Malebné Strážovské vrchy. 3 tipy na zaujímavú víkendovú turistiku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cítite sa znechutení z neustáleho kontrolovania emailov a sedenia za počítačom? Chýba vám motivácia pracovať z domu? Urobte si najbližší víkend pauzu od digitálneho sveta. Zbaľte celej rodine ruksaky a poďte spolu s nami objavovať neznáme zákutia slovenskej prírody. Strážovské vrchy stoja za to! Ticho hôr, krása rozkvitnutých lúk a majestátne kopce vám pomôžu načerpať energiu do ďalšieho pracovného týždňa. Naplnia vás pokojom a očaria svojou harmóniou.

Ak už zavítate do niektorého z miest, ktoré obklopujú Strážovské vrchy – Trenčín, Dubnica nad Váhom, Ilava a Bojnice – vybehnite si aspoň na malú turistiku. Máme pre vás tri tipy, čo navštíviť, čo sa oplatí vidieť a ako sa tam dostať. Mojtínska jaskyňa, Rohatá skala a samotný Strážov.

 

Prekrásne Strážovské vrchy

Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy obklopuje mestá a obce trenčianskeho a žilinského kraja, napríklad maľovanú dedinku Čičmany alebo romantické mesto Bojnice. Najvyšší vrch Strážov, s nadmorskou výškou 1213 metrov, ponúka výhľad na roztrúsené domčeky v dolinách a kotlinách. Rozprávkové dedinky obklopené lesmi a lúkami, vzdialené od mestského ruchu, si žijú pokojným životom.
Starší obyvatelia sa s trpezlivosťou a hrdosťou starajú o svoje záhrady, na kopcoch sa pasú ovce a kravy, v záhradách nájdete včelie úle. V lesoch a na čistinkách môžete počas teplých dní natrafiť na vzácne druhy hmyzu, napríklad na fúzača alpského, bystrušku, vidlochvosta feniklového alebo jasoňa červenookého.

Strážovské vrchy

Ovce pasúce sa v dolinách a kotlinách.

ikona peso1.Mojtínska jaskyňa a okolité hrebene hôr

Náš výlet sa začína v jednej z nenápadných dedín Zliechovskej hornatiny skrytej pod kopcami Strážovských vrchov, v obci Mojtín. Hoci v nej nežije ani 500 obyvateľov, hrdí sa titulom rodiska cisárskeho večného vojaka Ladislava Gabriša Škultétyho, ktorý slúžil v armáde osemdesiat rokov. Obľúbená chatárska lokalita skrýva množstvo prírodných krás a nenáročných turistických chodníkov.

Ako sa sem dostanete?

Ak cestujete autom, zíďte z diaľnice pri obci Beluša a po hlavnej ceste pokračujte cez Belušské Slatiny smerom na Mojtín, cesta z Beluše netrvá dlhšie ako pol hodinu.
Dostanete sa sem aj pravidelnými autobusovými spojmi z Púchova.

Vstupnou bránou do malebnej dedinky sú tzv. kamenné vráta, za ktorými sa vynára cesta lemovaná skalnatými bralami. Najlepšou možnosťou je zaparkovať pri miestnom cintoríne, neďaleko kostola sv. Cyrila a Metoda a odtiaľ sa pešo vybrať po hlavnej ceste. Od kostola prejdete k autobusovej zastávke Mojtín-Gombár, odbočíte doľava a pokračujete po asfaltovej ceste do údolia, až kým nezbadáte drevenú smerovku označujúcu jaskyňu. Odtiaľ kráčajte úzkym lesným chodníkom približne 15 minút k jaskyni.

Jaskyňa Strážovské vrchy

Jaskyňa v Strážovských vrchoch.

