Koleus – pestrofarebná pŕhľava. Pestovanie, zazimovanie a chyby pri starostlivosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Počuli ste už o rastline koleus? Na prvé počutie vám tento názov možno nič nehovorí, no určite ste si ju už všimli na nejakom balkóne, na terase v meste alebo v parku. Jej pestré listy sa totiž nedajú prehliadnuť 🙂
Koleus – latinský názov Coleus blumei je zaujímavá a nenáročná rastlina. Jej rodiskom je južná Ázia a Austrália, odtiaľ sa rozšírila do tropickej Afriky. Patrí medzi trvalky, no v miernom podnebí je pestovaná ako letnička. Ľudovo jej hovoríme africká žihľava, alebo pestrofarebná pŕhľava. Určite môže pekne ozdobiť vašu terasu, balkón či záhradu, tak sa pozrime na jej pestovanie, vhodné podmienky a prípadných škodcov.

Pŕhľava, ktorá nepŕhli

Tvar listov je zvyčajne vajcovitý alebo srdcovitý so zúbkovaným okrajom a štvorhrannou stonkou. Svojím vzhľadom nám pripomína pŕhľavu, od tejto podobnosti je odvodený jej ľudový názov – africká pŕhľava. Zaujímavosťou je, že jej listy vôbec nepŕhlia. Rovnako ako jeho vzdialenú príbuznú, aj koleus radíme do čeľade hluchavkovité. Kvitne drobnými modrými alebo bielymi kvietkami, ktoré sú usporiadané do kláskov.

Na rozdiel od listov, sú kvietky nevýrazné. Niektorí pestovatelia ich považujú za neestetické a tak ich vylamujú, a nechávajú vyniknúť iba listy. Na listoch sa naraz nachádzajú aj tri farby, pričom niektoré rastliny vôbec nemusia mať zelené odtiene. Kultivary nájdeme v rozmanitých farbách a odtieňoch. Od bledožltej, cez jasnú oranžovú, krikľavo červenú, výraznú bordovú, cviklovo fialovú až po odtiene hnedej.

koleus africká žihľava

Ako si zaobstarať africkú žihľavu?

Priesady si môžete kúpiť v obchodných centrách, záhradných centrách alebo priamo od pestovateľov na tržnici. Jedna rastlinka vás vyjde na cca 4 eurá.

  • Rozmnožuje sa pohlavne semenami. Môžeme si zakúpiť semená, a tie vysiať do výsevného substrátu veľmi skoro na jar.
  • Rýchlejším a menej zložitým rozmnožovaním je nepohlavné rozmnožovanie pomocou stonkových alebo listových odrezkov. Odrezky môžeme odoberať pred zazimovaním rastliny, keďže výhonky potrebujeme skrátiť. Odobraté odrezky dáme do pohára s čistou vodou. Do 10 dní by mali odrezky vyhnať korienky. Následne ich opatrne vysadíme do substrátu a zalejeme vodou. Získame tak mladé rastlinky.

Zimovanie letničky

Keďže rastlina u nás neprežije zimu, môžeme ju zazimovať. Na zazimovanie potrebuje koleus svetlé miesto s teplotou od 10 do 15°C. Predsieň alebo chodba, prípadne zimná záhrada by jej mali poskytnúť dostatok svetla. Rastlinu treba pred zimou zostrihať na 1/3  a občas mierne zaliať, najlepšie až po úplnom vyschnutí substrátu.

žihľava pŕhľavaPrečítajte si tiež
Žihľava, či pŕhľava. Tipy a recepty.

Pestovanie a vhodné podmienky

Optimálnymi podmienkami na pestovanie rastliny počas leta je svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Moderné kultivary znesú aj tieň či priame horúce slnko.

Svetlo (aspoň rozptýlené) je potrebné na vyfarbovanie listov. Pôda by mala byť humózna a priepustná, bohatá na živiny. Pri pestovaní v nádobách nezabudnite na drenážnu vrstvu (kamienky, štrk). Hnojiť môžete každé dva týždne hnojivom „NPK“. Koleus má rád primeranú zálievku a rosenie listov, neznáša však premokrenie substrátu a vysoký obsah vápnika v pôde.

Zastrihávanie a zaštipovanie vrcholových výhonkov rastliny podporí jej rast a hustotu. Každým rezom začne totiž vyháňať z koreňa nové výhonky.

Vedeli ste, že?
Čím tmavšie listy rastlina má, tým lepšie znesie tieň. Druhy so svetlými listami je lepšie vysadiť na slnečné miesto.

Škodcovia a chyby pri pestovaní

koleus africká žihľavaKoleus je pomerne odolná rastlina, no občas jej vrcholové výhonky zvyknú napádať vošky. Keď sa objavia, zakročte buď chemickým postrekom proti voškám alebo mydlovým roztokom, ktorým postriekate napadnuté listy.
Pokiaľ pozorujete na rastline tzv. „vyťahovanie listov“, koleus má málo svetla. Pri premokrení pôdy začnú opadávať spodné listy a pri teplote nižšej ako 13°C listy žltnú.
Žltnutie listov môžete pozorovať zväčša na konci letnej sezóny, keď sú už noci chladnejšie. Listy zvyknú opadávať pri zazimovaní rastliny, všetku energiu totiž koleus kumuluje v koreni a sústredí sa na prežitie.

Africkú pŕhľavu môžete pestovať na balkóne, na záhone v záhrade, ale aj ako izbovku. Elegantne rastlina vyzerá vo vysokých truhlíkoch, v kombinovanej výsadbe s okrasnými trávami alebo povojníkmi (okrasné bataty).
Na parapete vynikne spolu s kríčkovými alebo poloťahavými muškátmi, no nič nepokazíte ani petúniami či verbenou (železníkom). Ak vyrazíte do záhradného centra alebo na tržnicu, určite si zakúpte priesady. Ich krása si vás získa a budete sa z nich tešiť po celú letnú sezónu, pri teplej jeseni až do Dušičiek 🙂

Foto: Freepik.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.