Mnohí turisti smerujú na Spišský hrad, ktorý dominuje širokému okolie a svojou impozantnosťou dotvára scenériu Spiša. Hradný areál i múzeum určite stoja za prehliadku, no ak sa naň vyberiete, zastavte sa aj v Spišskom Podhradí. Niekedy je obchádzané, prehliadané, no bola by to škoda. Spišské Podhradie má asi štyritisíc obyvateľov a už názov mestečka prezrádza, že ide o bývalú podhradskú osadu Spišského hradu. Stavebná činnosť sa v meste odohrávala pravdepodobne súčasne s výstavbou hradu.
Prvýkrát sa mesto Spišské Podhradie písomne spomína v roku 1249. V roku 1321 získalo mestské výsady, čo podporilo hospodársky rozvoj, ktorý pokračoval takmer nepretržite do polovice 15. storočia. Stavebný ruch neutíchol ani v 16. storočí. Meštianske a remeselnícke domy sú v blokovej zástavbe, ktorá vznikla na rozvetvení ciest.
Spišské Podhradie – čo si pozrieť?
Dnes je pamiatková zóna Spišské Podhradie, ako podhradie Spišského hradu, v rámci zápisu Levoče, Spišského hradu a pamiatok okolia v Zozname UNESCO. Mesto je známe tiež výrobou spišských párkov.
„V minulosti bolo jedným z najrozvinutejších miest Spiša. Stalo sa prirodzeným centrom obchodu a remesla, ktoré najviac preslávili tamojší mäsiari,“ píše sa na stránkach UnescoNaDosah.sk.
Kostol Narodenia Panny Márie
Bokom od námestia, v ohrade s vežovou bránou, sa nachádza rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie. Pôvodný kostol postavili už asi v prvej polovici 13. storočia majstri, ktorí pracovali aj na stavbe chrámu v Spišskej Kapitule. V druhej polovici 15. storočia kostol goticky prestavali. Po požiari, ktorý kostol poškodil, v roku 1824 zbúrali pôvodnú loď a presbytérium a nahradili ich súčasnou klasicistickou novostavbou.
Z pôvodnej stavby kostola sa tak dodnes zachovala iba veža, ktorú však počas prestavby v 19. storočí zvýšili o jedno poschodie a po stranách doplnili bočné prístavby. V dvoch podlažiach sa zachovali pôvodné románske okná, v hornej časti románsky oblúčkový vlys a zuborez.
V podveží vstupu nájdeme pôvodnú krížovú klenbu. „Interiér zaujme neskorogotickým oltárom Panny Márie, ktorý dnes tvorí strednú časť architektúry mladšieho novogotického oltára. Uprostred sa nachádza socha Madony, dielo Majstra Pavla. Iné názory interpretujú sochu ako sv. Katarínu Alexandrijskú,“ vysvetľujú autori v knihe Spiš z vydavateľstva Dajama.
Na pohyblivých krídlach sú kvalitné tabuľové maľby svätíc v prírodných scenériách. Na ľavom krídle je z prednej strany sv. Barbora a sv. Margita, zo zadnej strany sv. Kristína a sv. Dorota. Na pravom krídle je z prednej strany sv. Uršula a sv. Genovéna, na zadnej strane sv. Petronela a sv. Juliana.
Mariánsky stĺp
Barokový mariánsky stĺp z roku 1726 nesie na vrchole sochu Immaculaty. Nechal ho postaviť Teodor Lubomírsky, ktorý bol starostom spišských miest daných do zálohu Poľsku. Pamiatku obnovili v roku 1861.
Kostol milosrdných bratov
Pôvodný objekt mestského špitálu sa spomína už v roku 1327. V rokoch 1653 až 1658 ho renesančne prestavali a rozšírili. O trinásť rokov neskôr komplex dostali do správy mnísi rehole milosrdných bratov, ktorí areál v rokoch 1727 až 1736 barokovo upravili a rozšírili. Na hlavnom priečelí kostola sú barokové maľby. Nad vstupom je namaľovaná Madona, v štukových rámoch sú zobrazení sv. Ján Nepomucký a sv. Mikuláš biskup. Hlavný oltár z roku 1737 nesie obraz Oslávenie sv. Jána z Boha od Martina Speera.
Prečítajte si tiež
Rozprávkový Spiš. To najlepšie a najkrajšie.
Evanjelický kostol
Evanjelici si svoj kostol postavili v rokoch 1799 až 1808 v klasicistickom štýle. V roku 1889 ho renovovali. Obraz Kristus na Olivovej hore na oltári je od Jozefa Czauczika.
Meštianske domy
Väčšinu historického jadra tvoria meštianske domy, pôvodne renesančné stavby na starších základoch. Domy prešli v 18. a 19. storočí slohovými úpravami, no početné pôvodné architektonické prvky môžeme pozorovať dodnes. V minulosti mali mnohé z nich charakteristické šindľové strechy s podlomenicou (podobne ako domy v Spišskej Sobote).
Synagóga
Židia prišli do Spišského Podhradia v roku 1840, pričom zakrátko získala židovská náboženská obec v meste významné zastúpenie. Synagóga, stojaca mimo hlavného centra, pochádza z roku 1875. Po požiari bola v rokoch 1905 a 1906 obnovená. Stavba nesie typické maurské prvky. Je najlepšie zachovanou synagógou na Spiši a dnes slúži prevažne na kultúrne účely. Severne za mestom sa nachádza židovský cintorín.
V spolupráci s vydavateľstvom Dajama
Zdroj a foto: Dajama, Wikimedia/ Ing.Mgr.Jozef Kotulič
SpisskePodhradie.sk