Nesmrteľný diár. 5 dôvodov, prečo sa ho oplatí používať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Diár je mŕtvy. Prežitok. Starina. Pre jednu skupinu nie je IN, veď máme predsa smartfóny, či tablety.
Pravdou však je, že diáre sú stále v móde. Svedčia o tom predaje v kníhkupectvách a hlásenia vydavateľov. Aj preto ich je v posledných rokoch doslova záplava – v rôznych veľkostiach, s jedinečnou grafikou, odlišným obsahom. Diáre s dátumami, ale aj bez na spôsob zápisníkov.
Možno sa budete čudovať, ale používanie diára má naozaj svoje výhody aj v tejto pretechnizovanej dobe. V časoch, kedy sa tlačia dopredu technické výdobytky ako virtuálne plánovače, sa opäť mnoho priaznivcov vracia k starej dobrej klasike. Diáre tu boli, sú a zdá sa, že aj budú minimálne niekoľko najbližších rokov.
Prečo to tak je? V čom sú teda výhody klasického papierového diára? 

 

1. Nevybije sa

Veru tak. Diár oceníte najmä vtedy, keď váš mobil vypovedá službu. Na papierovú verziu sa môžete spoľahnúť, pretože v nej nezlyhá žiadna aplikácia, nedostane sa vám doň vírus (nanajvýš zvedavá osoba z vášho okolia 🙂 ), ani sa vám nevybije baterka. Diár si otvoríte kdekoľvek a kedykoľvek aj o tretej v noci, takže si doň môžete zaznamenávať myšlienky prakticky neobmedzene. Samozrejme, až pokým ho celý nezapíšete).
V mnohých prípadoch vie byť dokonca módnym doplnkom, alebo vás dokáže tešiť každý deň svojím vkusným dizajnom. Napríklad Zápisník plný optimizmu na spôsob diáru – nájdete v ňom vyše 100 optimistických citátov svetových osobností, aj známych Slovákov, ktoré vás môžu inšpirovať. Zapisujete si doň svoje zážitky, milé stretnutia, kontakty. A navyše pohladí oko jeho grafická úprava.

 

2. Rozvíja vašu kreativitu

Nezáleží na tom, či máte 15 alebo 30 rokov. V každom z nás sa ukrýva kus dieťaťa, ktoré sa na svet dívalo očami plnými fantázie a rado ju zhmotňovalo na papier. Vďaka diáru sa s touto stránkou tvorivého detstva nemusíte rozlúčiť. Váš diár znamená vaše pravidlá.
Kúpte si preto farebné perá a nechajte pracovať vašu predstavivosť. Napríklad červenou si zaznačte dôležité stretnutia, na ktoré s výraznou farbou už nikdy nezabudnete. Zelenou meniny a narodeniny vašich známych a energickou žltou šport.
Poznámky tiež môžete oživiť motivačnými citátmi, ktoré vás povzbudia a naštartujú váš deň.
Takáto “osobná kreativita” podľa odborníkov prospieva v mnohých smeroch, upokojuje, zbavuje stresu a vytvárate si niečo naozaj “vaše”, čo vám robí radosť.

 

3. Zistíte, kto ste a čomu venujete svoj čas

Keď sa pozriete do diára spätne, uvidíte, koľko času ste venovali rozličným činnostiam. Na základe vašich zápiskov môžete prehodnotiť, nad čím ste strávili najviac času a či sú vaše aktivity zmysluplné. Alebo vás len oberajú o čas, ktorý by ste mohli využiť inak.
Diár vám dá odpovede na to, o čo sa zaujímate, s kým sa stretávate, čo plánujete v budúcnosti a aké úspechy ste dosiahli.
Takže môžete ho využiť nielen na príjemné listovanie do minulosti, keď si pripomeniete zaujímavé stretnutia, neobyčajných ľudí, ale môžete tak zlepšovať aj svoj time manažment. A prirodzene, zlepšovať využívanie svojho osobného i pracovného času.

zoznam úloh a cieľovPrečítajte si tiež
Prečo je lepšie písať si zoznam úloh a cieľov rukou?

 

4. Je nápaditý

Pokiaľ použijete mobil, aby ste si niečo zaznačili, nikto mu nebude venovať veľkú pozornosť. Vytváranie poznámok v mobile sa berie už akosi automaticky, preto sa nad tým už nikto nepozastaví. Otvoríte aplikáciu Poznámky, napíšete a hotovo. Nič viac.
Vytiahnite však z kabelky alebo z vrecka diár s vaším obľúbeným motívom a všetky oči sa uprú naň. Pochvala, ktorú zožne váš diár, bude zároveň pochvalou vášho vycibreného vkusu. Na trhu je naozaj množstvo všelijakých dizajnov, takže nie je problém vybrať si podľa svojho gusta.

 

5. Nie je staromódny

diár Ľubica Kováčová

diár Ľubica Kováčová

Rok, čo rok sa môžete presvedčiť, že napriek vyspelej technike diáre nepatria do starého železa. Modernizáciou prechádzajú nielen dizajnové obaly, ale aj vnútro a výrobcovia pridávajú stále nové možnosti zapisovania poznámok. Fádne strany plné linajok rozdelených podľa dní v týždni striedajú strany s “to do listami”, cestovateľskými snami, prípadne prázdnym miestom na fotky. V diári budete mať preto zaznamenané všetky momenty, ktoré vám urobili radosť.

Napríklad vyštudovaná historička Ľubica Kováčová tvorí originálne diáre, ktoré oceňujú podnikatelia, umelci aj bežní ľudia. Jej diáre, zápisníky, rodinné kroniky a fotoalbumy dýchajú nostalgiou a niektoré viaže do kože, takže vyzerajú naozaj exkluzívne.
Alebo každý rok vychádza Diár s citátmi Paula Coelha, doplnený o pôvabné ilustrácie medzinárodne uznávanej ilustrátorky Cataliny Estrada, ktorá svojou tvorbou vyjadruje nekonečný úžas nad nádherou sveta.

Foto: Pinterest, Pixabay


Zdielať

About Author

Avatar photo

Píšem, odkedy to viem :) Už ako školáčke mi k ruke prirástlo pero a papier, neskôr klávesnica počítača. Každý článok je pre mňa výzva a plnenie detského sna zároveň. Medzi moje srdcovky patria témy z oblasti cestovania, módy, krásy, zdravia, životného štýlu a bytového dizajnu.

Komentáre sú uzavreté.