Po posledných jarných mrazoch a „troch zamrznutých“ je ten správny čas na výsadbu letničiek a teplomilných rastlín, ktorým by mohli mrazy uškodiť. Ponuka kvetín v záhradkárstvach a na trhoviskách je pestrá a je ťažké jej odolať 🙂
Nechýbajú stálice – muškáty, petúnie, lobelky, verbeny, sanvitálie či fuksie. Výsadba kvitnúcich letničiek si však vyžaduje nielen zálievku rastliniek, ale aj pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov a časté zametanie terasy… Ktoré najkrajšie letničky okrasné listom odporúčame a zvládnu ich aj amatérski záhradkári? Ako ich vysádzať a ako sa o ne starať?
Tipy na najkrajšie letničky
Nemáte veľa voľného času, no aj napriek tomu túžite po útulnom miestečku na vašej terase či balkóne? Hľadáte niečo pestré, moderné a nenáročné?
Vyskúšajte letničky okrasné listom. Postačí ich primerane zalievať, odpudzujú hmyz a nemusíte odstraňovať žiadne odkvitnuté kvety. Navyše vám budú robiť radosť až do neskorej jesene, a to s minimom starostlivosti. Už len kvalitný substrát a chuť do práce.
1. Plektrant ťahavý
Ťahavá a nenáročná rastlina s bielo-zelenými drobnými listami je vhodná na výsadbu samostatne alebo v kombinácii s inými letničkami. Vynikne napríklad s kríčkovými muškátmi. Vyhovuje jej slnko aj polotieň. Vyberajte však miesto s rozptýleným svetlom, slnečný úpek rastline neprospieva. Vyhovuje jej humózna pôda. Rastie pomerne rýchlo a bujne. Je vhodné ju zastrihávať.
Plektrant si môžeme ľahko rozmnožiť pomocou odrezkov, stačí ich namočiť do pohára s vodou. Keď pustia korienky, vysadíme ich do substrátu. Výhonky môžu dorastať až do dĺžky 150 cm. Má rada strednú zálievku a môžete ju hnojiť každé 2 týždne.
Má jemnú vôňu, ktorá odpudzuje hmyz. Neohrozujú ju ani žiadni škodcovia. Vysadiť ju môžete aj do závesných nádob či záhonov vo voľnej pôde. Znesie aj jemný mráz. Rastliny je možné prezimovať. Výhonky na konci sezóny skrátime a obmedzíme zálievku. Skladujeme v chladnej svetlej miestnosti. Občas polejeme.
2. Dichondra
Letnička je skôr známa pod menom strieborný vodopád. Tvorí dlhé previsy s dĺžkou presahujúcou 1 meter, no nie sú výnimočné ani 2 metrové výhonky. Znesie priame slnko i polotieň. Vynikne v závesných nádobách, stĺpoch či skalkách. Má ozdobné strieborné lístky, ktoré dokážu vytvoriť v záhone hustý koberec. Môžeme ho kombinovať aj s kvitnúcimi balkónovkami. Neznesie premokrenie. Ideálna je primeraná zálievka a výsadba v dobre priepustnej pôde.
Pokiaľ spozorujete žltnutie kvetov, pravdepodobne ste to prehnali so zálievkou. Rastlinu hnojíme každé 2 týždne. Má rada rosenie listov, najvhodnejším časom na rosenie je večer. Výhonky sú pružné a odolné aj voči silnému vetru. Kvitne drobnými kvietkami na konci sezóny, Množí sa semenami i odrezkami. Jej domovinou je Mexiko, kde je trvalkou. V našich zemepisných šírkach ju radíme medzi letničky.
Keď teplota klesne pod 10 stupňov Celzia, je vhodné rastlinu premiestniť do zimnej záhrady alebo skleníka. Dlhé výhony skrátime, aby sa nám rastlina lepšie skladovala. Počas zimy občas polejeme, no dávame pozor, aby sme rastlinu nepreliali.
3. Povojník
Ďalšou rastlinou je povojník – okrasný batát. Má špicato vykrojené mohutné listy, ktoré sú buď zelenej alebo tmavofialovej farby. Vynikne v kombinácii s vyššími letničkami – muškát, osteospermum, fuksia, koleus. Má rada výdatnú zálievku a slnečné miesto. Vyhnite sa však celodennému úpeku. Priame slnko popáli a zdeformuje rastline listy, celkovo sa rastlinke prestane dariť.
Vytvára dlhé previsy, ktoré vyniknú v závesných košoch, nádobách i voľnej výsadbe. Pri výsadbe voľte rašelinovú pôdu. Kvitne malými kvetmi svetlo-ružovej, fialovej alebo modrej farby. Rozmnožuje sa hľuzami. Rastlina vyžaduje hnojenie aspoň 1x týždenne. Pokiaľ začnú rastline blednúť listy, má nedostatok slnečného žiarenia.
Pri teplote pod 10 stupňov Celzia začínajú listy tmavnúť. Ak chcete rastlinu prezimovať, premiestnite ju do zimnej záhrady alebo skleníka. Dlhé výhony je potrebné skrátiť. Občas polejeme, až keď je substrát suchý.