Jaskynný kostol

Napriek tomu, že jaskyňa nedominuje bohatou kvapľovou výzdobou, v minulosti zohrávala špecifickú úlohu. V 19. storočí, kedy ešte mojtínski farníci nemali vlastný kostol a na omše pešo chodievali do susednej dediny Pružina, sa rozhodol pružinský farár Štefan Závodník jaskyňu vysvätiť. Niekoľko rokov sa v jaskyni stretávali veriaci pri bohoslužbách a modlitbách. Dôležitú funkcia zastávala aj počas druhej svetovej vojny. Skrývala občanov Mojtína, ale aj partizánov. V súčasnosti možno v jaskyni objaviť spiace netopiere ukryté v tmavých rohoch, ktoré nenápadne visia z jaskynných stien.

Ďalšie lákadlá v okolí
Ak ste do obce zavítali a máte chuť objavovať ďalšie zákutia, prejdite sa ku skalnatému previsu sv. Svorada a Benedikta, ktorý sa nachádza neďaleko Mojtínskej jaskyne.
Ak ste naopak unavení, túžite si opiecť slaninu alebo špekáčiky a vychutnať  si slnečné lúče, neobíďte miestne Jazierko lásky. Zurčanie potoka, altánok a krása okolitej prírody je perfektným miestom na relax. Panoramatický výhľad na okolité vrchy a doliny sa vám naskytne z kopca Javorina, ktorý je súčasťou lyžiarskeho strediska. Hoci v posledných rokoch nebolo v prevádzke a pomaly chátra, možnosť sánkovania a bežkovania láka počas zasnežených dní mnohých návštevníkov.
dedinka Mojtín

Dedinka Mojtín.

 

ikona peso2. Rohatá skala

Priamo z Mojtína sa po žltej značke vyberáme na 1,5 hodinovú prechádzku po hrebeňoch hôr. Z trasy je potrebné odbočiť doprava na tzv. vojenskú alebo lesnú cestu. Naším cieľom je Rohatá skala (850 m.n.m), ktorá ponúka nádherný výhľad na vrch Manín, Vršatecké bralá a malé osady roztrúsené pod kopcami.
Ak sa vám zdá trasa krátka a nenáročná, vyskúšajte štrnásť kilometrový variant z obce Ladce. Rovnako sa vyberiete po žltej turistickej značke do doliny Mraznica, odtiaľ k smerovníku Pod rohatou skalou a približne po štyridsiatich minútach ste v cieli.

Strážovské vrchy v zime

 

ikona peso3. Strážov

Výstup na najvyšší kopec Strážovských vrchov je medzi miestnymi turistami obľúbený v lete aj v zime. Niet divu. Lákavé nezabudnuteľné výhľady na Biele Karpaty, Beskydy a Javorníky, ale aj dva rozprávkové vodopády v lesoch pod vrcholom uspokoja aj náročného turistu. Trasa vedie po červenej značke z obcí Čičmany, Zliechov alebo Pružina.

Nebojte sa nadmorskej výšky, turistiku zvládnu aj staršie deti. Trvá okolo dvoch hodín, podľa toho, odkiaľ vyrazíte. My sme sa na túru vybrali počas teplého aprílového dopoludnia. Chodník bol lemovaný snežienkami a inými jarnými kvetmi, príroda sa prebúdzala, stromy pučali. Hoci nám v poslednom úseku stúpania dochádzal dych, pohľad na okolité kopce stál za to.

Strážovské vrchy

Červená skala s výhľadom na dedinku Košecké Rovné.

Strážovské vrchy

Strážov

Javorina Strážovské vrchy

Javorina

Foto: autorka/LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Mária Miháliková

Kreatívna, zasnívaná, cieľavedomá a neustále túžiaca po nových výzvach. To som ja, študentka žurnalistiky, milovníčka hôr, cestovania a dobrého jedla. Pero, papier a fotoaparát mám vždy po ruke. Nezáleží či som na dovolenke, turistike, skúšam nový recept alebo čítam zaujímavú knihu.

Komentáre sú uzavreté.