Elektrické náradie je pri práci (nielen) s drevom nenahraditeľným pomocníkom. Profesionálni remeselníci si bez neho len sotva dokážu predstaviť svoju prácu a hobby majstri naň nedajú dopustiť. Píly, brúsky, frézy. Čo by nemalo chýbať vo výbave domáceho stolára? Na čo si dať pozor pri výbere elektrického náradia a na ktoré parametre sa sústrediť?
Na čo sa sústrediť pri kotúčovej píle
Elektrické kotúčové píly sú skvelým pomocníkom pre profesionálnych i hobby stolárov. Vďaka vodiacej lište sa postarajú o precízny rovný rez, nie však všetky modely touto lištou disponujú. Pri profesionálnych elektrických kotúčových pílach je však samozrejmosťou.
Na aké kritéria sa pri výbere kotúčovej píly sústrediť? Zásadným je hĺbka prierezu, teda schopnosť píly prerezať materiál danej hrúbky. Prierez pri kotúčových pílach sa zväčša pohybuje v intervale od 40 mm do 80 mm, v zásade platí, čím vyšší, tým pestrejšie využitie. Hĺbke prierezu by však mal zodpovedať tiež príkon, nepísaným pravidlom je, že na 10 mm prierezu by malo pripadať aspoň 200 W. Ak vyberáte pílu s prierezom 65 mm, ktorá disponuje výkonom 1 600 W, môžete sa na ňu spoľahnúť.
A čo otáčky? Pri kotúčových pílach ide o dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje najmä kvalitu rezu. Môžeme povedať, že čím je výkon elektrickej píly vyšší, tým krajší a zároveň rýchlejší bude rez. Elektrické píly s otáčkami 5 000 – 6000 pokryjú potreby profesionálov aj tých najnáročnejších hobby majstrov. Dokonca nimi môžete píliť nielen drevo, ale tiež plasty či mäkšie kovy.
S čím pomôže elektrická brúska
Hrubá úprava materiálu, dobrusovanie dohladka, ale aj úprava rohov a hrán. Profesionálna elektrická brúska pomôže s každou touto činnosťou. Na trhu sa môžeme stretnúť s rôznymi druhmi brúsok: priame, excentrické, oscilačné, uhlové či pásové.
Každý typ elektrickej brúsky oceníte pri inom druhu práce. Napríklad elektrické pásové brúsky sú skvelým pomocníkom pri hrubom odbere materiálu z rovného povrchu. Sú efektívnou náhradou brúsneho papiera a ruky. Pri oscilačných brúskach zas oceníte ich jedinečný pohyb, ktorý na povrchu akoby kreslí slimáka. Tento pohyb zabezpečí precízne vybrúsenie a je skvelý na záverečné povrchové úpravy.
Plusom elektrických brúsok je, že ich môžete využiť na viacero typov materiálu – nielen na drevo, ale i na plasty, kovy či betón. Len málo vecí je jednoduchších ako vymeniť brúsny kotúč na brúske. Vďaka tejto výmene dokážete elektrickú brúsku na drevo premeniť na brúsku na farebné kovy a iné materiály.
Na čo využijete frézu na drevo
Elektrická fréza na drevo vám dokáže pomôcť so špecifickými činnosťami, na ktoré sú prikrátke píly aj brúsky. Napríklad? Vyrezávanie nielen okrúhlych, ale tiež nepravidelných tvarov, vytváranie rýh, drážok i profilov alebo zaobľovanie hrán.
Na trhu nájdete viacero typov fréz, univerzálnou je horná fréza, potom sú tu však špecifické frézy na drážkovanie, stolné či profesionálne stolárske frézy. Pri výbere zohľadnite teda vaše potreby a okrem toho tiež príkon frézy. Ak to myslíte s prácou s drevom vážne, príkon frézy by nemal byť nižší ako 1 300 W. Dôležitá je tiež ergonómia a hmotnosť, ktorá výrazne ovplyvňuje to, ako sa vám s frézou bude pracovať.
Hľadáte profesionálne elektrické náradie? Všetko pre remeselníkov i domácich majstrov nájdete na www.abse.sk
TS, Foto: abse.sk, pexels.com