene neprekáža.
Pre prírodu je totiž lístie prirodzenou perinou. Zeleninové záhradky núkajú posledné dary jesene, treba ich prijať a následne upraviť pôdu na záhonoch. Chúlostivých rastlinkám treba dopriať vhodnú prikrývku, aby boli dobre ochránené pred prichádzajúcou zimou a mrazom.
Urobte si vlastnú listovku. Časť lístia určite hodíte do nádoby na bioodpad, niečo na kompost, ale skúste si tento rok “založiť” vlastnú listovku. Nie je to hnojivo, ako si mnohí myslia a nebudete ho mať na budúcu jar. Listovka je vlastne kvalitný substrát, ktorý sa vytvorí za 2-3 roky. Vďaka vysokej nasiakavosti má listovka schopnosť viazať minerálne živiny. Neskôr výborne poslúži ako substrát na rozmnožovanie a pestovanie rastlín.
Ako na to?
Nahrabte lístie na kopu niekde v rohu záhrady alebo na vhodnom mieste. Prikryte tenkou vrstvou zeminy, čiže vytvoríte akoby hrobček. Tak začne vo vnútri pomaly fermentovať, čo trvá 2 a viac rokov. Počas leta túto kopu vždy polievajte vodou, aby tam bola potrebná vlhkosť. Počas roka môžete kopček premiešať, ale na vrch dajte vždy vrstvu zeminy.
Výsledkom bude substrát, ktorý obsahuje vyše 50% organických látok. Môžete ho potom premiešať s kompostom a máte úžasný substrát, ktorý si vaše rastliny, či zelenina zamilujú 🙂
takto si môžete každý rok založiť jeden kopček listovky
Záhradné upratovanie
To večné upratovanie! Všade rozfúkané lístie, zvyšky stoniek a kvetov rastlín, polámané vetvičky stromov. Mäkké časti rastlín a listy poputujú do kompostu. Drevnaté a väčšie časti je vhodné odviezť do bioodpadu – aj preto robia obce zber bionádob až do konca novembra, pretože vedia, že v novembri sa ešte naozaj veľa upratuje :-).
Je dobré vyčistiť aj pôdu od zvyškov rastlín a koreňov. Na jar sami sebe poďakujete, že ste túto prácu vykonali už na jeseň. Zároveň sa tak vyhnete tomu, aby vo zvyškoch rastlín prezimovali rôzni škodcovia, ktorí potom dokážu potrápiť každého záhradkára.
Zber poslednej zeleniny
Záhradkári dobre vedia, že v novembri ešte je čo dozbierať. Mrkva, petržlen, zeler i kapusta čakajú na vaše pracovité ruky. Koreňovú zeleninu je najlepšie opatrne vybrať z pôdy, jemne očistiť a uložiť do pivnice. Kto pivnicu nemá, môže ju spracovať ako zaváraninu, prípadne aj zamraziť či usušiť.
Kto má skleník, môže už pozbierať poslednú úrodu rajčín a to i v prípade, ak ešte nie sú úplne zrelé. Pekne dozrejú zabalené napríklad do hodvábneho papiera. Poznáte ten trik, že rajčinky vám rýchlejšie dozrejú, ak ich uložíte spolu s jabĺčkami? Vyskúšajte a uvidíte.
Prečítajte si tiež
Ako nechať paradajky dozrieť? Vyskúšajte tieto 4 triky.
Vysejte aj novú zeleninu
Do časti záhonov môžete rovno zasiať novú zeleninu, napríklad cibuľu, petržlen, či skorú mrkvu. V novembri je aj čas na vysadenie obľúbeného cesnaku. Veď ako sa hovorí, cesnaku nie je nikdy dosť. Jedlá dokáže skvelo ochutiť a má mimoriadne pozitívne účinky na naše zdravie. Škoda len, že z rôznych zdravotných dôvodov si ho nemôže dopriať každý.
Cesnaku sa dobre darí v piesčitej a vzdušnej zemine. Ak ho vysadíte na jeseň, úroda cesnaku vás poteší až koncom leta budúceho roka. Cibuľoviny v podstate môžete vysádzať až do doby, kým pôda úplne nezamrzne.
Vysaďte trvalky, kríky aj stromčeky
Rovnako ako cibuľoviny, aj rôzne druhy trvaliek, kríky a stromčeky môžete vysádzať až do doby, kým pôda nezamrzne. Približne v druhej polovici novembra by už mali byť chúlostivé druhy rastlín zakryté a stromy obalené. Na ochranu stromčekov je vhodný napríklad obal z juty.
