Nový školský rok a nové pravidlá. Zoznam zmien v roku 2021/2022

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Covidový školský rok bol čudný, nezvyčajný a pre mnohé rodiny poriadnou zaťažkávacou skúškou. Školáci boli príliš dlho doma, výučba nebola taká kvalitná ako v škole a vy ste už možno prichádzali nielen o nápady, čo navariť zasa na obed, ale aj o nervy.
Nový školský rok 2021/2022 bude iný a čakajú nás nové pravidlá. Ako to bude so zatváraním škôl, testovaním, nosením rúška, či mimoškolskými aktivitami? Rušia sa bezplatné obedy – ako to bude po novom? Prinášame vám prehľad zmien, na ktoré je dobré pamätať. Na záver sme pridali aj termíny prázdnin v školskom roku 2021-2022.

 

Nový školský rok a nové pravidlá

Od štvrtka 2.septembra 2021 sa opäť začína pravidelná školská dochádzka. Na čo sa pripraviť a čo bude iné ako vlani?

ikona receptZatváranie škôl a karanténa

 • Rodičia sa už nemusia obávať plošného zatvárania škôl. Po novom sa budú zatvárať v prípade potreby len jednotlivé triedy, ktoré prejdú na dištančné vyučovanie.
 • Ak žiak príde do kontaktu s pozitívnou osobou, jeho úzke kontakty, s ktorými sa stretol dva dni pred testovaním, pôjdu do domácej karantény.
 • Pri nástupe do školy či škôlky bude povinné vyhlásenie o bezpríznakovosti, ktoré nahradí doterajšie potvrdenie o bezinfekčnosti. To budú musieť rodičia vyplniť aj pri každom prerušení dochádzky na viac ako tri dni.
 • Celá trieda, v ktorej je covid pozitívne dieťa, pôjde do 14-dňovej karantény. Ak to škola dokáže zariadiť, zaočkované deti a tie, ktoré už prekonali covid za posledných 180 dní, by mohli dostať možnosť ďalej chodiť do školy. Nezaočkované a tie, ktoré ešte covidom neprešli, sa majú učiť z domu.

 

ikona receptTestovanie a rúška

 • Test už nebude podmienkou pri nástupe do školy. Na začiatku roka zabezpečí škola testovanie kloktacím testom, ktoré bude dobrovoľné, jednorazové a bezplatné. Stredoškoláci však budú musieť využiť antigénové testy v mobilných odberových miestach.
 • Školy zabezpečia rodičom aj antigénové testy na takzvané domáce samotestovanie. Pre každého rodiča, ktorý o to prejaví záujem, bude k dispozícii 25 testov na jedno dieťa. Rodičia by mali svoje deti testovať ideálne vždy v pondelok a vo štvrtok ráno krátko pred odchodom do školy.
 • V triedach sú naďalej povinné rúška, respirátor nutný nie je.
 • Ranný filter s meraním teploty je povinný len v materských školách, ministerstvo ho však odporúča aj na základných či stredných školách.
 • Školy by mali zabezpečiť možnosť na dezinfekciu rúk či vyčlenenú izolačnú miestnosť pre chorého. Naďalej tiež platí, že rodič môže žiaka ospravedlniť najviac na päť po sebe idúcich vyučovacích dní.
 • Novinkou je možnosť zisťovania protilátok. Rodič žiaka, ktorý neabsolvoval PCR test bude môcť požiadať všeobecného lekára pre deti a dorast o test na protilátky proti ochoreniu COVID-19 po ukončení 14-dňovej karantény žiaka po kontakte s pozitívnou osobou a aj po pozitívnom výsledku samotestovania Ag testom.

školský rok 2021-2022 rúška

 

ikona receptFinancie pre školy

 • Materské školy a špeciálne materské školy dostanú 5 eur na každého zamestnanca a 150 eur na školu. Ostatné školy dostanú 5 eurový príspevok na každého zamestnanca aj žiaka.
 • Školy nemusia o financie žiadať, dostanú ich automaticky a využiť ich môžu na zabezpečenie dezinfekcie, ochranných pomôcok či na iné náklady spojené s vytvorením bezpečného prostredia na školách.

