Nadúvanie, žalúdočné kŕče, ťažkosti s trávením… Pomôže vám mätový olej!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mávate problémy so žalúdkom? Trápi vás nadúvanie, máte tráviace ťažkosti, nafukuje vás a niekedy dostávate dokonca kŕče „v bruchu“? Mäte pieporná je odjakživa známa pre svoje prospešné účinky na podporu trávenia, prospieva normálnej činnosti čriev, reguluje tiež počet baktérií v tenkom čreve. Nie je však mäta ako mäta. Niekto si dáva mätový čaj, ktorý však nemusí byť taký účinný… Iný siaha po klasickom mätovom oleji, ale je ešte čosi lepšie, čo vám môže pomôcť: mätový olej v kapsulách.

Povieme vám, ako to funguje, prečo kapsule odporúča aj známy gastroenterológ a pri akých problémoch vám pomôžu. Autor tohto článku, ani portál LepšíDeň.sk, či spomínaný odborník nemá žiadnu spoluprácu s výrobcami kapsúl s mätovým olejom. Nejde teda o reklamu, marketing, ale o výsledok mnohých štúdií a snahu pomôcť pri daných zdravotných ťažkostiach.

 

Mätový olej v kapsulách

Moji pacienti už vedia, že mätový olej je veľmi účinný, dobrý na trávenie a žalúdočné problémy. Je to podporené štúdiami a ide konkrétne o mätový olej v kapsulách. Mätu piepornú poznáme všetci, používame ju v nápojoch, čajoch, ako príchute, vône ap.“ potvrdzuje gastroenterológ docent Ladislav Kužela v podcaste Búrači gastromýtov.

Musia to však byť kapsule s mätovým olejom, nie čistý esenciálny olej z mäty piepornej. Aj jeho pacienti robia tú chybu, že si ich zamieňajú. Podľa odborníka môžu byť niekedy esenciálne oleje menej priaznivé, dokonca až škodlivé, ak sa užívajú v nadmerných dávkach.

„Mätový olej v kapsulách má prirodzený protikŕčový a relaxačný účinok na hladké svalstvo. V kapsulách je preto, že je kyselinovzdorná, takže vďaka tomu prežije cestu žalúdkom a rozloží sa až v čreve,“ dodáva gastroenterológ.

mätový olej v kapsulách

 

Prečo práve mätový olej?

Vhodnosť takýchto kapsúl s mätovým olejom preukázali mnohé štúdie a merania, a to najmä u ľudí s dráždivým črevom. Je to jeden z liekov, ktorý má asi najviac dôkazov o svojej efektívnosti a užitočnosti pri bolestiach. Tie znižuje, potláča kŕče a výskumy nateraz ukazujú, že kapsule majú ešte väčší pozitívny účinok ako mätový čaj. Je to spôsobené tým, že mätový olej v kapsule má vyššiu koncentráciu aktívnych zložiek, ktoré navyše dodáva priamo do čreva.

Mätový olej tiež pomáha pri pálení záhy. Olej dokáže relaxovať, uvoľniť hladké svalstvo v celom tráviacom trakte, čiže aj toho svalstva, ktoré oddeľuje žalúdok a pažerák.

mäta piepornáPrečítajte si tiež
Mäta pieporná. Liečivé účinky a skvelé recepty.

 

Nadúvanie, podpora trávenia, kŕče

V ľudovom liečiteľstve sa mäta používa dlhé stáročia. O jej využití sa našli zmienky v gréckej mytológii, či pri egyptských vykopávkach.
je výborným pomocníkom pri črevných problémoch, kŕčoch a nafukovaní. Napríklad pri cestovaní lietadlom, či pri dlhých cestách autom dokáže zabrániť žalúdočnej nevoľnosti a zvracaniu.
Mäta pieporná nás uvoľňuje, zbavuje svaly napätia, potláča kŕče a bolesti. Vie tiež uľaviť pri bolestiach hlavy, ktoré spôsobujú tráviace problémy.

Mätový olej zmierňuje syndróm dráždivého čreva, ale pomáha aj pri bežnom prechladnutí a bolestiach hlavy. Má mierne antibakteriálne a protipliesňové účinky.
Mätový olej v kapsulách je prírodným liekom, fľaštička povedzme s 60 kapsulami vás vyjde na cca 13€. Zvyčajne sa užíva jedna kapsula denne, hodinu pred jedlom.

Vypočujte si podcast Búrači gastromýtov:

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.