Sezóna špargle je v plnom prúde – od apríla do júna nájdete v ponuke obchodných domov zelenú alebo bielu špargľu. Výnimočne aj fialovú. Gurmáni ju dobre poznajú a nevedia sa dočkať, kedy začne dozrievať 🙂 My sme si pre vás pripravili skvelý recept na obed, aj pre návštevu – bravčové rolky s čedarom a zelenou špargľou na masle.
Mimochodom, skoré odrody špargle pochádzajú z Grécka, o niekoľko týždňov dozrievajú aj kultivary pestované v západnej Európe. Špargľa na jednom mieste vydrží 15 až 20 rokov, ale jej pestovanie nie je príliš rozšírené. Predávajú ju v sušených zväzkoch s hmotnosťou 500 gramov. Hlavičky pripomínajúce kvety vyzerajú zaujímavo a lákavo.
Zo špargle sa dá pripraviť všeličo – lahodná krémová polievka (tu je náš skvelý recept), nátierka či rizoto. Môžete ju piecť, variť, dusiť i grilovať. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktorých konzumácia prospeje vášmu zdraviu. Kombinovať ju môžete aj so všetkými druhmi mäsa, či už zvolíte hydinu, bravčovinu alebo hovädzinu.
Recept na bravčové rolky so zelenou špargľou
Niektorí ľudia si myslia, že zelená a biela špargľa sú rôzne druhy, ale ide o tú istú špargľu. Biela špargľa sa pestuje pod zemou. Má jemnejšiu chuť, avšak je potrebné ju variť dlhšie.
Zelená špargľa sa pestuje nad zemou. Jej chuť je horkejšia, stačí ju variť kratší čas a obsahuje väčšie množstvo vitamínov.
SUROVINY
- 4 plátky bravčové karé (bravčové stehno)
- 4 plátky šunka bravčová
- 4 plátky syr čedar
- 30 g syr eidam
- 1 PL maslo
- 200 g zelenej špargle
- 1 PL olej slnečnicový
- 1 KL vegeta
- 1 KL soľ
- podľa chuti koreniny – mletá rasca, mleté čierne korenie a červená sladká paprika
POSTUP
Plátky bravčového mäsa (karé alebo stehno) naklepeme z oboch strán na hrúbku 0,5 cm. Ochutíme vegetou, pridáme mletú rascu, čierne korenie a červenú sladkú papriku.
Na každý kus karé dáme plátok dusenej šunky, čedaru a kúsok eidamu. Bočné strany preložíme smerom do vnútra a mäso zrolujeme.
Vzniknutú rolku uložíme do zapekacej misy alebo pekáča, a to koncom na spodnú stranu. Nemusíme ich tak obväzovať niťou, či fixovať špáradlom. Všetky rolky naukladáme vedľa seba. Ak nemáme radi rolky, môžeme si upiecť rezne a pred koncom pečenia uložíme na každý kus plátom šunky a rôzne druhy syrov 🙂
Pokvapkáme olejom, podlejeme trochou vody. Pečieme zakryté alobalom asi 1 hodinu, potom odkryjeme a pečieme ešte 10 minút.
Špargľu oškrabeme ostrým nožom alebo škrabkou. Opláchneme pod tečúcou vodou. Nakrájame na menšie kúsky. Na lyžici masla opekáme nakrájanú špargľu, podlejeme troškou vody. Osolíme a okoreníme čiernym korením. Restujeme asi 5 minút.
Upečené rolky podávame s pripravenou špargľou. Ako prílohu môžeme použiť varené či pečené zemiaky. U nás to bola zeleninová ryža 🙂
Špargľa – benefity pre zdravie a prečo ju konzumovať
– obsahuje kyselinu listovú, ktorá zlepšuje koncentráciu
– aminokyseliny z nej robia diuretikum, ktoré vyplavuje škodlivé látky z tela a pôsobí preventívne proti infekciám močových ciest
– znižuje riziko vzniku demencie a Alzheimerovej choroby
– vitamín B3 zmierňuje akné a začervenanie či podráždenie pokožky
– vitamín K tlmí bolestivé kŕče pri predmenštruačnom syndróme alebo bolestivej menštruácii
– zmierňuje opuchy a bolestivé kĺby pri reume
– podporuje trávenie
– posilňuje imunitný systém
– obmedzuje tvorbu kŕčových žíl
Prečítajte si tiež
Špargľa, Tipy, ako ju kupovať a pripravovať.
Foto: LepšíDeň.sk/autorka