Menopauza nemá byť strašiak. 5 tipov, ako ju prežiť zdravá a v pohode

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Obdobie menopauzy býva pre mnohé ženy trápením. Zrazu sa necítia vo svojej koži, pociťujú návaly tepla, bolia ich kĺby, v noci sa často budia, bývajú častejšie podráždené a zhoršuje sa im pamäť. Žiaľ, ešte stále sa toto obdobie tabuizuje, pre ženy býva zahanbujúce. Pritom menopauza by sa nemala stigmatizovať ani označovať za čosi zahanbujúce. Ak o nej nebudeme hovoriť otvorene, u žien to môže teraz či neskôr spustiť časovanú bombu v oblasti fyzického aj psychického zdravia.

„Menopauzu vnímam ako začiatok ďalšej úžasnej fázy života ženy. Teraz je ten správny čas „naladiť“ sa na naše telá a prijať novú kapitolu,“ tvrdí známa kanadská herečka Kim Cattrall, ktorú poznáme najmä ako Samanthu z kultového seriálu Sex v meste.

Menopauza nesmie byť strašiak!

Okolo menopauzy stále kolujú rôzne dezinformácie a stigmy. Odborníčka dr. Louise Newsonová urobila výskum, zhromaždila množstvo odborných rád a príbehov pacientiek, a vznikla tak veľmi užitočná kniha Pripravená na menopauzu. Vysvetľuje v nej, ale najmä ponúka praktické rady, ako prežiť toto obdobie v pohode a zdravá.
Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť.

ikona jogaBylinné prípravky

Mnohé ženy berú počas menopauzy lieky, ale niektorým pomáhajú aj bylinné prípravky či terapie, ktoré tlmia menopauzové príznaky, ako sú návaly tepla či skleslá nálada.

Často sa hovorí o prípravkoch z ľubovníka bodkovaného, ploštičníka strapcovitého (ide o prípravky z rastlín) alebo z izoflavónov (sú zo sóje), ktoré zmierňujú návaly tepla a nočné potenie. Bylinné prípravky dostanete v lekárni alebo vám ich odporučí lekár. Keďže sa vyrábajú viacerými spôsobmi, ich kvalita a účinnosť sa môžu líšiť, takže si dajte záležať na výbere.

Dobré je sa uistiť, že tieto prípravky sa môžu užívať s ostatnými liekmi, ktoré beriete, a že nevyvolávajú nežiaduce účinky. Ľubovníkové prípravky by sa nemali kombinovať s liekmi na rakovinu prsníka, napríklad s tamoxifénom. A neodporúča sa užívať izoflavónové doplnky, ak ste prekonali rakovinu prsníka.

oregano pamajorán obyčajnýPrečítajte si tiež
Oregano či pamajorán. Proti zápalom, kŕčom aj rakovine.

ikona jogaAkupunktúra

Aj keď iba málo vedeckých dôkazov preukázalo priaznivé účinky akupunktúry pre ženy v menopauze (v súčasnosti ju NICE v Spojenom kráľovstve odporúča iba pri liečbe migrény a iných bolestí hlavy), mnohé moje pacientky ju považujú za prospešnú. Údajne pociťujú menej návalov tepla a hormonálnych výkyvov.

ikona jogaJoga

Joga je príkladom holistickejších liečebných metód. Je to skvelý spôsob, ako sa prostredníctvom série pohybov (pozícií) zbaviť stresu a posilniť si kosti a svaly. „Som veľký priaznivec jogy, a preto máme v našom centre jogové štúdio, ktoré je medzi pacientmi veľmi obľúbené,“ pripomína doktorka Newsonová. Ide o špeciálne asány, ktoré sa kombinujú so správnym dýchaním, čím sa stimulujú žľazy s vnútorným vylučovaním (vaječníky, hypofýza, štítna žľaza, nadobličky) Podľa mnohých sa dá hormonálnou jogou dobre pripraviť na prechod.

menopauza a cvičenie

ikona jogaCvičenie na všímavosť

V spomínanej knihe je viacero cvikov na obdobie menopauzy, nájdete ich na aj Youtube, stačí len vyskúšať, čo vám sadne. Odporúčame však aj cvičenie na všímavosť, ktoré je najmä v súčasnosti skvelým pomocníkom. Ide o cvičenie vhodné pre začiatočníkov.
Vyčleňte si naň približne 15 minút počas dňa, keď vás nikto nebude rušiť, a nezabudnite si v mobile stíšiť hlasitosť.

  1. Ľahnite si na chrbát na podlahu alebo posteľ a uistite sa, že je vám teplo a príjemne.
  2. Natiahnite nohy a ruky položte vedľa tela s dlaňami obrátenými nahor.
  3. Sústreďte sa na svoj dych – zhlboka vdychujte nosom a vydychujte ústami. Robte tak dve minúty.
  4. Pomaly a vedome zamerajte svoju pozornosť na jednotlivé časti tela – začnite prstami na nohách a pomaly postupujte nahor až k hlave.
  5. Vnímajte pocity alebo emócie, ktoré cítite v každej časti tela.
  6. Ak vám myšlienky odbehnú, zachyťte ich a jemne nasmerujte späť k telu. Po tomto cvičení by ste mali byť pokojnejšia. Keď vám však myseľ odbieha, pokračujte v cvičení a uvidíte, že tréningom to bude čoraz lepšie.

pripravená na menopauzu

ikona jogaMenopauza a strava

V knihe Pripravená na menopauzu ponúka dr. Louise Newsonová aj tipy, ako sa stravovať, aby ste svoje telo nezaťažovali a nezhoršovali príznaky. Práve naopak, aby ste menopauzu znášali lepšie. Zvlášť v tomto období sú dôležité živiny a látky ako vápnik, vláknina, omega-3, vitamín D, horčík, ktorý všeobecne pomáha vyrovnať hladinu cukru v krvi, zlepšuje náladu, podporuje uvoľnenie a pozitívne vplýva na spánok. Presne veci, ktoré sa s menopauzou zhoršujú.

Autorka odporúča v tomto období oveľa viac šetriť svoje črevá. „Vieme, že hormóny zohrávajú mnohé úlohy, od riadenia menštruačného cyklu až po ovplyvňovanie nálady. Ich vplyvu neuniká ani gastrointestinálny trakt – slúži na spracúvanie potravy a získavanie dôležitých živín a energie z jedla. Keď počas menopauzy kolíše hladina estrogénu, má to vplyv na fungovanie čriev a niekedy sú výsledkom bolestivé príznaky,“ dodáva dr. Louise Newsonová.

menopauza príznaky a liečba

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.