SÚŤAŽ o komplet 3 kníh Josepha Hellera vrátane hitu Hlava XXII.

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Urob to sexy a zábavné. A máš skoro všetko, čo potrebuješ pre knihu, z ktorej by sa mohol vykľuť veľký bestseller.“  Toto svojho času povedal spisovateľ Joseph Heller, ktorého preslávila najmä kultová kniha Hlava XXII. Tá vznikala až neuveriteľných osem rokov a pôvodne to mala byť len novela s názvom Hlava 18. Príbeh sa akosi rozvinul, postavy pribudli a žili si vlastným životom…tak napokon vyšla Hlava XXII. ako román. A zmenil život samotnému autorovi, ale aj mnohým čitateľom, ktorí s úžasom čítali príbeh vojaka Yossariana.
Joseph Heller píše naozaj skvele a práve vyšiel komplet jeho troch úžasných kníh: Hlava XXII., Gold nad zlato a Niečo sa stalo. HRAJTE o tento komplet v novom grafickom dizajne! (súťaž ukončená, nižšie je výherca)

 

Joseph Heller

Heller už ako chlapec túžil po jedinom – stať sa spisovateľom. Ako desaťročný dostal Iliadu od Homéra a bolo rozhodnuté. Chcel písať. Ako tínedžer napísal príbeh o ruskej invázii do Fínska, ale noviny odmietli jeho publikovanie.
Neskôr musel ísť do vojny, nalietal 60 bojových letov ako pilot bombardéra B-25 a to ho veľmi ovplyvnilo.
Heller začínal písať svoje knihy až vtedy, keď mal premyslenú prvú a poslednú vetu. Niekedy napísal aj tretinu diela a nemal ujasnené, čo tým príbehom vlastne chce povedať a aké má byť jeho posolstvo.

„Mŕtvemu je úplne jedno, kto vyhrá vojnu.“

Hlava XXII.

Jeho prvotinou a zároveň najúspešnejším dielom sa stala Hlava XXII. o vojakovi Yossarianovi. Príbeh sa spočiatku nestretol s veľmi pozitívnymi ohlasmi, kritiku si zlízol aj v týždenníku New Yorker. Napokon sa však kniha stala akousi „bibliou“ 20.storočia, ktorá (spolu s predajom filmových práv) spravila z Hellera milionára.

Hlava XXII. sa stala jedným z najdôležitejších protivojnových literárnych diel v histórii. Yossarian ako dôstojník americkej armády márne bojuje proti absurdnej vojenskej mašinérii. Názov knihy odkazuje na vojenský predpis, podľa ktorého vojakov s istým počtom náletov odvelia z vojny, zároveň však nariaďuje, že vojak musí za každých okolností poslúchnuť svojho nadriadeného, a plukovníci vojakom neustále zvyšujú počet náletov. Jediný spôsob, ako sa z tohto začarovaného kruhu dostať je vyhlásiť sa za blázna.
Knihe nechýba čierny humor a neustále balansuje na hrane medzi komikou a hororom.

Hlava XXII. Gold nad zlato Niečo sa stalo

 

Gold nad zlato a Niečo sa stalo

Nasledovali ďalšie vydarené kúsky, dva sú súčasťou kompletu Joseph Heller set, ktorý môžete vyhrať.
Gold nad zlato rozpráva príbeh 48-ročného profesora anglickej literatúry Bruca Golda, ktorý nenávidí učiteľovanie, napísal šesť kníh, ktoré si takmer nikto nevšimol, nudí ho vlastná manželka, má dve deti a je čiernou ovcou rodiny. Keďže má silnú potrebu tvoriť, rozhodne sa napísať knihu o židovskej skúsenosti, ktorá by bola zároveň zdrvujúcou kritikou Hneryho Kissingera a jeho pochybnej úlohy v zahraničnej politike. Bruce dúfa, že si ho niekto konečne všimne…

Niečo sa stalo je príbeh o Bobovi Slocumovi, priemerne úspešnom úradníkovi obchodnej firmy. Kladie si otázku – čo sa stalo s jeho rodinou, manželkou, snami a túžbami. Narušené medziľudské vzťahy, tápanie v začarovanom kruhu ambícií, morálnych kompromisov a spoločenských tlakov ho nútia myslieť na pôvod a príčinu strácajúcich sa ideálov. Opäť nechýba typický hellerovský humor a irónia.


Výherca kompletu Josepha Hellera

Ďakujeme za všetky odpovede – evidentne ide o veľmi obľúbeného autora a môžeme dosvedčiť, že píše naozaj skvele. Prečítajte si minimálne Hlava XXII., ale tiež sme sa dobre bavili pri Gold nad zlato. Celú sériu v novom grafickom prevedení získava od portálu LepšíDeň.sk a vydavateľstva Slovart Marcel Podolinský.
Blahoželáme, príjemné čítanie.

 

SÚŤAŽ o 3 knihy Josepha Hellera

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.