Ako nás ohrozuje kozmetika po záruke, či testery v obchodoch?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sledujete si záručnú dobu kozmetiky, ktorú doma používate? Viete, kedy ste čo kupovali? Alebo si myslíte, že určite to nemáte tak dlho… To je častá chyba, ktorá nám môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy na pokožke, očiach, či perách. Kozmetika po záruke môže byť naozaj riziková rovnako ako pokazené potraviny alebo expirované lieky.
Podobné je to pri testeroch, ktoré využívame v obchodoch pred kúpou. Majú nám pomôcť rozhodnúť sa, no zároveň nám ohrozujú zdravie.
Takže priznajme si to – väčšina z nás si nestráži záručnú dobu kozmetiky, rôznych krémov, rúžov na pery, odličovačov ap. Spoliehame sa na to, že vydržia „večne“ a aj keby nie – ako vážne nám už môžu uškodiť? A pri testeroch nemyslíme na možné dôsledky…

 

Kozmetika po záruke

Pravdou je, že nie na všetkých kozmetických prípravkoch je uvedená záručná doba a často na dátum kúpy zabudneme v okamihu otvorenia. Možno si zámerne šetríte drahé krémy proti vráskam, denné, či nočné krémiky, značkový parfum… Krém po záruke však nielenže nie je taký účinný, možno už tak nevonia, ale môže uškodiť vašej pokožke.

Platí to najmä pri dekoratívnej kozmetike. Mnohé ženy si postupne nakúpia rôzne odtiene rúžov na pery s tým, že ich budú priebežne striedať. Podľa zistení je však pravdou to, že bežne použijeme jeden odtieň cca 10x mesačne. Takže raz za čas si treba rúže pretriediť a ak nechcete riskovať alergickú reakciu alebo infekciu, treba tie staré vyhodiť. To isté platí pre ceruzky na oči, na mihalnice atď. Aplikácia starej riasenky vám môže zaniesť do oka infekciu, ktorej sa budete dlho zbavovať.
Kozmetika má teda tiež svoju záručnú dobu. Vo všeobecnosti platí, že by ste nemali používať kozmetiku, ktorá je otvorená viac ako 12 mesiacov.

Mimochodom, pravidelne obnovovať by ste mali aj zubné kefky a hubky na umývanie. Už po troch mesiacoch sa na nich nachádza celkom pekná zbierka baktérií a plesní.

20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbaťPrečítajte si tiež
20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbať.

 

Problémy z testerov

Púdre, korektory, rúže, mejkapy…nie všetko sa dá kúpiť hneď, možno si hľadáte tú svoju značku a tak skúšate testery. „Raz som skúsila korektor v jednom obchodnom dome na frekventovanom mieste a po pár dňoch som sa začala cítiť čudne. Potom nastúpili teploty, bola som malátna, potila som sa,“ popisuje svoju nedávnu skúsenosť Marcela.

Jedno je isté – na testeroch sa nachádza množstvo baktérií, ktoré vás ohrozujú. Stačí, že ste na niečo alergický, máte slabšiu imunitu, otvorenú ranku a problém je na svete.

V kanadskom Toronte urobili experiment. Vzali vzorky z testerov očných tieňov, riasenky, lesku na pery, rúžu a iných testovacích prípravkov. A poslali ich do laboratória mikrobiológie.
Tam zistili, že až 40% vzoriek obsahovalo baktériu zlatý stafylokok a 28% rastúce formy baktérií. „Zdieľanie mejkapu a používanie testerov je riskantné, pretože oči alebo pery sú naozaj citlivé oblasti,“ tvrdí Keith Warriner, mikrobiológ na University of Guelph.
Spomínanú baktériu zlatý stafylokok nosíme síce bežne na koži, približne 40% ľudí, ale ide o takpovediac naše vlastné baktérie, ktorým sa telo už prispôsobilo. Nie sme však zvyknutí na iné formy a druhy z cudzích tiel.

Ak máte pár minút a hovoríte po anglicky, pozrite si video CBC News:


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.