Kníhviazač. Do kníh vloží vaše trápenie, bolesť i tajomstvá

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Kradneš im duše,“ hlas sa mi odrazu zlomil. „Nečudo, že sa ťa boja. Nalákaš ich sem, vysaješ ich vnútro, zoberieš si, čo chceš, a potom ich pošleš preč s prázdnymi rukami. Toto sú teda knihy. Život. Človek. A ak kniha zhorí, človek umrie.“
Mysteriózny historický príbeh, ktorý vás prekvapí svojou originálnou myšlienkou a skvelým rozprávačstvom. Knihy v ňom slúžia ako úložisko skutočných životov. Temné sily, tajuplné udalosti, jeden mladý učeň a sila kníh.
Kníhviazač.

 

Originálny Kníhviazač

V príbehu spoznávame mladého Emmetta, syna farmára, ktorý sa večer vracia z práce na poli a čaká ho na stole list. Dozvedá sa, že má nastúpiť ako učeň viazačky kníh. „Neposielame ťa preč. Ona si ťa vyžiadala… Viazačstvo je… dobré remeslo. Poctivé. Nemáš sa čoho báť,“ upokojujú ho rodičia.

Pravdou však je, že je to remeslo, ktoré prebúdza v ľuďoch strach, pretože je opradené povesťami a predsudkami. No Emmetovi rodičia si nemôžu dovoliť odmietnuť takéto povolanie a tak mladík prichádza do dielne, kde je jeho úlohou vyrábať nádherné knihy. V každej z nich má uschovať niečo výnimočné a zvláštne: spomienky. Ak chcete na niečo zabudnúť alebo navždy pochovať ťaživé tajomstvo, vaše trápenie zviaže. A vy si už nikdy nebudete musieť spomenúť na bolesť, ktorú vám spôsobilo.

Zmluva s diablom. Tak toto Seredith robila? Mrcha, stará ježibaba… Snažil som sa prilepiť farebný papier na vrch bieleho, no minul som. Prekliate nešikovné, roztrasené ruky. Aj keby kvôli tomu musela zapredať dušu. No čo to všetko malo spoločné s knihami, papierom, kožou a lepidlom?

Kníhviazač príbeh

V trezore pod dielňou Emmetovej majsterky viazačky sú starostlivo uschované a zaznamenané nekonečné rady kníh a tajomstiev. Každá kniha, ktorá bola kedy zviazaná, obsahuje niečie spomienky. Niečo, na čo chcel ten človek zabudnúť. Jedného dňa však Emmett objaví niečo nečakané: jeden zo zväzkov nesie jeho meno.

A teraz si predstavte, že by ste dokázali vymazať svoje trápenia a bolesť. Že by ste mohli zabudnúť na svoju bolesť. A že by ste vedeli skryť to najtemnejšie tajomstvo…

 

 

Mix fantasy, histórie a romantiky

Kníhviazač je originálny príbeh o „viazaní ľudí“, ich spomienok, smútku, bolesti, ich tajomstiev. Atmosféra renesančného mesta a tajomna s mystickými prvkami. Mix fantasy, histórie a romantiky.
A verte, že to „najtemnejšie tajomstvo“ vás prekvapí, možno aj šokuje, no je neuveriteľné, že práve také čosi vložila autorka do historického príbehu. Pretože v tom čase išlo o čosi, čo neprichádzalo do úvahy. Muselo byť zabudnuté, vymazané z pamäti, „zviazané“  do knihy a založené na neprístupné miesto…

V kozube praskal oheň. „Vedeli ste, že sa rozmáha obchod s falzifikátmi? Čo na to hovoríte?“
Stíchol, no neprekvapilo ho, keď nedostal odpoveď.
„Nikdy som žiadny nevidel – teda, nie som si toho vedomý –, zaujímalo by ma však, či by v nich bol nejaký rozdiel. Volajú ich romány. Ich výroba musí byť oveľa lacnejšia. Dajú sa totiž kopírovať. Ak ste dosť opatrný, môžete zas a znovu predávať ten istý príbeh. Často premýšľam nad tým, kto by ich písal. Predpokladám, že ľudia, ktorí si radi predstavujú ľudské nešťastie. Tí, ktorých netrápi faloš. Ľudia, ktorí dokážu celé dni sedieť a písať smutné lži bez toho, aby sa z toho zbláznili.“

knihy lepsiden.skPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

 

Autorka Bridget Collinsová

Anglická spisovateľka Bridget Collins sa narodila v roku 1981 v Kente, Anglicku. Vždy snívala o hereckej kariére, a preto študovala na londýnskej Akadémii muzických a divadelných umení, no po ukončení štúdia sa ocitla pri písaní románu, ktorý jej pomáhal pri odreagovaní sa od školy. Napokon zistila, že toto je jej povolanie. Jej prvá kniha získala veľké úspechy a ocenenia. Odvtedy napísala šesť kníh pre mládež. Kníhviazač je jej prvá kniha pre dospelých a hneď sa dostala na zoznam najpredávanejších kníh Sunday Times. Doposiaľ je herečkou amatérkou, miluje kníhviazačstvo, behanie, zdravé jedlo a poriadny šlofík, ktorý miluje takmer rovnako, ako čítanie.

Bridget Collins Kníhviazač

Foto: vydavateľstvo Motýľ, Twitter/Bridget Collins


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.