Seniori si v júni polepšia. K dôchodku dostanú zvýšený rodičovský dôchodok

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vyše 900-tisíc dôchodcov dostane v júni okrem tradičnej penzie aj zvýšený rodičovský dôchodok. Výška závisí od toho, koľko ich dieťa zarábalo v roku 2022 a či platilo sociálne odvody. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uviedlo, že celková suma, ktorú vyplatí Sociálna poisťovňa na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.
Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura.

Zvýšený rodičovský dôchodok

Ako možno viete, maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku na jedno dieťa bude 23,50 eura, čo je o 1,70 eura viac oproti minulému roku 2023. Priemerná mesačná výška na jedno dieťa bude 15 eur.

Finančný bonus dostanú seniori na normálnom dôchodku aj invalidnom dôchodku, ak už dosiahli dôchodkový vek. Dostanú ho aj bývalí policajti a vojaci, ktorí poberajú výsluhový dôchodok. Tí však musia mať tiež splnenú podmienku dôchodkového veku.

Ďalšia dobrá správa je, že rodičovský príspevok by mali dostať aj seniori, ktorí poberajú dôchodok z cudziny. Podmienkou však je, že ich dieťa muselo v roku 2022 pracovať a odvádzať sociálne odvody na Slovensku.

Nárok na príspevok majú aj rodičia, ktorých dieťa je na rodičovskej dovolenke. Rodičovský dôchodok, naopak, nedostanú rodičia, ktorých dieťa žije a pracuje v zahraničí.

Deti môžu odmietnuť prispieť svojim rodičom na rodičovský dôchodok. Podať však musia vyhlásenie do 31. augusta 2024. Ak tak neurobia, rodičovský príspevok tak budú vyplácať počas najmenej piatich rokov.

  • rodičovský dôchodok sa odteraz bude vyplácať v júni príslušného kalendárneho roka alebo
  • v mesiaci nasledujúcom po mesiaci jún príslušného kalendárneho roka, v ktorom sa prvýkrát vyplatí splátka dôchodku, od ktorého výplaty je odvodený nárok na rodičovský dôchodok v príslušnom kalendárnom roku.

bezplatný účet pre senioraPrečítajte si tiež
Ako vybaviť naozaj bezplatný účet pre seniora?
Pýtajte sa na legislatívny účet.

Výpočet rodičovského dôchodku
Pre výšku rodičovského dôchodku v tomto roku je rozhodujúci rok 2022. Suma rodičovského dôchodku sa vypočíta ako 1,5 percenta jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza roku, z ktorého bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie.
Čo to znamená? Do úvahy sa berú vymeriavacie základy, teda hrubé príjmy dieťaťa spred dvoch rokov, z ktorých bolo platené dôchodkové poistenie. Napríklad príjmy zo zamestnania či zo živnosti, ak sa toto poistenie platí.

Ako sa zmení dôchodkový vek?

V tomto období sa viac diskutuje aj o zmenách v odchode na dôchodok, o zavedení dôchodkového stropu. Potvrdil to aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD), podľa ktorého by mohlo dôjsť k zrovnoprávneniu výhodnejšieho predčasného dôchodku s tým klasickým. Vyhovelo by sa tak zamestnávateľom aj Európskej komisii, inak by mohlo hroziť riziko nevyplatenia peňazí z plánu obnovy.

Odchod do dôchodku sa bude postupne zvyšovať a to v závislosti od veku. Počas nasledujúcich 27 rokov sa dôchodkový vek zvýši o tri roky, čo je nárast asi 1,3 mesiaca ročne. Ľudia narodení napríklad v roku 1993 sa dôchodkový vek zvýši približne o tri roky v porovnaní s narodenými v roku 1966.

seniorka-rodicovsky-prispevok

Zavedenie 13.dôchodku

Ako už viete, parlament v apríli schválil zavedenie 13. dôchodkov. Podľa predbežných údajov bude výška starobného dôchodku 606,30 eura. To však neplatí, ak je priemerná výška konkrétneho typu dôchodku nižšia ako 300 eur. V takom prípade bude suma 13. dôchodku stanovená na 300 eur.

Ak máte nárok na viacero dávok dôchodku, dostanete len jeden trinásty dôchodok a automaticky to bude ten v najvyššej sume.

tipy ako ušetriť na liekochPrečítajte si tiež
Viete ako ušetriť na liekoch? Niekoľko tipov.

Zdroj a foto: Socpoist.sk, enployment.gov.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.