 

ikona receptLyžovačky a stužkové

 • Školy sa nebudú zatvárať plošne, preto treba byť opatrný v súvislosti s tradičnými aktivitami mimo vyučovania. Ide najmä o rôzne tréningy, krúžky, kde si treba vždy preveriť bezpečnostné opatrenia.
 • Školy môžu organizovať tradičné školy v prírode, lyžiarske zájazdy aj stužkové. Zároveň však musia rátať aj s tým, že v prípade zhoršenia epidemickej situácie sa tieto podujatia nemusia zrealizovať. Preto musíte rátať aj so storno poplatkami.

nový školský rok

 

ikona receptBezplatné obedy

 • Väčšina rodičov bude od septembra 2021 opäť platiť každomesačné šeky za stravu detí v jedálňach. Obedy zadarmo, ktoré zaviedol ešte kabinet Roberta Fica, sa v novom školskom roku paušálne rušia. Náhradou je zvýšený daňový bonus, ktorý môže čerpať jeden z pracujúcich rodičov.
 • Časť pracujúcich rodičov má nárok na daňový bonus aj na bezplatné stravovanie ich detí, väčšina sa však musí rozhodnúť len pre jednu možnosť.
 • Rodičia detí vo veku od 6 do 15 rokov, ktorí majú nárok na zvýšený daňový bonus, by si mali vybrať práve túto možnosť. „Ak sa na dieťa poskytne dotácia na stravu podľa zákona o dotáciách, zanikne im nárok na akýkoľvek daňový bonus úplne,“ varuje Ústredie práce.
 • Ak je dieťa v hmotnej núdzi alebo navštevuje školu, kde je viac ako 50 percent detí v hmotnej núdzi, alebo majú rodičia príjem nižší, ako je životné minimum, také dieťa má nárok na obedy zadarmo a zároveň jeho pracujúci rodičia na zvýšený daňový bonus.

izba pre školákaPrečítajte si tiež
Ako má vyzerať izba pre školáka? Čo tam nesmie chýbať?

 

 • Čo predškoláci a staršie deti? Nárok na poskytnutie dotácie na stravu musí zákonný zástupca dieťaťa preukázať čestným vyhlásením, a to nezávisle od veku dieťaťa.
 • Aj deti, ktoré už mali 15 rokov, ale ešte stále navštevujú základnú školu, pretože napríklad opakovali ročník alebo mali odklad školskej dochádzky, budú mať v novom školskom roku nárok na obedy zadarmo. Rodičia zároveň neprídu o možnosť čerpať základný daňový bonus. Rovnako ako u predškolákov, aj ich zákonný zástupca musí škole predložiť čestné vyhlásenie.
 • Doterajšia suma dotácie sa zvýšila z 1,20 eura na 1,30 eura za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na vyučovaní v škole alebo bolo v škôlke a odobralo stravu.
 • Na tínedžerov od 15 rokov si môže pracujúci rodič uplatniť základný daňový bonus vo výške 23,22 eura.
  Pre deti od šesť do pätnásť rokov je výška bonusu zvýšená na 1,7-násobok základného daňového
  bonusu, teda 39,47 eura.
  Na najmenšie deti do šiestich rokov môže rodič získať daňový bonus vo výške 46,44 eura. Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť vždy len jeden z rodičov, pričom jednou z podmienok je žitie dieťaťa s rodičom v spoločnej domácnosti.

nový školský rok

 

ikona termínPrázdniny v školskom roku 2021/2022

Jesenné prázdniny: 28. – 29. október 2021
Vianočné prázdniny: 23. december 2021 – 7. január 2022
Polročné prázdniny: 4. február 2022
Jarné prázdniny pre:
– Košický a Prešovský kraj: 21. február – 25. február 2022
– Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj: 28. február – 4. marec 2022
– Banskobystrický, Žilinský, Trenčiansky kraj: 7. marec – 11. marec 2022
Veľkonočné prázdniny: 14. apríl – 19. apríl 2022
Letné prázdniny: 1. júl – 31. august 2022

 

Zdroje: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny,
Ministerstvo školstva SR,  Automat.gov.sk, Korona.gov.sk
Foto: Pexels.com, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.