Klame. Ubližuje ľuďom. A ničí životy druhým. Psychotriler Profesorka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Novinka, ktorá vás dostane do kolien. Je temná, tajomstvá a klamstvá sa postupne nabaľujú a vy odkrývate skutočnú pravdu, ktorá vás na záver šokuje. Nečakaný a brilantný zvrat, aké vie písať najnovšie aj Freida.
Profesorka je temný psychotriler od Freidy McFadden, ktorú si aj slovenskí čitatelia obľúbili vďaka hitom Pomocníčka, Tajomstvo pomocníčky a Anatómia lží.

Postupne už nevidím nič, len temnotu. Zomieram. Tento muž ma vraždí, práve tu a práve teraz. Nemôžem ani poslednýkrát vydýchnuť, pretože mi drví priedušnicu. A keď zomieram, premýšľam, koho bude zaujímať, že je po mne…

Psychotriler Profesorka

Eve má pekný život. Každý deň vstane, dostane bozk od manžela Natea a odchádza do práce na miestnu strednú školu, kde učí matematiku. Všetko je tak, ako má byť. Až na to, že…

Minulý rok tou strednou školou otriasol škandál. Hovorilo sa o afére medzi učiteľom a študentkou menom Addie. Eve však vie, že za týmito škaredými klebetami sa ukrýva oveľa viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Addie nemožno veriť. Klame. Ubližuje ľuďom. Ničí životy druhým. Aspoň to všetci tvrdia. Nikto však nepozná skutočnú Addie. Nikto nevie tie tajomstvá, ktoré by ju mohli zničiť.
A Addie urobí všetko pre to, aby to tak zostalo.

Ešte nikdy som nikoho nezabil.
Nikdy som si ani nemyslel, že to urobím. Nie som žiadny vrah, ale spisovatelia preciťujú emócie oveľa silnejšie ako bežní ľudia, takže som si vždy predstavoval, že za správnych okolností by som toho bol schopný. Častejšie sú spisovatelia násilní sami k sebe – páchajú samovraždy. Ernest Hemingway sa zastrelil, Virginia Woolfová sa utopila a David Foster Wallace sa obesil, a to je len zopár príkladov.

 

Komu veriť a čo je len manipulácia?

Možno si na úvod poviete – typické stredoškolské prostredie, učitelia a študenti, zmätená žiačka, ktorá robí problémy…a aj keď viete, ako sa to asi bude vyvíjať, vychutnávate si autorkin štýl písania.
Profesorka vás vtiahne, zaujme, chytí, je to pútavé, odsýpa to…a vy chvíľami neviete, komu veriť. Čo je skutočnosť a čo vymyslená manipulácia. Záver v jej štýle, jeden nečakaný zvrat za druhým, prekvapí vás…aby vás o pár strán opäť dostala. Toto Freida vie. Niekedy sa nebojí ísť proti tomu, čo by ste mohli očakávať a to je cenné.

Striedavé rozprávanie z pohľadu Eve, Addie a Natea dodáva príbehu grády. Dômyselne premyslené, vystavané, autorka vás namotá…a potom aj zamotá, takže neviete, čomu skôr veriť.
Záver bol možno trošku v prirýchlom tempe, bolo by treba niektoré veci dovysvetľovať a ozrejmiť. Napriek tomu skvelé čítanie, ak milujete dramatické a šikovne napísané psychotrilery.

Freida McFadden

Freida McFadden

Freida McFadden

Autorka bestsellerov New York Times, Amazon Charts, USA Today a Publishers Weekly.
Freida je praktická lekárka špecializujúca sa na poranenia mozgu. Jej diela vybrala redakcia Amazonu medzi najlepšie knihy roka a Freida bola nominovaná aj na cenu Goodreads Choice Award. Jej romány preložili do viac ako tridsiatich jazykov.

Ak sa vám páčia jej knihy, možno vás zaujmú aj autori, ktorých má rada Freida a vždy si ich s chuťou prečíta. Napríklad Gillian Flynnová (Stratené dievča), Riley Sager, Blake Crouche (Temná hmota), John Marrs, Lisa Jewell, Taylor Adams (Niet úniku) alebo Liane Moriartyová (Veľké malé lži).
Jednou z jej najobľúbenejších knižných sérií je tá o Rizzoliovej a Islesovej, alias Bostonské vraždy od  Tess Gerritsenovej. „Celá séria bola úžasná od začiatku až do konca,“ dodáva Freida.
Freida žije so svojou rodinou a s čiernou mačkou v historickom Trojposchodovom dome s výhľadom na oceán.

„McFadden hromadí tajomstvá a lži, pomaly rozkrýva pravdu až do samotného záveru. A potom, keď už si myslíte, že je všetko jasné, príde s ďalším odhalením, ktoré všetko zmení. Dokonalé čítanie pre fanúšikov Lisy Jewell a Joy Fielding,“ napísali v Booklist.

Foto: Lepšídeň.sk, freidamcfadden.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.