Naparovanie tváre nie je prežitok. Pomáha nielen zo zdravotného hľadiska – keď na jeseň, či v zime prechladnete, ale tiež z estetického. Naparovanie nad správnymi bylinkami pomáha namáhanej pleti. Veď napríklad v lete môže mať naša pokožka tendenciu mastiť sa. A v zime, naopak, pod vplyvom mrazu alebo neustáleho zdržiavania sa v prehriatych, zle vetraných a klimatizovaných priestoroch, sa stáva drsnejšou a vysušenou. Pokožka rýchlo reaguje aj na nesprávne vyživovanie, nedostatok spánku a choroby…
Preto je dobré občas jej dať vydýchnuť, využívať nielen správnu kozmetiku, ale tiež ju uvoľniť a efektívne prečistiť.
Správne čistenie pleti
Základom starostlivosti o každý druh pleti je jej čistenie. Voda nie je dostatočným prostriedkom na umývanie a neodstráni všetky nečistoty, ktoré sa hromadia na tvári počas celého dňa. Je to najmä špina, pot a pozostatky dekoratívnej kozmetiky.
Existuje veľké množstvo bylinkových emulzií, krémov, toník a mliek, ktoré zabezpečujú správne čistenie všetkých typov pleti. Pre našu pleť sú veľmi dôležité krémy rôzneho druhu, preto je obzvlášť potrebné sústrediť sa na výber príslušnej kozmetiky.
V obchodoch hľadajte čistiace, hydratačné a výživné krémy, určené len na starostlivosť o tvár, prípadne aj na krk a dekolt. A potom krémy (balzamy) pre celé telo. Všetky krémy nanášame na tvár jemnými pohybmi prstov zdola smerom nahor, necháme pôsobiť približne minútu, a potom tvár zmyjeme vlhkým tampónom.
Naparovanie pleti
Pleť na tvári je mimoriadne namáhaná a opakovane vystavovaná škodlivému vplyvu vonkajších faktorov ako slnko, mráz, vietor. Pleť na tvári si nejako zvlášť nechránime, pritom na ruky dávame rukavice, na krk šál, na hlave máme čiapku.
Doprajte preto pleti na tvári trošku relaxu. Netreba k tomu nič špeciálne, nikam nemusíte chodiť, ani kupovať drahé výrobky. Stačí doma naparovanie, ktoré je jednoduchým kozmetickým úkonom – účinne pomáha hĺbkovo očistiť pokožku.
„Vplyvom pary sa otvárajú póry a vylučuje sa nadbytočné množstvo mazu (sebum). Bylinky spojené vlhkým teplom, ktoré pri naparovaní vzniká, zlepšujú prekrvenie pokožky a povzbudzujú dýchaciu sústavu. Vďaka vdychovaniu aromatických výparov (inhalácií) majú liečivý vplyv aj na dutiny a orgány dýchacej sústavy,“ popisuje Teresa Lewkowicz-Mosiej, ktorej aj v slovenčine vyšla kniha Zdravie z prírody.
Aké bylinky sú najlepšie?
Pri naparovaní používame bylinky, ktoré pomáhajú pri boji s určitým problémom našej pokožky. Napríklad:
- na mastnú a znečistenú pokožku: kvety arniky, kvety nechtíka, listy šalvie, rebríček, lístky rozmarínu, ľubovník, prasličku, tymian a listy mäty;
- na normálnu pokožku: lupene ruže, kvety levandule, lístky trebuľky pravej;
- na suchú a citlivú pokožku: petržlenovú vňať, listy kôpru, kvety rumanu farbiarskeho, plody fenikla obyčajného, listy štiavu;
- na ochabnutú, unavenú a starnúcu pleť: listy boráka, listy medovky lekárskej, byle ďateliny červenej, byle púpavy lekárskej, kvety bazy čiernej.
Prečítajte si tiež
Doprajte svojej pleti mladosť a sviežosť.
Ako často naparovať pleť?
Pri normálnej pleti možno naparovanie aplikovať raz za týždeň, pri mastnej pleti dvakrát týždenne a pri suchej a zrelej pokožke každý druhý alebo tretí deň.
Po zopnutí vlasov a očistení tváre zalejeme hrsť byliniek vriacou vodou a na chvíľu necháme spariť. Tvár držíme najmenej 30 cm nad miskou s bylinkovým odvarom. Hlava sa prekryje uterákom, aby para neunikala.
Ak do zmesi na naparovanie pridáte kvapky éterického oleja z rovnakých byliniek, ktoré boli použité, podporíte tým účinky naparovania a vôňa bude výraznejšia.
Naparovanie by malo trvať od 10 do 15 minút, pričom v prípade zmiešanej a suchej pleti sa na naparovanie používa teplá voda. Horúcu používame iba pri mastnej a znečistenej pleti, odporúča Teresa Lewkowicz-Mosiej.
Po skončení naparovania opláchneme tvár teplou vodou a jemne usušíme uterákom. Pokožka je po procedúre veľmi citlivá, preto sa neodporúča vychádzať z domu najmenej jednu hodinu. Aplikovanie naparovania sa odporúča predovšetkým pred nanesením masky alebo kozmetického obkladu.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com