4. Zádušník
Zádušník je rýchlorastúca trvalka, ktorá má príjemnú vôňu a drobné zelené lístky s bielym vlnkovitým okrajom. Vytvára dlhé previsy v závesných kvetináčoch, ale aj hustý koberec pri výsadbe vo voľnej pôde v záhone. Rastlina je silne aromatická a odpudzuje hmyz.
Zádušník pestujeme nielen pre dekoratívne účely, ale najmä ako liečivá rastlina. Obsahuje vitamín C, podporuje chuť do jedla, trávenie, pomáha aj pri zápaloch močových a dýchacích ciest. V kuchyni ju používame na dochucovanie polievok a omáčok.
Zádušník má rád slnečné miesto a strednú zálievku. Pri polievaní nelejte vodu na jeho listy. Ak rastliny pestujeme v nádobách, hnojíme ich aspoň 1 x týždenne. Rastlina je odolná mrazom, bude vám robiť radosť niekoľko rokov 🙂
Prečítajte si tiež
Bylinky na vykašliavanie a vlhký kašeľ.
11 byliniek, ktoré pomáhajú.
5. Tradescantia
Táto exotická liana pochádza z Ameriky. Je nenáročná a pútavá, navyše odolná voči škodcom a chorobám. Môžeme ju pestovať ako letničku, ktorá má okrasné a zaujímavo sfarbené listy. Od zeleno-bielej, cez zeleno-fialovú až po výraznú purpurovo-fialovú. Vhodné je pestovanie v nádobách spolu s kvitnúcimi letničkami. Vytvára previsy až 1 meter. Má rada slnko, no neznesie priame slnečné žiarenia, ktoré jej spáli listy. Rastlinu hnojíme aspoň 1 x týždenne.
Množí sa pomocou odrezkov, ktoré necháme zakoreniť v pohári s vodou. Zalievame primerane, pri premokrení rastline odumierajú korene. Tradescantiu môžeme pestovať aj ako izbovú rastlinu. V interiéri pohlcuje škodlivé látky z ovzdušia a čistí nám tak vzduch v miestnosti:) Ďalšou zaujímavosťou je, že rastlina je silným alergénom a je jedovatá.
6. Kyslička
Botanickým názvom kysličky je oxalis, poznáme ju aj pod názvom šťaveľ alebo falošný trojlístok. Jeho listy sú jedlé a majú kyslú chuť. Najčastejšie sú zelenej alebo fialovej farby a majú tvar trojuholníka. Rastlina má pod zemou hľuzy. Dorastá do výšky 50 cm. Počas leta kvitne svetloružovými kvetmi.
Má rada rozptýlené slnečné žiarenie, no priame slnko jej môže spáliť listy. Vynikne v závesných nádobách aj v záhonoch. Má rada priepustnú pôdu a primeranú zálievku. Počas leta polievame častejšie, avšak prebytočnú vodu vylejeme z podmisky. Hnojíme 1 x týždenne.
Rastlinu môžeme množiť delením hľúz. Kysličku môžeme pestovať aj ako izbovú rastlinu. Istú časť života prežíva rastlina bez listov, iba ako hľuza pod zemou. Hľuza naberie sily a opäť vyženie listy. Znesie aj slabší mráz do – 5 stupňov Celzia. Preneste ju do skleníka a prezimujte do ďalšej sezóny.
7. Koleus
Poznáme ju aj pod názvom africká pŕhľava. Má tisíc rôznych kultivarov, ktoré hýria pestrými farbami od žltej, cez zelenú, oranžovú, červenú, fialovú až po hnedú. Na rozdiel od svojej príbuznej pŕhľavy, však jej listy nepŕhlia. Nenáročná letnička vynikne najmä v polotieni. Moderné kultivary zvládnu aj priame slnečné žiarenie. Má rada ranné a večerné rosenie listov. Obľubuje primeranú zálievku a priepustnú pôdu. Je citlivá na obsah vápnika v pôde. Nezvyknú ju napádať škodcovia.
Vysádzame ju do nádob spolu s inými letničkami, napríklad muškátmi alebo povojníkmi. Zaujímavá je kombinácia viacerých druhov koleusov spolu. Môžete ho vysadiť aj do voľnej pôdy. Vytiahnuté výhonky zaštipujeme, aby sme dosiahli kríčkovitý tvar rastliny. Výhonky ľahko zakoreňujú, stačí ich namočiť na pár dní do nádoby s vodou. Hnojíme 1 x týždenne. Koleus je citlivý na mráz, pri nízkych teplotách mu začínajú opadávať listy. Ak ho chcete prezimovať, stačí mu skrátiť výhonky a premiestniť ho do skleníka alebo zimnej záhrady. Počas zimy ho občas polejte.
Prečítajte si tiež
Koleus – pestrofarebná pŕhľava.
Pestovanie, zazimovanie a chyby pri starostlivosti.
Foto: Starkl.sk, Mojekvety.sk, wikimedia/gtknj,
wikimedia/Stan Shebs, Unsplash.com, Vecteezy.com