Ceny energií porastú a každá domácnosť bude musieť načrieť hlbšie do peňaženky. Pritom od roku 2025 sa končia dotácie. Neustále zdražovanie vyvoláva prirodzene obavy v každej domácnosti, najmä v tých, ktoré majú napätí rozpočet a nemajú peniaze nazvyš. O koľko teda zdražie elektrina a plyn pre domácnosť. Koľko si v priemere budeme musieť priplatiť?
Analytici odhadujú, že priemerná domácnosť pocíti zvýšenie cien elektriny o približne 1 %, čo nie je veľa, no plyn by mohol zdražieť až o 18 %. Takže domy, v ktorých sa kúri plynom, pocítia najväčší nárast nákladov. Tí, ktorí používajú na vykurovanie elektrinu, by mali benefitovať z nižšej sadzby DPH.
O koľko zdražie elektrina a plyn?
Ceny energií na Slovensku sú regulované a koncové ceny pre spotrebiteľov sú určované na základe viacerých faktorov vrátane marží dodávateľov.
Tiež netreba zabúdať, že náklady na vykurovanie sa v prípade plynu ďalej premietajú aj do cien tepla, ktoré je v slovenských domácnostiach často produkované v plynových kotolniach.
Aj Slovenský zväz výrobcov tepla potvrdil, že očakávané zvýšenie DPH z 20 % na 23 % bude znamenať ďalší rast nákladov pre domácnosti. Priemerná domácnosť môže očakávať ročný nárast nákladov na teplo až do 35 eur.
Nepríjemné tiež je, že v roku 2025 sa končia štátne dotácie, pritom ceny plynu porastú. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sú nárasty v cenách energií očakávané, ale nie dramatické.
Typ domácnosti a kategória
Ak ste bežný byt, ktorý využíva plyn na varenie a ohrev teplej vody, očakávajte nárast o cca 16€ mesačne, čo je ročne viac o 221 eur. Napríklad cena v kategórii D1, teda pre tých, ktorí na plyne iba varia, môže narásť o 1 euro za mesiac, ročne 12 eur.
Ak ste domácnosť, ktorá plyn využíva aj na vykurovanie, tu je to dramatickejšie mesačne môžu náklady stúpnuť až o 38 eur, takže ročne na približne 450 eur.
Ak plynom len ohrievate vodu, náklady porastú o 18 eur, ročne teda približne o 216€.
Čo robiť a ako sa pripraviť?
Určite treba viac šetriť a využívať tipy na úsporu. Je ich množstvo, málokedy ich dodržiavame, neraz nad nimi mávneme rukou. No ak sa spojí niekoľko z nich, môžu ročne sporiť významné financie.
Prečítajte si náš článok
20 praktických tipov, ako doma ušetriť,
keď rastú náklady na domácnosť.
Odborníci tiež odporúčajú zvážiť celkovú energetickú efektívnosť domácnosti. Hoci to znie v súvislosti so zdražovaním paradoxne, mali by ste zvážiť investície do úsporných opatrení, ako sú zatepľovanie alebo využitie solárnych panelov na výrobu teplej vody.
Nedá sa totiž spoliehať na to, že by vláda aktívne hľadala riešenia na zmiernenie dosahov rastúcich cien energií pre domácnosti.
Navyše to všetko môže ešte ovplyvniť situácia v zahraničí – obavy panujú najmä pre zatvorené kohútiky z Ukrajiny a za plyn zo Západu si priplatíme.
Zdroje a foto: energie-portal.sk,
Slovenský zväz výrobcov tepla, ÚRSO, Freepik.com