Medzi trvalky je vhodné rozhodiť trošku kompostu a zapracovať ho aj do pôdy. Dreviny pred príchodom zimy dobre zalejte. Skontrolujte tiež pevnosť ukotvenia vysadených stromčekov, aby ich v zime silný vietor nevyvrátil.
Zazimujte chúlostivé rastliny
Niektoré rastlinky sú veľmi chúlostivé na chlad a mráz a mohlo by sa stať, že by do jari nevydržali. Preto je dobré sa o ne postarať tak, aby ste predišli zbytočným stratám. Vašu pozornosť si zaslúži aj bylinková záhradka. K bylinkám prihrňte zeminu, môžete použiť aj bielu netkanú textíliu. To im určite pomôže lepšie zvládnuť zimu.
Tymián, pažítku alebo mätu si môžete aj sčasti vykopať a presadiť do kvetináča. V teple na parapetnej doske sa bude bylinkám dariť a aj v zime si užijete ich liečivé účinky a výborne nimi dochutíte obľúbené jedlá a nápoje.
Voda, závlaha a náradie
Pozor treba dať napríklad na vodu, ktorá mohla ostať v rôznych nádobách, záhradných kvetináčoch, v polievacích hadiciach a pod. Mráz, ktorý už môže byť doslova za dverami, by ich mohol ľahko potrhať. Ak máte závlahu, určite ju kompresorom “prefúknite” – ak nemáte kompresor, robia to šikovní ľudia, vyjde vás to na 20-30€ a máte po probléme. V južnejších častiach Slovenska síce tak nemrzne, čiže tam by mráz asi neprenikol tak hlboko, aby zavlažovací systém poškodil, ale človek nikdy nevie. A v severnejších častiach to urobte určite!
Všetko náradie, ktoré už nebudete potrebovať, treba pekne očistiť a uložiť do kôlne.
Ruže už odkvitli – ostrihajte ich
Keď obľúbeným voňavým ružiam odkvitnú posledné kvety a opadajú listy, netreba váhať s ich posledným tohtoročným rezom. Popínavým ružiam odstráňte zvyšky kvetov a poškodené vetvičky. Nerežte ich, ale podľa potreby ich upevnite k opore, v zime sa im môže takéto opatrenie zísť.
Čo sa týka kvetinových záhonov, nezostrihajte ich celé. Nechajte aspoň časť suchých nadzemných častí trvaliek. Prečo?
Stanú sa vhodným zimoviskom pre niektoré užitočné živočíchy. Je tiež dobré označiť si miesta, kde máte vysadené trvalky, aby ste na jar na týchto miestach omylom nekopali. Ak chcete mať na jar a v lete atraktívnu záhradu, musíte sa predsa o ňu na jeseň patrične postarať.
Zazimovanie obľúbených muškátov
- Čím dlhšie zostanú muškáty vonku, tým lepšie. Ochránite ich pred škodcami a chorobami.
- Očista – muškáty zbavte suchých a žltnúcich listov, ale aj kvetov a buriny.
- Zálievka – rastliny mierne zalejte a očistite spodnú časť kvetináča.
- Muškáty dobre prezimujú pri teplote od 5 do 10 stupňov Celzia.
- Iný spôsob – môžete ich aj vybrať z kvetináča, zabaliť do novinového papiera a odniesť do tmavej a vlhkej pivnice.
A čo ovocné stromy?
Aj o ovocné stromy je potrebné sa v novembri dobre postarať. Napadané lístie pod stromami odstráňte, aby sa nestalo útočiskom škodcov. Pôdu pod stromami prekyprite, môžete do nej zapracovať aj kompost. Zo stromov odstráňte aj zbytky plodov, tiež môžu byť zdrojom rôznych chorôb, čo by sa prejavilo na ďalšej úrode. Viete na čo slúži náter z vápna? Na dezinfekciu kmeňa stromov a likvidáciu škodcov. Zároveň zabránite praskaniu kôry v zimnom období.
Áno, jeseň je pani bohatá, čo farbí listy do zlata. Vietor hojdá konáriky stromov a na policiach v komore už iste aj u vás stojí vojsko v pozore. Všetkým záhradkárom a dobrým ľuďom prajeme príjemnú a pokojnú farebnú jeseň.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Pixabay.com, Unsplash.com, Pexels.com