Prečo je lepšie písať si zoznam úloh a cieľov rukou?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niektorí ľudia majú jednoduchý ranný zvyk. Len čo prídu do kancelárie, napíšu si zoznam úloh na daný deň. Čo treba vybaviť, komu napísať, aké zadania na projekty odoslať ap. Napíšu si to do diára, na osobitný papier a potom počas dňa „odškrtávajú“ splnené úlohy. Samozrejme, v priebehu dňa úlohy pribúdajú a nikdy ich tam nezabudnú dopísať. Podľa odborníkov je tento postup písania zoznamu rukou oveľa efektívnejší, ako iný. Povedzme nahovorenie na mobil, zapísanie si do poznámok v smartfóne, alebo jednoduché „zapamätanie“.

Väčšina ľudí však nedosiahne veľa alebo si veľa neužije len preto, lebo sa nevie rozhodnúť, čo vlastne chce. V každodennom živote totiž zabúdame na mnoho vecí, úloh a cieľom, ktoré sme si dali. Prečo je dôležité napísať si zoznam rukou?
Písanie rukou považujú mnohí ľudia za prežitok a zbytočnosť. Veď máme klávesnice, mobily, tablety. A množstvo skvelých aplikácií pre správu úloh a povinností ako ANY.do, Evernote, či Todoist. Niektorí už dokonca akoby zabudli písať rukou…

 

Prečo písať zoznam úloh rukou?

Profesorka psychológie dr. Gail Matthewsová z Dominikánskej univerzity v Kalifornii robila výskum o formulovaní cieľov s takmer 270 účastníkmi.

Zistila, že pravdepodobnosť dosiahnuť vytýčený cieľ je o 42% vyššia, ak bol napísaný ručne. Ak sa použije na zapisovanie zvoleného cieľa klávesnica, vyžaduje si to len osem rôznych pohybov prstov, čo si vyžaduje iba malý počet nervových spojení v mozgu.
Pri ručnom zápise dochádza až k desaťtisíc pohybom, čo je spojené s tisícami nervových spojení v mozgu. To spôsobuje, že ručný zápis má oveľa väčšiu emocionálnu angažovanosť voči cieľom a k ich záväznosti.

Použitie počítača na tento účel má nesporné výhody, ale podobá sa to čítaniu článku o tom, aké vzrušujúce je mať športové auto. Ručné zapisovanie cieľov znamená, ako by nás náš mozog zobral na skúšobnú jazdu športovým autom po alpských cestách. Človek je väčšmi emocionálne zapojený, čo dramaticky zvyšuje jeho motiváciu dosiahnuť tento cieľ.
Zapisovanie cieľov aktivizuje aj podvedomie človeka a dáva podvedomiu inštrukcie zaoberať sa nimi, bez ohľadu na to, či na to myslí alebo nie.

 

Z túžby veľký úspech

Alan a Barbara Peasovci sa preslávili knihou Reč tela, no chceli sa dostať aj na východ, do bývalého komunistického bloku, prípadne priamo do Ruska. To však bolo v 80. rokoch minulého storočia nemožné. Semináre o reči tela za železnou oponou?
Zabudnite!
Ľudia zo Západu nemohli cestovať do ZSSR. „My s Barbarou sme si to napriek tomu zapísali do zoznamu, lebo sa nám to zdalo vzrušujúce, bolo v tom niečo na spôsob vzrušujúcich príbehov z bondoviek,“ spomína si Allan Pease v knihe Odpoveď. „Len čo sme si to napísali, okamžite sme si všimli informácie, novinové články, televízne dokumenty a príbehy v časopisoch o Rusku, ktorých bolo všade plno. Výsledkom tejto našej položky v zozname bolo, že v roku 1992 sa po rusky hovoriace krajiny stali naším najväčším publikačným a prednáškovým trhom.“

Peasovci veria, že keby ruský nápad nedali do zoznamu, hoci vtedy vyzeral takmer nesplniteľný, Rusko by pre nich nikdy nebolo významnou destináciou.
Ich podvedomie by jednoducho nehľadalo informácie na tému ako. Peasovci to „podvedomie“ volajú aj RAS, čiže retikulárny aktivačný systém. Je to sieť neurónov a nervových vláken prechádzajúcich mozgovým kmeňom, ktorý spája s inými časťami mozgu.

kariérny rast zoznam úlohPrečítajte si tiež
Čo brzdí váš kariérny rast?

Ako dosiahnuť, čo chceme

To je dôvod, prečo je dôležité nemyslieť na to, ako dosiahnuť, čo chceme. Keď sa presne rozhodnete, čo chcete urobiť, mať alebo čím sa stať, vaše podvedomie začne hľadať cesty, ako to dosiahnuť. Sotva si to uložíte do pamäti, zrazu budete vidieť, čítať a počuť o danom nápade.

A toto robí len veľmi málo ľudí. Pri neustálom opakovanom čítaní svojho zoznamu cieľov si človek začne uvedomovať, aká naozaj dôležitá alebo bezvýznamná je daná položka. Takže:

  • píšte si zoznam úloh a cieľov, najlepšie ručne
  • pokračujte v pridávaní položiek do zoznamu, upravujte ho a vyhadzujte z neho
  • niektoré veci sa v ňom budú objavovať znovu, ak sú pre vás dosť významné
  • dajte si zoznam na stenu v spálni alebo kúpeľni, ďalšiu kópiu na chladničku, alebo ho majte ako pozadie na monitore či v mobile
  • jednoducho dajte ho na také miesto, kde ho budete mať stále na očiach
  • ak prídete na nový nápad, pridajte ho do zoznamu. Čím bude zoznam dlhší, tým lepšie.

Ak nie ste spokojní so svojím súčasným životom, je to preto, lebo nemáte jasne definované ciele. Nestačí však o nich len uvažovať, povedať si, že to urobím takto, ale úspech a dotiahnutie do cieľa výrazne zvyšujete tým, že si zoznam úloh napíšete rukou.
Ak navyše svoje ciele vykryštalizujete do najmenších detailov a viete presne, kde ste dnes a kam sa chcete dostať, vaše podvedomie sa vzchopí a vznikne motivačná predstava.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.