Napínavé krimi. Bestsellerový autor Robert Bryndza a jeho Diablova cesta

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Obľúbená detektívna dvojica Kate Marshallová a Tristan Harper sú späť. Do akých hlbín ich zavedie pátranie po stratenom chlapcovi? A existuje vôbec nádej, že by mohol žiť, keďže zmizol už pred jedenástimi rokmi?
Obaja vyšetrovatelia budú musieť zostúpiť do temných hlbín Diablovej cesty, kde sa možno skrýva celá pravda…
Robert Bryndza a jeho nové krimi Diablova cesta.

„Vedeli ste, že v Spojenom kráľovstve každoročne nahlásia ako nezvestných vyše stodvanásťtisíc detí?“
„To vážne?“ zdesila sa Sadie.
„Veľa z nich sa nájde, ale aj tak je to strašidelná štatistika.“
„Aké sú šance, že nájdete Charlieho?“
„Nebudem klamať. Malé. Máme však dobré výsledky v nachádzaní nezvestných,“ povedala Kate.

Diablova cesta Robert Bryndza

Krimi Diablova cesta

Bola to nešťastná náhoda alebo premyslený zločin?
Kam zmizol chlapec a prečo sa vôbec stratil?
Podarí sa ho vypátrať dvojici vyšetrovateľov Kate a Tristan?

Súkromná detektívka Kate Marshallová miluje plávanie v mori. Najmä v také ospalé letné rána, aké bolo v ten deň. Jej dom stojí na vrchole útesu v Thurlow Bayi na južnom pobreží Anglicka. Zbehla dolu na pieskovú pláž a vrhla sa do vody. No zabudla na spätný smrtiaci prúd, ktorý ju takmer zabil. Stiahol ju pod vodu a robil si s ňou čo chcel….

Našťastie ju zachránili mladíci na pláži a Kate sa ocitla v nemocnici. Tak sa všetko začalo a nebyť tej malej nehody, nikdy by sa nedostala k prípadu strateného chlapca.
V nemocnici sa totiž stretne s Jean Julingsovou. Tá jej rozpovie srdcervúci príbeh o tom, ako sa pred jedenástimi rokmi počas stanovačky na mieste zvanom Diablova cesta stratil jej trojročný vnuk Charlie…

Jean svietila na tmavý hučiaci prúd a vykrikovala Charlieho meno, mala pocit, že jej hlas zaniká v tme. Minúty plynuli, bola z nich hodina, potom dve a Jean kŕčovito zvieralo žalúdok. Charlieho nikde nebolo. Okolo štvrtej sa začalo brieždiť a vtedy zavolali na políciu.
Keď nad slatiny vyšlo slnko, prišlo policajné auto, potom ďalšie dve.
Rozbehlo sa profesionálne pátranie, ale Charlieho nenašli.

Kate, ešte otrasená z toho, že sa takmer utopila, súhlasí, že sa s Tristanom Harperom prípadu ujmú a pokúsia sa zistiť, čo sa vtedy mohlo stať. Keď sa Katina a Tristanova detektívna agentúra začne udalosťami tej osudnej noci zaoberať, zistia, že Jean má problematickú minulosť a navyše im nehovorí tak celkom pravdu.

Čo sa vtedy na Diablovej ceste uprostred vresovísk a močarísk stalo? Uniesli Charlieho? Alebo spadol do rieky, ktorá mizne v Diablovej rokline?
Kate a Tristan zistia, že sociálna pracovníčka, ktorá sa vtedy o Jean a jej dcéru Becky zaujímala, bola nájdená brutálne zavraždená, niekto ju ubil kladivom. A to krátko po Charlieho zmiznutí, takže ďalšia nezrovnalosť a silné podozrenie, že tu čosi nehrá.
Vyšetrovatelia preto musia prehodnotiť všetko, čo si dovtedy o prípade mysleli…

Diablova cesta Robert Bryndza

Jeho zmiznutie vás šokuje…i zarmúti

Robert Bryndza sa opäť ukazuje ako šikovný a skúsený rozprávač, ktorý vás vie namotať, skvele vykreslí prostredie, vzťahy, postupné vyšetrovanie. Do príbehu vie dať aj trochu tajomnosti, humoru, neprekombinuje ho, čiže je to skutočne oddychovka, pri ktorej sa len necháte unášať.

