6 tipov, ako riešiť problémy v manželstve

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existuje dokonalé manželstvo? V každom jednom vzťahu by sme pravdepodobne dokázali natrafiť na určité problémy. Či sú to nedorozumenia, drobnosti, alebo vážne záležitosti, vždy sa ich oplatí riešiť. Nechať ich len tak „vrieť“, aby sa vám dostali doslova pod kožu, je cestou do záhuby. Našťastie, existuje viacero spôsobov, ako efektívne a účinne riešiť problémy v manželstve.
Niekomu pomôže čas pre seba, iným spoločné aktivity a ďalším psychologické poradenstvo. Vo všetkých prípadoch však nájdeme jedného spoločného menovateľa – vždy musia chcieť obaja. A koniec koncov, pre niečo ste sa predsa len brali.
Tak teda poďme spoločne hľadať spôsoby, ako zachrániť manželstvo.

1. Začnite od seba

Ak máte pocit, že to vo vašom manželstve škrípe, nesnažte sa automaticky obviňovať toho druhého. Skúste sa zamyslieť, či ste doposiaľ robili pre váš vzťah dostatok.
Nevyvliekali ste sa z rodinných povinností?
Nenechávali ste väčšinu záležitostí na ramenách vášho partnera?

Nuž, darmo plakať nad rozliatym mliekom. Čo sa stalo, už sa neodstane. Možno vás prepadnú výčitky svedomia, no musíte ich čo najskôr hodiť za hlavu, znova sa postaviť na nohy a neodvracať zrak od rodinných povinností. Začať od seba je nakoniec to najjednoduchšie – stačí len chcieť.

2. Zvážte návštevu psychológa

Zveriť manželské problémy do rúk psychológa, resp. iného odborníka, nie je žiadnou hanbou. Práve naopak, ide o výrazný krok k záchrane vzťahu. Často sa stáva, že partneri sa v manželskej poradni otvoria jeden druhému a za psychologickej pomoci prídu na riešenie svojich problémov. A čím skôr sa tomu začnú venovať, hoci aj preventívne, tým väčšia je šanca na nápravu.
Okrem toho treba podotknúť, že v prípade manželského poradenstva nehrá vek žiadnu rolu. Základom je chcenie. Bez ohľadu na to, ako dlho ste so svojou polovičkou, zásluhou odborníka dokážete pracovať na komunikácii, pohľade na budúcnosť či vzájomnej tolerancii, intimite a láske.

3. Stavte na spoločné aktivity

Trávite spolu menej a menej času? Zalovte v pamäti, aké partnerské aktivity ste kedysi robili najradšej. Zdobili váš vzťah dlhé prechádzky v prírode? S radosťou ste hrávali spoločenské hry? Alebo ste milovali spoločné pozeranie filmov?
Stavte teda na aktivity, ktoré vo vás vyvolávajú nostalgické pocity. Oživíte spomienky, zabavíte sa, užijete si spoločné chvíle.

problemy-v-manzelstve-riesenie

4. Dajte partnerovi priestor

V predošlých riadkoch sme odporúčali staviť na spoločné aktivity. Rovnako dôležité je však neprehliadať ani individuálne potreby vášho partnera. Ak jeden z vás obľubuje aktivity, ktoré tomu druhému príliš nevoňajú, majte pre seba pochopenie a doprajte si priestor. V konečnom dôsledku sa k vám vaša polovička vráti oddýchnutá a dobre naladená.

5. Riešte hádky

Možno sa vám občas zdá, že ich váš partner vyhľadáva, či dokonca má rád. Mnohí ľudia by však radšej fungovali bez nich. Aj napriek tomu sú bežnou súčasťou manželského žitia. Preto je veľmi dôležité naučiť sa hádky vo vzťahu identifikovať a riešiť ich. Nenechávajte ich len tak odznieť.
Pri najbližšej možnej príležitosti by sa ich dávnejšie príčiny mohli znovu podieľať na ďalších problémoch. Ľahostajnosť a neriešené hádky by tak prirodzene viedli k opakovaným hádkam a takzvanému „začarovanému kruhu“.

6. Vyskúšajte psychohygienu

Problémy v manželstve nemusia tkvieť vo vzájomnom vzťahu. Čo ak jednému z vás iba chýba čas pre seba. V súvislosti s tým môžeme z psychologického hľadiska hovoriť o takzvanej psychohygiene. Vo všeobecnosti predstavuje náuku o tom, ako si upevniť psychické zdravie či duševnú aj mentálnu pohodu.
Možností, ako očistiť svoju myseľ, je hneď niekoľko. Môžete vyskúšať meditáciu, mindfulness techniky aj cvičenie. Alebo začnite najjednoduchším možným spôsobom – pravidelným, kvalitným a dostatočným spánkom.

tipy pre šťastné manželstvoPrečítajte si tiež
7 rád pre šťastné manželstvo alebo partnerstvo.

 

TS, foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.