Štikútka alebo čkanie nie je nič výnimočné, zažijeme ich niekoľkokrát ročne a nemusia nič zlé signalizovať. Najčastejšie to býva iba nepríjemný stav, ktorý nie a nie zastaviť. Ako sa rýchlo a účinne zbaviť štikútky? Pomôže pohár vody, či zadržanie dychu?
A môže byť čkanie nebezpečné? Hneď aj prezradíme, že áno – môže totiž signalizovať určité zdravotné problémy.
Ľudia sú naozaj vynaliezaví – pred pár rokmi vynašiel Chuck Ray špeciálnu slamku proti štikútke. Je to jednoduchá plastová slamka, ktorá má uprostred obdĺžnik s otvorom. Zahryznete do tejto dierky a následne sa napijete vody. To by malo vyvolať napätie svalov krku a zamedziť štikútke.
Ako na to prišiel? Keď mal raz štikútku, v ústach mal pero a tak sa napil vody. Asi sa mu nechcelo vyberať pero a prišlo prekvapenie. „Symptómy nezmizli ihneď, ale bolo toho dosť, aby som uveril, že na tomto spôsobe niečo je,“ vysvetlil Chuck. Začal pracovať na svojom objave, vylepšoval ho a potom dal na trh. Reakcie ľudí ho presvedčili, že to naozaj funguje aj u iných. Sadu troch takýchto slamiek predával za približne 15 eur.
Prečo toľko štikútame?
Časté čkanie mimo chorobného stavu môže byť dôsledkom rýchleho jedenia alebo pitia, kedy človek prehltne s jedlom či nápojom aj veľa vzduchu. Takéto množstvo vzduchu následne spôsobí reakciu v podobe kŕču bránice a stiahnutia hlasivky. Vo výnimočných prípadoch býva štikútka dokonca spojená s únavou, stresom, alebo príliš korenistým či osoleným jedlom.
Časté čkanie spôsobuje podráždenie tráviacej sústavy, najmä jej hornej časti. Zo srdca smeruje do brušnej dutiny aorta, ktorá prechádza cez bránicu (podobne ako pažerák). Tam, kde dochádza k tesnému kontaktu pažeráka a bránice, môže napríklad uviaznuť strava, ktorú sa snaží pažerák prirodzene posunúť smerom do žalúdka. To tlačí zároveň na bránicu a dochádza tak k efektu, ktorý sa prejavuje ako bežná štikútka.
Čkanie môže nastať napríklad aj pri fajčení alebo nadmernom požívaní alkoholických nápojov.
U novorodenca je štikútanie zasa spôsobené flexibilitou žalúdka priamo pri príjme potravy, následkom čoho dochádza k podráždeniu bránice, ktorá reaguje stiahnutím.
Štikútka alebo čkanie – tipy, ako sa ich zbaviť
- Ak začnete štikútať v dôsledku nejakej psychickej nepohody (stres, zľaknutie ap.), môžete sa čkania rýchlo zbaviť akýmkoľvek bolestným podnetom. Napríklad uštipnite sa do ušného lalôčika. Alebo sa pichnite prstom medzi rebrá, čo síce nie je príliš príjemné, ale malo by to zabrať.
- Ak sa vám začalo čkať hneď po jedle, je to jasné: buď ste jedli prirýchlo, hltavo, alebo ste zjedli niečo korenisté alebo ťažko stráviteľné. V tom prípade sa poriadne napite vody a čkanie tak spláchnete.
- Funguje vraj tiež pitie naopak. Predkloňte sa a napite sa studenej vody z opačného okraja pohára, ako keby ste boli dole hlavou.
- Tiež sa môžete po hlbokom nádychu pokúsiť zadržať dych na tak dlho, ako to len pôjde. Opakujte to minimálne trikrát a potom začnite opäť zhlboka a pravidelne dýchať.
- Lekári odporúčajú veľmi rýchlu zmenu polohy. Ak sa vám začne štikútať v sede, skúste sa rýchlo postaviť alebo si ľahnúť a otočiť sa na bok.
Prečítajte si tiež
20 tipov na dobrý spánok.
- Ak máte po ruke papierové vrecúško, priložte si ho k ústam a pravidelne do neho dýchajte asi 5 minút. Vyššia koncentrácia oxidu uhličitého by mala podľa odborníkov prerušiť čkanie.
- Vraj tiež pomáha kocka cukru, ktorú namočíte do octu, vložíte pod jazyk a necháte rozpustiť. Nie je to síce nejaká dobrota, ale štikútka by mala odznieť.
- Niektorým pomáha zdvihnutie rúk nad hlavu a prechádzanie sa po izbe. Na prvý pohľad banálny postup, ktorý však pomáha bránici získať pôvodný rytmus sťahov.
- Odporúča sa aj pitie mätového čaju, ktorý upokojuje svaly.
- Možno vám pomôže viac námahy – urobte napríklad desať drepov. Fyzická aktivita môže pomôcť bránici.
- U detí zaberá šteklenie. Menej už u dospelých 🙂
Ak čkanie trvá viac ako jeden deň, určite čo najskôr navštívte lekára. Môže by ť spôsobené nejakým zdravotným problémom a je lepšie, ak sa na to pozrie odborník. Viac si o vzniku a priebehu čkania môžete prečítať tu.