Áno, od istého momentu tušíte, kam to povedie, viete to predvídať, napriek tomu chcete čítať ďalej, ako sa to celé rozmotá. Skvelá je postava Kate Marshallovej, ktorá si zažila svoje – minulosť ju nešetrila, bola alkoholičkou, no už dlho nepije. Bola zlomená…napriek tomu skrotila svojich démonov a teraz bojuje za spravodlivosť. Pomáha iným. Aj vďaka tejto linke je príbeh miestami emocionálnejší, dobre vykreslená jej cesta životom, vzťah k Tristanovi a synovi, ktorý žije v zahraničí.

Kniha Diablova cesta plynie možno trošku pomalšie ako predošlé, ale nestráca nič na svojej pútavosti a napätí. Samotné zmiznutie Charlieho šokuje, prekvapí a možno mnohých zarmúti, čo k tomu viedlo, čo sa udialo…najmä čitateľky-matky.

„Dva týždne po zmiznutí Charlieho Julingsa,“ prečítal Tristan nahlas z  obrazovky, „polícia nemá podozrivých ani stopy. Podľa jednej teórie sa Charlie odtúlal od rodinného stanu a  spadol do Diablovej rokliny. No sociálna pracovníčka Anna Treadwellová sa vyjadrila, že ‚v rodine boli problémy‘ a ‚známe nedostatky v súvislosti so starostlivosťou o Charlieho‘. Čo to podľa vás mohlo byť?“

 

ROBERT BRYNDZA

Robert Bryndza je autorom mnohých bestsellerov, ktorých sa len v anglickom jazyku predalo viac ako štyri milióny výtlačkov. Preslávil sa predovšetkým svojimi trilermi.

Jeho debut na poli detektívnych trilerov, Dievča v ľade (The Girl in the ICE), vyšiel v Británii vo februári 2016 a počas prvých piatich mesiacov sa z neho predalo milión výtlačkov. Kniha sa stala číslom jeden na britskom, americkom aj austrálskom Amazone, do dnešného dňa sa jej predalo viac ako 1,5 milióna výtlačkov v angličtine a dočkala sa prekladov do ďalších 29 jazykov.

Po titule Dievča v ľade, v ktorom Robert predstavil vyšetrovateľku Eriku Fosterovú, pokračoval v tejto sérii knihami Nočný lov (The Night Stalker), Temné hlbiny (Dark Water), Do posledného dychu (Last Breath), Chladnokrvne (Cold Blood) a Smrtiace tajnosti (Deadly Secrets), ktoré sa tiež stali svetovými bestsellermi.

Potom sa Robert zameral na novú sériu trilerov s hlavnou hrdinkou Kate Marshallovou, bývalou policajtkou, ktorá sa stala súkromnou vyšetrovateľkou. Hneď prvá kniha zo série s názvom Deväť brestov (Nine Elms) sa stala najpredávanejšou knihou na americkom Amazone, umiestnila sa v prvej pätici bestsellerov na britskom Amazone a postupne vyšla v ďalších 15 krajinách. Aj ďalšie prípady Kate Marshallovej a jej asistenta Tristana Harpera s názvom Temné piesky (Shadow Sands) a Keď sadá súmrak (Darkness Falls), ktoré vyšli v rokoch 2020 a 2021, sa stali svetovými bestsellermi.

Po troch prípadoch Kate a Tristana sa Robert na jeseň roku 2022 rozhodol vrátiť späť k obľúbenej Erike Fosterovej a jej tímu a pripravil im stretnutie s prefíkaným vrahom v knihe Osudné svedectvo (Fatal Witness). Teraz znova predstavuje detektívnu agentúru Kate Marshallovej a jej štvrtý prípad.

Robert Bryndza

Foto: Lepšídeň.sk, Grada, FB/Robert Bryndza


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.